Strana 14 z 14
Dnes jsme tedy doplnili jeden rest a to test GTX 1070. Omlouváme se, ale prostě se k nám dříve nedostala nereferenční GTX 1070 verze, přednost mají NVIDIA weby a pak se teprve karta dostane k ostatním, ale je tady a můžeme se tak podívat na první skutečně objektivní nezávislý test této grafiky v ČR v moderních hrách, pro které je karta určena. Jak to tedy dopadlo?
Sehnat pro nás referenční „Founders Edition“ nakonec problém nebyl, karta se normálně prodává a tak ji pro vás kolega sehnal a otestoval pro srovnání, ale jak jsme si mysleli, opravdu o ní nemá cenu přemýšlet.
Referenční chlazení příliš dobře nechladí, kartě snižuje výkon, docela topí a tiché rozhodně není. Je to celkem standard na referenci, ale protože GTX 1070 se objevila hned v nereferencích na trhu, nemá o referenci smysl uvažovat. Ostatně asi bychom se o ní nebavili vůbec, pokud by ji NVIDIA nenazvala vznešeně „FOUNDERS EDITION“ a nenalepila na ni vyšší cenovku. Tím nám všem docela zavařila, protože výrobci grafik nalepili ještě vyšší cenovky na své modely, i když ty podle NV měly být levnější. Ostatně základní cenu GTX 1070 stanovila oficiálně na 379 dolarů, což je 11 200 korun vč. DPH. Příplatková FE edice měla stát 449 dolarů (13 300 korun vč. DPH). Realita je taková, že FE edici za těch 13 tisíc koupíte. Většina nereferencí však stojí podstatně víc! Námi testovaná ASUS STRIX v nejvyšší OC verzi je dokonce až za 15 500 korun, netaktovaná STRIX verze stojí pod 15 tisíc. Ceny kolem 14 500 tisíce jsou u nereferencí bohužel zatím běžné. Takže o nějakých 11 tisících, co by měla GTX 1070 oficiálně stát, si můžeme nechat zatím jen zdát, ale snad se tam v dohledné době propracujeme.
Právě cena je největší „problém“ GTX 1070. Pokud by karty měly stát pořád 13-16 tisíc, je to drahé, mnohem méně výhodné a hlavně mnohem méně dostupné pro mnoho lidí, pro které by karta pozicově na trhu měla být určena. Za 11-13 tisíc by to byla jiná pohádka a podle mě odpovídající cena. Bohužel GTX 1070 v tuto chvíli nemá konkurenci. AMD Radeon FURY/NANO série s podobným výkonem je maximálně ve výprodeji, či spíše už vlastně není ani k sehnání a neprodává se. AMD totiž připravuje Radeon RX 490 „VEGA“, který dorazí ale až později tento rok. Ceny GTX 1070 současné bezkonkurenční pozici tak odpovídají a i proto klesají pozvolna.
GTX 1070 je jinak skvělá karta, zejména pokud by stála, co by stát měla. Nabízí totiž výkon high endu předchozí generace (GTX TITAN X/R9 FURY X), nicméně cena je o poznání níže a spotřeba také. Jako nástupce GTX 970 je zhruba o 66% výkonnější a netrpí (co je nám teď známo) zjevně problémem lživých parametrů, kdy GTX 970 má ve skutečnosti jen 224-bit a 3,5GB paměti, což je v mnoha hrách znát na výkonu a stabilitě FPS. GTX 1070 snad má těch 256-bit, určitě má ale více paměti (snad plných 8GB). Výkon je tedy mnohem stabilnější a celkově lepší, přičemž je stejná spotřeba = skvělá spotřeba! Jedinou výraznější slabinou je obecně slabší výkon pod novým DirectX12/OpenGL, kdy bohužel NVIDIA architektura není tak pokročilá a neumí využít všech výhod nových API. GTX 1070 sice v pohodě překoná FURY X pod DX11, ale jakmile není bottleneck ze strany CPU a je lepší využití i výpočetního výkonu GPU, je FURY X poměrně zásadně výkonnější kartou a nepříjemně blízko je i 2x levnější mainstreamový Radeon RX 480. Zkrátka DirectX12/VULKAN je slabinou, má v něm sice lepší výkon proti DX11, ale AMD z toho těží podstatně více, což ale bude aktuální problém ve srovnání s konkurencí, až dorazí Radeon RX 490 jako přímá konkurence GTX 1070/1080. V tuto chvíli ovšem těžko něco mezi 10-15 tisíci kupovat jiného, než GTX 1070.
GTX 1070 jako taková je grafika, kterou považuji za rozumný základ pro hraní ve 4K případně i VR. Nemá rozhodně výkonu vyloženě na rozdávání, ale má ho dost. Skvělou vlastností je pak efektivita a rozumná spotřeba, což je asi to nejlepší na tomto modelu. Výkon pod DX12/VULKAN bude vždy problém pro méně univerzální grafickou architekturu NVIDIA PASCAL, ale to bude vidět až ve srovnání s přímou konkurencí, která však na trhu zatím není. Za nepříjemnost považuji i nepodporu průmyslového standardu AdaptiveSync (FreeSync), kterou NVIDIA stále nahrazuje vlastním dnes už jasně neperspektivním GSYNC řešením, kdy dostupnost a rozšíření na cenově dostupných monitorech je prostě jinde.
Za největší a hloupý fail, či snahu odrbat nás, považuji existenci příplatkové Founders edice, což je jen vznosně nazvaná běžná reference a hloupé stanovení dvojích cen má vliv i na to, že výrobci grafik šli s cenami ještě výše, takže za doporučenou cenu 379 dolarů dnes GTX 1070 prostě nekupíte. Pokud neplánujete fullcover vodní chlazení GTX 1070, kde je reference lepší volba (existují i přímo takové modely, kdy jsme testovali MSI GTX 1080 SEA HAWK EK s vodním blokem a stejná edice existuje i ve verzi 1070), tak referenční FE edici rozhodně nekupujte.
Co dokáže nereference, jasně předvádí ASUS STRIX edice. Ta má přetaktování a díky výkonnému chladiči dokáže držet ty vysoké takty stabilně. Výsledkem je tak běžně až o 10% vyšší výkon (nejvyšší OC režim, který musíte ručně nastavit v aplikaci ASUS GPU TWEAK II(!) a to při nebývale nízké hlučnosti a skvělých teplotách. Spotřeba je velmi slušná, i když překonává stále výkonnější i jen referenční GTX 1080. A bohužel další běžně využitelný OC potenciál už GTX 1070 nemá. Můžete se tedy přetrhnout, jak chcete, ale nataktovaná GTX 1070 nedokáže v žádném případě dohnat ani referenční GTX 1080, která je prostě jinde. Ale to i cenově. ASUS STRIX je vynikající chlazení a u této edice výborně naladěné řízení otáček. Karta je neskutečně tichá i v zátěži. RGB podsvícení AURA je skvělé. Osobně bych jen uvítal 3x DP místo jen 2x DP. Zdaleka největším problémem je cena, kdy 15,5 tisíce za tuhle TOP verzi a 14,8 tisíce za základ STRIX je prostě hodně, tím spíše, že ceny GTX 1070 i nereferencí už klesají i pod 13 tisíc (ale k oznámeným 11 tisícům je to pořád daleko). Ocenění kartě ale určitě s radostí dáme, protože je provozně i výkonově skvělá, a dobrý nástupce GTX 970/670 i případně konkurenčních starších grafik. Doufejme ale, že cena spadne na rozumnějších max. 13 tisíc, nejlépe těch 11 tisíc.
Bohužel to jestli je GTX 1070 až tak dobrá nebo ne, se dozvíme jen z nějakého konkurenčního srovnání, ale na soupeřící AMD Radeon RX 490 s VEGA jádrem si musíme ještě počkat (asi v Q4 2016). V tuto chvíli tak je GTX 1070 zcela bez konkurence, zdaleka nejlepší (fakticky jediná) volba ve svém segmentu a ASUS STRIX nereferenční verze je rozhodně velmi povedenou edicí, i když ASUS se rozhodně nebojí si za ní dost naúčtovat :).
Hodnocení ASUS STRIX GTX 1070: 93%
Za zapůjčení karty děkujeme společnosti ASUS
Za zapůjčení výbavy pro test děkujeme našim partnerům:
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|