Strana 13 z 15
- Provozní vlastnosti grafik a taktování
Výkon ale není všechno. Když karta žere tak moc, že se dodavatel elektřiny těší, až vám pošle účet, tak to rozhodně nikoho z nás nepotěší. Nicméně pokud chcete výkon, musí tomu odpovídat i spotřeba. Tak se podívejme, jak si karty vedou ...
Jako vždy měříme spotřebu v několika testech a hrách, nikoliv jen v jedné - uvádíme pak v grafu průměr měření. Pokud narazíte na nějakou recenzi, kde měří spotřebu v jediném testu, vůbec jí neberte vážně, protože díky úsporným technologiím a dynamickému řízení spotřeby, mají všechny současné karty různou spotřebu v různých hrách a rozdíl může být klidně až desítky W! Takže co platí ve srovnání grafik v jedné hře, ve druhé platit nebude - proto děláme průměr spotřeby v rámci našich 6ti herních testů.
Zde se v parádním světle ukáží nové GTX 750Ti, které jsou i proti jinak úsporným grafikám v této třídě ještě o třídu úspornější. Jejich efektivita je opravdu skvělá. Bohužel toho výkonu ve své cenové hladině zase za to nabízí málo. Spotřeba konkurence je sice vyšší, ale nezanedbatelně vyšší je i výkon. Obecně v cenové hladině kolem 4 tisíc korun vyloženě žravá grafika není.
Referenční chlazení je sice dostatečné na chlazení karty, ale nereferenční je prostě lepší a hlavně často tišší.
Opět musíme říci, že hlavně referenční chlazení NV modelů jsou strašná (o to zvláštnější, že na rozdíl od referenčních chladičů AMD se s nimi na trhu opravdu v hojné míře setkáváme). To že jsou relativně tichá je jen proto, že mají snížené otáčky a tak často překračují 80°C, což je ale teplota, při které se takty karty i výkon snižují. Proto ty velké výkyvy výkonů. Referenčnímu chlazení se tedy vyhněte obloukem. Bohužel tomu se nedá vyhnout zatím u nového Radeonu R9 280/290X, které jsou také strašná. U nižších řad se ale s referenčními chladiči u AMD grafik nesetkáváme v obchodech (u GTX NV grafik ano, proto to uvádíme).
Všechny modely máme v nereferenci a to vlastně v téměř stejných provedeních. Zajímavý je rozdíl mezi MSI modely, kde výrazně úspornější GTX 750Ti je opravdu hodně chladná, ale mnohem výkonnější R9 270 je na tom jen o kousek hůře, obě karty jsou tiché a velmi dobře chlazené. Ani Sapphire modely s DUAL-X chlazením na tom nejsou vůbec špatně. Všechny tyhle karty rozhodně chlazením splňují současné nároky a požadavky na tichou a dobře chlazenou kartu pro tichý PC.
Začněme u MSI GTX 750Ti - ta už je přetaktovaná a dosahuje na jádře až 1260MHz. Jde to ještě zvýšit na úctyhodné maximum 1360MHz (1289MHz boost), což je opravdu parádní. Ale v jádře už mnoho potenciálu není. Kde je trochu potenciál jsou paměti, které běhají jen na 5400MHz, což při 128-bit sběrnici docela omezuje propustnost. Dají se ale zvýšit na 6700MHz, což poměrně dost propustnosti pomůže a zvýší výkon karty o více než 10%. Spotřeba naroste minimálně.
Konkurenční R7 265 v podání Sapphire DUAL-X má ale také značný potenciál. V základu jede totiž její jádro podstatně pomaleji než konkurenční GTX 750Ti a to pouze 925MHz a paměti na 5600MHz. Obojí lze zvýšit a to v našem případě na 1120MHz pro jádro a 6500MHz pro paměti, což zvýší výkon o 15%! To už bez potíží porazí i OC verze R9 270 a na dohled se přiblíží R9 270X - připomínám, že R7 265 je karta za necelé 4 tisíce korun!
Pokud jde o R9 270, tak Sapphire DUAL-X je vlastně stejně karta jako ta R7 265,ale má plnohodnotné jádro. Taktovat jde ale podobně. 1,1GHz na jádře a 6,0GHz na pamětech znamená o dalších 12% více výkonu proti už nataktovanému základu a výkon vyšší než má základní R9 270X. MSI nás pustila na 1150MHz pro jádro a 6GHz na pamětech, což znamená také více než 10% výkonu proti už nataktovanému základu, který je o 6% výkonnější než referenční základ. Od grafiky za cenu lehce přes 4 tisíce opět parádní výkon.
|