Strana 15 z 15
Dnes to bylo o souboji grafik kolem 4 tisíc korun. Dva modely pod 4 tisíce a dva modely lehce nad 4 tisíce. Kromě toho v testu jsou vlastně všechny aktuální modely (skoro), takže máte i dobrou představu kde se nachází. Pojďme si tedy udělat závěr, protože v testu se ukázalo hned několik zajímavých věcí.
- GTX 750Ti vs Radeon R7 265 - souboj vyšší low endu
Ve většině recenzích, které vyšly nedávno, se tyto dvě grafiky nesešly. AMD totiž nedodalo včas R7 265 a mnozí jsme si museli počkat. V podstatě tak nebylo možné vynést objektivní závěr. V našem případě jsme ale dostali k dispozici obě grafiky ve srovnatelně kvalitních nereferenčních verzích a můžeme tedy objektivně srovnat a zhodnotit tyto modely proti sobě, které stojí velmi podobné peníze.
A souboj GTX 750Ti a R7 265 nebyl moc vyrovnaný, což už ale při pohledu na parametry bylo jasné, takže očekávat od těchto grafik podobné výkony prostě nelze. R7 265 je 256-bit grafika s čistě mainstreamovým Pitcairn jádrem (HD 7850 OC). Jen 128-bit grafika s menším jasně low endovým jádrem v případě GTX 750Ti s ní prostě nemůže za podobnou cenu vůbec soupeřit. GTX 750Ti tento souboj projela na celé čáře, ne proto, že by to byla špatná karta, ale její cenovka je "omyl" a má začínat maximálně dvoujkou a ne trojkou.
Každý, kdo investuje téměř 4 tisíce do grafiky, chce hlavně výkon, kterého tyto karty už tak nemají na rozdávání a GTX 750Ti se na výkon, který by karta za 4 tisíce měla nabídnout, kouká hodně z povzdálí. V současnosti je to výkonově slabá karta za neadekvátní cenu. Ani velmi nízká spotřeba ten rozdíl nevyváží, protože i R7 265 je úsporná karta. Obě jsou navíc dostupné ve srovnatelně kvalitních a provozně nenáročných a tichých provedeních. R7 265 je konkrétně v Sapphire Dual-X dokonce kratší než MSI GTX 750Ti Gaming.
Rozdíl výkonu je obrovský, zvlášť když se bavíme o rozdílech kolem hranice hratelné úrovně FPS. Poměr cena výkon je i proto výrazně na straně R7 265, je to třetí nejvýhodnější grafika na trhu, GTX 750Ti je naopak hodně nevýhodná. Její jediný klad je jen a pouze nižší spotřeba, ale to platí jen v zátěži. Rozdíl, ačkoliv je velký ve smyslu celých čísel srovnání mezi modely, vyjádřeno finančně či nároky na chlazení je rozdíl zanedbatelný, protože i R7 265 je úporná karta a vyšší spotřebu má proto, že je citelně výkonnější a lépe vybavená.
Pro R7 265 mluví vyšší herní i výpočetní výkon, lepší výbava a podpora modernějších standardů vč., DX11.2 či API mantle, kdy GTX 750Ti s ní v těchto ohledech nemůže soupeřit. A to přes fakt, že jádro GTX 750Ti je o 2 roky novější než jádro R7 265! Tak dobré GPU jádro AMD na začátku 28nm výroby před 2 lety udělalo - a je stále zcela aktuální. O dva roky mladší GPU pro GTX 750Ti je jen o něco málo efektivnější (a to hlavně ve srovnání se svými předchůdci z GTX 650 modelů), za což jej rozhodně velmi oceňujeme a ukazuje cestu jakou se MAXWELL architektura bude ubírat, ale výkonově ani výbavou kvalit v současnosti cenově srovnatelné konkurence nedosahuje.
- Nejlepší volba levné herní grafiky kolem 4 tisíc korun?
Sapphire R7 265 Dual-X má velmi dobrý poměr cena-výkon a v podstatě až na menší počet jednotek v jádře je to stejná karta jako Sapphire R9 270 Dual-X.
Ta je dražší, ale má vyšší výkon. Pokud hodně šetříte, je R7 265 opravdu nejlepší grafika do 4 tisíc, mnohem lepší, než co nabízí GTX 750Ti modely za tytéž peníze, kterým se opravdu vyhněte, pokud chcete co nejlepší grafickou kartu s co nejvyšším výkonem za své peníze.
Přesto Radeon R9 270 v podání MSI GAMING je podle nás ještě o kousek zajímavější volba. Je o trošičku dražší, ale zároveň levnější než R9 270 od Sapphire a má vyšší základní přetakt (970MHz proti 940MHz). Má ještě o něco lepší chlazení a poměr cena-výkon je přímo fantastický a to napříč všemi modely na trhu. Výkon je výrazně a velmi znatelně ve hrách lepší než všechny ostatní modely GTX a R7 grafik okolo, což se v této kategorii hodně počítá, protože se hraje o každý FPS. Má i velmi dobrý OC potenciál, karta je tichoučká, skoro netopí a prostě za cenu lehce přes 4 tisíc korun opravdu vynikající volba pro mainstreamový PC a méně náročné hráče. Jedna z nejlepších a nejvýhodnějších cenově dostupných skutečně herních grafik na současném trhu vůbec.
Pokud vyloženě nešetříte každou korunu, je podle nás MSI R9 270 Gaming OC nejlepší grafika kolem 4 tisíc korun. Pokud šetříte, tak si pořídíte R7 265, která je sice o něco málo slabší, ale také levnější a úspornější a výkonem až tak příliš nezaostává. Bohužel konkurenční alternativa v podobě GTX 750Ti je za podobné peníze, tedy necelé 4 tisíce korun pastí na zákazníky. Za ty peníze je velmi slabá už dnes a s výkonem R7 265 či R9 270 nemůže absolutně v žádném případě soupeřit. A troufáme si tvrdit, že za cca 4 tisíce korun si kupujete samostatnou grafiku hlavně kvůli výkonu, ne pro šetření každého Wattu. Nízká (velmi) spotřeba je jedinou dobrou věcí na GTX 750Ti, ale výkonem do dané cenové kategorie (necelé 4 tisíce) dnes prostě nepatří. Pokud by stála pod 3 tisíce, byla by to velmi zajímavá karta pro spořivé.
Ale jako konkurence R7 265 a cenově na dohled R9 270 v podobných nereferenčních provedení, jež jsou také velmi tichá a příliš netopí a s TDP do 150W jsou to pořád úsporné karty? GTX 750ti na to nemá ani parametry - zkrátka ukázková past na zákazníky. Velmi nízká spotřeba nedokáže nahradit výkon, které této kartě citelně chybí v její stávající cenové hladině a proti konkurenčním Radeon R7/R9 grafikám v podobných provedeních. A bohužel na kdyby se nehraje ... takže dokud cena neklesne pod 3 tisíce, zůstane objektivní hodnocení a doporučení jaké je.
V současnosti je tedy výběr nejlepší grafiky kolem 4 tisíc korun jasnou a poměrně jednostrannou záležitostí, ale to nic nemění na možnosti výborně zde nakoupit. Příště se podíváme na další novinku v podobě R9 280 (noX) modelu ...
Za zapůjčení grafik děkujeme společnostem MSI a Sapphire
Za zapůjčení výbavy pro testy děkujeme společnostem:
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|