Strana 2 z 10
- MSI Radeon RX 5700 XT Gaming X 8GB – grafická karta
Balení karty je jednoduché, funkční a přehledné. Uvnitř je bezpečně uložena grafická karta.
Samotná karta má odlišný design od poměrně výrazných GAMING X edic, které známé z RTX 2000 série a starších karet AMD i NV. Je jednoduší, takový usedlejší. Výrazně podsvícená je jen malá část karty, logo na horní hraně. To je vše.
Rozměry karty jsou 297mm na délku a 140 cm na šířku a 58mm tloušťky, čímž zabírá tedy efektivně 2,5 slotu. Hmotnost karty je kolem1,4kg, takže patří k těm těžším edicím, což by se mělo odrazit na výkonu chlazení.
Pokud hledáte RGB, tak svítí a nastavit se dá pouze poměrně menší logo na hraně karty. Jinak karta nesvítí s výjimkou indikačních diod. Pasiv není zcela zakryt. MSI využilo maximálně prostor, masivní měděné heatpipe a měděná základna s poniklováním a na tom všem nasázené hliníkové pláty. To celé pak chladí dvojice velkých ventilátorů.
karta má přepracovanou napájecí kaskádu atd. MSI místo 6+8pin napájení navíc osadilo 8+8pin napájecí konektor. Karta má referenční uspořádání konektoru, tedy 3x DP a 1x HDMI.
Výstupy tvoří trojice DisplayPort 1.4a a jeden HDMI 2.0b. Karta umí 8K 60Hz i 4K 144Hz v plné kvalitě barev. CrossFire oficiálně není podporováno, ale multiGPU přes DX12/vulkan je nadále podporováno. Karta má také PCIe 4.0 rozhraní, které můžete využít a je plně podporováno na nové AMD X570 platformě. Jinde zatím ne. Ve hrách by to zatím nemělo udělat rozdíl větší než kolem 1%, velký rozdíl to ale udělá ve výpočetním nasazení, kdy mezi PCIe 3.0 a PCIe 4.0 můžou být i desítky % rozdílu.
- Testy a testovací sestava
Dnes jsme použili naší standardní testovací sestavu. (na přetestování na X570 a RYZEN 3000 bude čas později). Takže AMD RYZEN 2700X přetaktovaný na všech jádrech na 4,25GHz stabilně s chlazením NZXT Kraken X72 (360mm AiO). K tomu máme 16GB G.SKILL FLARE X AMD paměti na 3200MHz s CL14. Základní deskou je ASUS ROG CROSSHAIR X470. V sestavě je také pořádná zvuková karta ASUS ESSENCE STX II, vše napájí platinový 1200W zdroj. A je to osazeno v plně chlazení Fractal Design DEFINE R6 skříni.
Samozřejmě používáme Windows 10 Professional x64 s aktualizací 1809. S nejnovější jsme zatím netestovali, nebyl čas všechno přetestovat znovu a stejně chceme změnit celou sestavu brzy. Nainstalovali jsme nejnovější verze testovaných her a samozřejmě nejnovější verze ovladačů AMD Radeon Software a NVIDIA GF. Jako obvykle testujeme s každou grafickou kartu každé měření 3x a výsledkem je průměr tří měření (v grafu zaokrouhlený na celé číslo). Testujeme 5 her, každou ve 3 rozlišeních, což znamená že pro každou kartu děláme 45 jednotlivých měření. Testujeme obvykle na nejvyšší detaily včetně vyhlazování. A snažíme se vybrat hry tak, aby byly zastoupeny nejběžněji se vyskytující herní engine, na kterých běží i řada jiných her s podobnými výkonovými a technologickými požadavky. Netestujeme technicky zastaralé hry, ačkoliv jde o velmi hrané tituly jako CS GO, DOTA apod. protože tyto hry dokáží současné karty rozjet na stovky FPS a tak je opravdu jedno jestli máme 280 nebo 300FPS. Zajímají nás nové hry, protože novou grafiku si kupujeme hlavně pro ně a pro to, co v následujících několika letech vyjde.
Tak se na to podívejme …
|