Strana 5 z 6
- Celkový výkon a provoz karet
Pokud si zprůměrujeme výsledky karet ze všech her v testu, vyjde nám, že MSI GTX 1080 8GB HAWK EK edice z výroby taktovaná na 1946MHz na jádře/10 100MHz na pamětech je o pouhých 5.8% nad taktovanou GTX 980 Ti, což není mnoho.
Pokud MSI GTX 1080 8GB HAWK EK přetaktujete na 2139/11 000MHz, dostanete dalších cca 9.4% výkonu navíc a náskok vůči vysoce taktované GTX 980 Ti se ustálí na výsledných 14.2%.
Benchmarky dávám pouze pro zajímavost.
Jak je vidět z tabulky, průměrný nárůst v syntetických benchmarcích je 4.4% bez přetaktování a 13.2% po přetaktování. Tedy hodně podobný tomu co jsem naměřil ve hrách. Mimo jednoho 3D marku jsem se umístil s výsledky v TOP 100 celosvětově a v 3D Marku 11 Extreme dokonce na krásném 4. Místě celosvětově.
Krásné 4. Místo celosvětově v 3D Marku 11 Extreme, takže vidíte, že jsme se s taktováním GTX 1080 nedrželi nijak zpátky.
- Provozní vlastnosti – Spotřeba a teploty
Důležitým aspektem jsou dnes určitě provozní vlastnosti, které se u jednotlivých modelů grafik dokážou poměrně významně lišit. To ale není případ vodního chlazení, zde se teploty liší minimálně, protože voda dokáže uchladit mnohem vetší vyzářené teplo, než GTX 980Ti i GTX 1080 produkují. Vyšší spotřeba karty také nutně nemusí znamenat horší a hlučnější chlazení.
Co se týče chlazení grafické karty, to si s grafickou kartou se základním TDP kolem 180W poradilo na výbornou (při OC je samozřejmě vyšší přes 200W). Pokud na grafické kartě zrovna nehrajete hry (klidové stavy), má grafika teplotu jenom kousek nad teplotou vody v okruhu. Pokud grafické kartě zatopíte, stále se pohybuje hluboko pod hranicí 50°C, samozřejmě opět v tomto případě záleží, jaký máte doma okruh a jakou teplotu kapaliny.
Během zátěže se teplota vyšplhala na luxusních 43°C a po přetaktování na 44°C. Samozřejmě můžete mít doma lepší ale i horší teploty, vše se odvíjí od toho, jak moc dimenzovaný máte vodní okruh. Ale ano, jde to chladit až takhle dobře a to celkem běžným setem vodního chlazení.
Spotřebu jsem měřil pomocí digitálního wattmetru přímo na zásuvce. Zahrnuje spotřebu celého počítače, včetně vodního chlazení Phobya. Spotřebu jsem měřil v klidu i během zátěžového 3D Marku FireStrike ULTRA ve 4K rozlišení, tedy během opravdu maximálním vytížení grafické karty i procesoru.
Co se ale nedá GTX 1080 upřít, jsou vynikající provozní vlastnosti. Spotřeba je opravdu skvělá vzhledem k výkonu a celý počítač se vešel pod hranici 400W a to i po přetaktování grafické karty! GTX 980 Ti potřebuje při nataktování o dalších skoro 100W výše. Pokud máte doma nějaký úspornější procesor architektury SkyLake pro mainstreamovou Z170 platformu, počítejte s celkovou spotřebou sestavy tak až o dalších 100W menší než mám já.
|