Strana 4 z 4
Lze tedy zkrotit tuto „bestii“ pomocí současných chladičů, které jsou dostupné na trhu? Odpověď je zcela jednoduchá - ano a bez větších problémů! Sice si musí člověk trošku pomoci při chlazení VRM kaskády ale to je detail a šikovný kutil to zvládne i za pomocí pilníku na železo a pilky. A nemusíte osazovat jen námi použitý Prolimatech MK-26 (1600 korun). Výborné výsledky dosahuje i vynikající AC Accelero Xtreme III, který stojí 1800 korun a jeho osazení je možná ještě jednodušší a rozhodně vypadá ještě o něco lépe ;).
(Zdroj: TomsHW.com)
S ním je referenční R9 290 i R9 290X karta úplně jiná, než jak ji známe z referenčního provedení. Nejen že výkon je i v základu lepší, protože karta pořád díky chlazení jede na maximálních udávaných frekvencích, ale díky lepšímu chlazení i klesá spotřeba o desítky W a výrazně stoupají možnosti taktování a běžně lze karty provozovat na 1,1GHz s tomu odpovídajícím výkonem, který jednoduše strčí ve většině případech do kapsy všechno, včetně GTX 780Ti či vysoko taktovaných GTX 780, jež ale stojí podstatně podstatně víc.
I náš pokus s Prolimatech MK-26, natož pokusy s Accelero Xtreme III jasně prezentují, že R9 290/290X v referenčních verzích zdaleka neukazují co skutečně dokáží a to i pokud jde o spotřebu atd. Je skutečně záhadou, proč si AMD takhle zbytečně ublížilo a vydalo grafiky R9 290/290X s takovými referenčními chladiči, které prostě negativně ovlivňují znatelně až příliš mnoho. Nenapadá nás jediné vysvětlení, že snad chtělo dát prostor konkurenčním GTX grafikám, protože si představte, že by R9 290/290X za ty peníze měly hned od začátku vyřešené i to chlazení, tak co jiného by jim tak mohlo být vytýkáno? A teď vážně ... AMD rozhodně dobře ví, že to referenční chlazení prostě nezvládlo z hlediska provozních vlastností a toho, co jsou dnes uživatelé zmlsaní nereferenčními řešeními ochotni snášet. Řešení tu přitom bylo snadné - nechat výrobcům dost času připravit nereferenční edice. Jenže AMD nechtělo nechat karty potulovat po světě před vydáním a umožnit tak úniky informací, a tak výrobci prostě ten čas nedostali. To je celé ...
Samozřejmě použití námi prezentovaného chlazení "svépomocí" sebou nese riziko ztráty záruky na kartu apod. Ale alespoň se trochu vrací staré dobré časy "udělej si sám", na což mnozí dnešní spotřebitelé nejsou zvyklí, ale o co byli uživatelé dříve šikovnější .... nicméně říkáme na rovinu, je to hlavně zajímavost a není to pro každého. Doporučujeme spíše počkat na ta nereferenční provedení, která se už blíží a v prosinci bude mít každý výrobce minimálně jedno základní na trhu. Luxusnější edice pak čekejte v Q1 2014, kdy už víme přesně které přijdou, ale ještě vám to nesmíme prozradit ;). Nicméně pokud situaci trochu sledujete a znáte nabídku luxusních edic z minulé generace, tak vás ty novinky těžko mohou výrazně překvapit. Jediné co můžeme už nyní říci je, že referenční R9 290 a R9 290X zdaleka neukazují, co skutečně dokáží.
PS: možná jste to někteří zaslechli, hodně se o tom mluví ... Je možné odemknout R9 290 na R9 290X jen pomocí upraveného BIOSu? Vyzkoušíme to a chystáme o tom také malé povídání ;).
AUTOR: Jan Belka |
---|
https://www.facebook.com/HWrecenze/ |
|