Strana 12 z 14
- Provozní vlastnosti grafik a taktování
Výkon ale není všechno. Když karta žere tak moc, že se dodavatel elektřiny těší, až vám pošle účet, tak to rozhodně nikoho z nás nepotěší. Tak se podívejme, jak si karty vedou ...
Jako vždy měříme spotřebu v několika testech a hrách, nikoliv jen v jedné - uvádíme pak v grafu průměr. Pokud narazíte na nějakou recenzi, kde měří spotřebu v jediném testu, vůbec jí neberte vážně, protože díky úsporným technologiím a dynamickému řízení spotřeby, mají všechny současné karty různou spotřebu v různých hrách a rozdíl může být klidně až desítky W. Takže co platí ve srovnání grafik v jedné hře, ve druhé platit nebude - proto děláme průměr spotřeby v rámci našich 6ti herních testů.
V tomto směru je vidět, že GTX 760 i GTX 770 jsou jen přejmenované grafiky. Se stejnými (podobnými) základy jako GTX 660 Ti/670 a GTX 680, nabízejí podobnou spotřebu. Nutno říci, že opět do situace značně promlouvá "boost" technologie. Jak karta mění dle teploty frekvence a tedy i výkon, mění i napětí a tedy spotřebu. Zejména u OC edic je zvýšení napětí značné.
GTX 760 od MSI jede na těch svých vyšších taktech až na 1,225V proti základním 1,1V. GTX 770 Lightning to vyžene až na 1,215V z 1,1V. Spotřeba se tedy opět mění aplikace od aplikace a hlavně teplota od teploty. Pozor tedy na recenze, kde vydávají za měření spotřeby test v jediné aplikaci. Je to nesmysl. Proti konkurenčním Radeon HD 7000 modelů si nemají GTX 600/700 až tak co vyčítat.
Referenční chlazení je sice dostatečné na chlazení karty, ale nereferenční je prostě lepší a hlavně často tišší. Snažili jsme se otestovat referenční grafiky s jejich referenčním chlazením, což je u některých modelů problém, protože se třeba na trh s referencí ani nedostanou. Sehnali jsme ale co nejpodobnější:
Opět musíme říci, že referenční chlazení NV na GTX 760 a GTX 770 jsou strašná. To že jsou relativně tichá je jen proto, že mají snížené otáčky a tak často překračují 80°C, což je ale teplota, při které se takty karty i výkon snižují. Proto ty velké výkyvy výkonů. Referenčnímu chlazení se tedy vyhněte obloukem.
MSI nám ale servíruje vlastní TF chlazení jak v případě GTX 760, tak GTX 770 a to je úplně jiná káva. I díky němu je ten výkon konstantně vyšší, protože drží teploty níže a nedovoluje takové zbytečně frekvenční skoky.
Pro OC je jako stvořená hlavně Lightning edice. Nicméně už v základu jede hodně vysoko. Tedy 1150-1228MHz pro jádro a 7012MHz pro paměti. Další OC je tedy už dosti omezené, ale jde to. V boostu po OC pak karta dokáže dát téměř 1300MHz pro jádro a paměti jdou na 7,9GHz. Nárůst výkonu už je ale jen v průměru kolem 7-8% a karta jede skutečně naplno.
Druhá edice GTX 760 Gaming OC od MSI není karta vyloženě pro OC. Navíc už je sama z továrny hodně přetaktovaná proti základu a to na 1085-1184MHz pro jádro a 6008MHz pro paměti. Dá se z ní vytáhnout ještě o trošičku více a karta pak dokáže překročit 1,25GHz. Paměti jdou ale na 7,6GHz. Nárůst výkonu je poměrně zajímavý, běžně kolem 12-14%. Ale to je skutečně maximum, co lze z té karty vytáhnout, navíc spotřeba vzroste opravdu hodně.
Podívejme se na výhodnost jednotlivých modelů ....
|