Strana 7 z 9
- Provozní vlastnosti – Spotřeba, Chlazení, Taktování
Nemá asi moc smysl vysvětlovat, co jsou to provozní vlastnosti. Ve stručnosti je zkrátka žádoucí, aby výkonná grafická karta byla co nejchladnější a také co nejméně energie spotřebovávala. Jinými slovy, byla co nejefektivnější.
Tu měříme v našem případě Wattmetrem, který je umístěn mezi zásuvkou a PC skříní. Udávaná spotřeba je tedy spotřeba celé PC bedny, se vším, co je uvnitř. Jde nám o srovnání mezi modely. Každá sestava tak bude vykazovat jiná celková čísla spotřeby, ale rozdíly při osazení různých modelů by měly zhruba odpovídat.
Jak vidíme, HD 5830 i v provedení MSI není vzhledem k výkonu tím nejlepším modelem v řadě HD 5000. V klidu je samozřejmě velmi úsporná, stejně jako ostatní modely, ale v zátěži předčí jinak výkonnější model HD 5850, což prostě výkonu nedopovídá. Na druhou stranu na trhu jsou v tomto ohledu i horší grafické modely …
Chlazení karty je velmi důležité, protože v podstatě 99,9% energie, kterou kartě dodáte, se musí odvést ve formě tepla. Samozřejmě čím žravější grafická karta, tím těžší je jí tiše a účinně chladit.
MSI nasadilo nereferenční chlazení – své Twin Frozr2. Masivní blok s heatpipe je chlazený dvěma ventilátory. Nicméně přínos není tak velký, protože referenční HD 5800 už mají v základu velmi dobrá chlazení. Přínos tedy není takový, jako u starších generací grafik ATI, kdy jistě mnozí vzpomínají na jednoslotové chlazení HD 4850. MSI tedy srazilo teplotu v klidu o pár stupňů, ale teplota v zátěži zůstala srovnatelná s referenčními HD 5800. O něco lepší je to ale s hlučností.
Regulace funguje už dobře a tak je v klidu karta v podstatě neslyšitelná, v zátěži už ji uslyšíte, ale rozhodně to není vysavač. Můžete samozřejmě regulovat otáčky i sami prostřednictvím aplikací, ale na plné otáčky je to samozřejmě hodně hlučné, ale také zatraceně účinné chlazení.
Moderní grafické karty většinou mají solidní OC potenciál, který ale většina uživatelů nevyužívá, protože taktovat grafickou kartu je přeci jen o něco složitější než taktovat CPU, kde už na to dnes máme různé automatické utility. Taktování GK je ale pro znalé hračka a může se k tomu použít třeba vynikající utilita přímo od MSI – Afterburner.
MSI svou kartu na OC patřičně vybavilo. Základní frekvence 800/4000MHz jsou daleko od skutečného potenciálu jádra RV870 a používaných GDDR5 pamětí. Nutné je již zvýšení napětí na jádru, což sebou ponese i zvýšení spotřeby a tedy i zahřívání. Nicméně kartu se mi podařilo bez problémů vyhnat na 935MHz na jádře a 4800MHz na pamětech. Kolik to udělá ve hrách? Při tomto taktu se připravte na zhruba dalších 13-15% výkonu, což ale pořád nebude stačit na dohnání Radeon HD 5850. Na vině je zkrátka příliš ořezané jádro RV870LE …
Podívejme se na výkonové závěry ….
|