Na tuhle grafickou kartu jsem byl hodně zvědav. Zejména po stránce zpracování. To rozhodně není špatné, a pokud jde o to balení, tak těžko bude hledat konkurenci. Zpracování samotné grafiky je také velice kvalitní, jenže zase to není dotažené a řízení otáček ventilátorů by chtělo opravit. Bohužel tenhle poměrně jednoduchý problém hodně kazí celkový dojem z karty, ale zároveň to není to, co vám u téhle karty zkazí náladu bezkonkurenčně nejvíce.
Kvalitní zpracování balení a příslušenství spolu s poměrně zbytečným předním panelem, kvalitní zpracování grafiky s vícevrstvým PCB a vlastním napájením + vybavením monstrózní (a zcela zbytečnou) grafickou pamětí o velikosti 1792MB, tuhle grafiku neuvěřitelně prodražuje. Její cena je na dnešní poměry naprosto šílených 7200 korun včetně DPH. Běžná GTX 260 216SP, která je na svých základních taktech o 7-12% pomalejší stojí dnes kolem 4200 korun včetně DPH a na 650Mhz ji taky nataktujete. Rozdíl téměř 3000 korun prostě neokecá ani Paroubek, i když ten možná jo.
Navíc, když kolem 5500 korun dnes koupíme modely GTX 275 a či o chlup rychlejší a většinou levnější ATI HD 4890, které jsou oba rychlejší už na základních frekvencích, nemluvě ještě o obřím taktovacím potenciálu, zejména u HD 4890, která se v OC edicicích prodává kolem 6500-7000 na frekvencích kolem 1GHz! Na to výkonově nemá GTX 260 ani, když ji pustíte počítači z kopce dolů. No aby toho nebylo málo, je tu ještě GTX 285 na vyšších frekvencích s plnohodnotným jádrem GT200, která stojí jen o pár stokorun více než MSI N260 GTX Lightning BE a je samozřejmě vždy rychlejší.
Bohužel tedy hodnotit MSI N260 GTX Lightning není moc příjemné. Na jednu stranu jí nelze upřít kvalitní zpracování a MSI je nutné pochválit. Na druhou stranu tohle zpracování jí neuvěřitelně prodražuje a na rovinu řečeno, za ty peníze prostě v žádném případě nestojí. Výkon tristní, často na úrovní běžného ATI Radeon HD 4870 1GB modelu, která stojí kolem 4200 korun. V žádném případě nestačí na GTX 275 ani na ATI HD 4890 a to nemluvíme o jejich OC potenciálu. MSI už sice připravuje podobnou edici u těchto modelů, bojím se ale, že než se dostane na trh, bude to zase hodně drahé na poměry a možnosti v té době. MSI Lightning Black edice je rozhodně pěkná, ale doporučil bych společnosti MSI vyhodit zbytečný přídavný panel, který navíc působí dost archaickým dojmem – LCD je dnes základ. Vyřešit problémy s řízením otáček u jinak dobrého chlazení. Taktéž bych zbytečně neprodražoval grafiku přidáním zbytečných dvojnásobně velikých grafických pamětí. Ten 1GB podobným současným grafikám naprosto stačí. Rozhodně bych také ubral na balení, to je sice luxusní, ale bude šíleně drahé a obyčejná kartonová krabice s lepším povrchem udělá tutéž službu výrazně levněji. Takže MSI Lightning edici? Určitě tvořit i dále, ale levněji a rychleji, aby se o jejím pořízení vůbec dalo uvažovat. Dnes představovaná GTX 260 v této pěkné edici, by musela stát v tuto chvíli maximálně 5000 korun, aby se o ní dalo v současnosti alespoň uvažovat. Za požadovanou aktuální cenu 7200 korun by měl případný zákazník chtít svou vekou fotku jako reklamu na továrně a centrále MSI + na tričkách pracovníků MSI, protože za ty peníze to je vyloženě sponzoring. Za kvalitu se sice platí a jsme ochotni platit, ale co je moc, je moc.
Hodnotit tuhle GTX 260 od MSI jedním číslem je těžké, asi nejoriginálnější a nejluxusnější GTX 260 výrazně poškozuje jen ta v současnosti opravdu absurdní cena, tak že 65/100 je maximum, co lze této kartě dát. Stát kolem 5000 korun a mít vyřešenou kontrolu otáček, tak dáme 90/100. Škoda.
Ona ta MSI v poslední době předvádí tak nádherně propracované produkty, že se zase vyzdvihne na vrchol, jako byla éra s jejími deskami v době AMD Athlon 64 FX, kdy její desky byly nejlepší. Já jí to jenom přeju a jestli bude takhle dál pokračovat, tak další grafika a deska bude od nich, co si koupim.
MSi s touto grafikou asi vela nezarobi mozno keby prisla pred hd4890 tak by mala aky taky uspech ale takto asi nehrozi.Viac topi, je slabsia a este aj drahsia
hold se nedivím že se výrobcům nelíbilo příchod GTX275. Nejdřív vrazili peníze do vývoje těchto různých OC verzí a pak jim Nvidia podřízla větev a oznámila GTX275 za cenu OC verzí GTX260
Ta hranice 40 FPS je sice pěkná (taková blbovzdorná ), ale kdo říká, že to má být zrovna 40? Proč ne třeba 39 nebo 41? Na plynulosti hry se to moc nepozná ale při srovnávacích testech to může hrát velkou roli.
Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář!