Strana 1 z 13 Pokud z nějakého důvodu chcete pořídit grafiku GTX 680, rozhodně byste měli vzít do úvahy tuto verzi.
- TEST: MSI N680GTX Lightning - Grafická karta s TOP kvalitou
a možnostmi OC pro pravé gurmány
Pokud z nějakého důvodu chcete pořídit grafiku GTX 680, rozhodně byste měli vzít do úvahy tuto verzi.
Grafický model GTX 680 nemá od svého vydání na růžích ustláno. Kromě toho že přišla poměrně pozdě, v první řadě zklamala všechny, kteří čekali nástupce GTX 580 se vším všudy, kterým karta, kterou dnes známe jako GTX 680, skutečně není. Nicméně bohužel nic lepšího NV zatím nedokázala výrobcům grafik na 28nm nabídnout. Aby toho nebylo málo, jsou GTX 680 v podstatě takovým demonstračním modelem, který z jádra i pamětí tahá skutečně maximum. Tak kvalitních jader pro GTX 680 ale není zase tolik a tak tomu odpovídá i jejich cena a následně cena karty. Aby karta vůbec stačila modelu HD 7970, využívá ještě technologie boost, kdy jsou u karty sice udávány základní takty 1006/1058MHz, ve skutečnosti ale karta jede minimálně v kratším časovém období, než se zahřeje a dosáhne určitého TDP, mnohem rychleji, přes 1,1GHz. To se samozřejmě odráží na výkonu, který tak může být až o 10% lepší, než proti té základní referenční frekvenci. Má to ovšem háček, GTX 680 se prodává v několika specifikacích a bohužel vám nikdo nezaručí, že zrovna ta vaše karta bude v boostu dosahovat až takové frekvence a tedy i výkonu, jako vidíte u vybraných kousků v recenzích. Dnes recenzovaný model by vás ale takové obavy mohl zbavit.
Faktem dnes ovšem je, že tak jako tak, GTX 680 parametrově ani výkonově dnes nestačí na silnější HD 7970/7970GHz, které v současnosti kromě jasně vyššího herního výkonu, nabízejí i mnohem více v oblasti GPGPU a mají tedy lepší výbavu korunovanou ke všemu i nižší cenou. Tedy podstatně lepším poměrem cena-výkon. Pokud si dnes tedy někdo jde koupit grafickou kartu a kouká přitom na poměr cena-výkon, či absolutní výkon, GTX 680 je karta, u které se už ani nezastavuje. Normálně bychom se tedy dnes už takto nevýhodným a nezajímavým produktům nevěnovali, ovšem dnes tu máme jeden model, u kterého poměr cena-výkon nikdy nehraje velkou roli a jde hlavně a především o kvalitu a možnosti vytáhnout z grafiky, co nejvíce ....
Grafické karty MSI Lightning už si vydobyly velmi slušné renomé. Asi budete souhlasit, že to jsou modely, u kterých se skutečně na cenu a poměr cena-výkon zase tak moc nehledí. Stejně tak ale asi budete souhlasit, že podstatnou část možností, které tato karta nabízí, není schopen domácí uživatel vlastně ani využít. Ovšem stejně jako si supersportovní auto většina kupuje už pro ten pocit a rozhodně neplánuje jezdit 300 km/h na okreskách, stejně tak si kvalitní grafiku kupujete prostě už pro ten pocit kvalitní karty.
Ať je to tedy s GTX 680 jak chce, tohle je grafická karta, která tahá z GTX 680 úplné maximum a s referenční kartou nemá kvalitativně nic moc společného. MSI pro svou Lightning edici připravilo zcela nové PCB včetně možnosti změny napětí a extrémních možností taktování a měření. Takt karty v základu posunulo na 1110MHz a v boostu 1176MHz, karta se však běžně sama vytaktuje k 1,2GHz.
- Možnost i zvyšování napětí budou omezeny?
Horkou novinkou posledních týdnech je spor NV s výrobci grafik, kteří zákazníkům umožnili měnit a přidávat napětí u taktování GTX 600 grafik. NV takovým výrobcům dokonce načas pozastavila dodávky čipů, aby je donutila dodržovat podmínky, které pro čipy stanovila. Jde totiž o fakt, že NV moc dobře ví, že čipy jedou na maximum, takže v případě že jim začnete ještě přidávat, výrazně jim zkracujete životnost a ono by opravdu nevypadalo dobře, kdyby dejme tomu za rok začaly ty grafiky odcházet, což by poškodilo hlavně jméno NV. MSI Lightning je jedním z modelů, který má jak odemčený BIOS, tak HW možnost navyšování napětí a přímo tak porušuje všechna psaná i nepsaná pravidla, které NV jako návrhář čipu pro GTX 680 stanovil. Zatím nevíme, co bude znamenat fakt, že by se takové karty už neměly objevovat, pro GTX 680 Lightning. V tuto chvíli ale tyto karty, které jsou ještě na skladech, mají všechny možnosti taktování a zvyšování napětí, které si u GTX 680 můžete přát.
Podívejme se tedy na tuhle tímto zajímavou grafiku podrobněji ...
|