Strana 9 z 10
- Provozní vlastnosti – spotřeba, chlazení, taktování
Začněme u spotřeby. Měříme jak v klidu, tak v herní zátěži, a to v průměru všech testovaných her. Spotřeba současných grafik není konstantní a stálá, ale dynamicky se mění díky řízení spotřeby, které dnes grafické karty mají. A tak se hra od hry může spotřeba stejné karty lišit i o několik desítek W. Pokud navíc kartu zatížíte výpočetně, či na úplně maximum například s FureMark, dostanete ještě o desítky W vyšší spotřebu u některých modelů. Tak pozor na to. Samozřejmě naši spotřebu ovlivňuje i zbytek sestavy, kdy máme silně přetaktovaný RYZEN 7 2700X na 4,25GHz apod. Nicméně všechny karty mají stejné podmínky:
MSI u této GAMING X edice zvedlo takty, kdy karta běžně běhá na 1980 – 2000MHz pro GPU, což je velmi vysoký takt, na který u Radeonů rozhodně nejsme zvyklí. Díky výkonnému chlazení se tento takt drží stále. Proti referenci se 1750 – 1905MHz tedy dost rozdíl. Bohužel to vyžaduje vyšší napětí a také vyšší TDP, kdy jej MSI zvedlo ze 185W na 215W. To vysvětluje vyšší spotřebu, kdy zkrátka MSI obětovalo efektivitu za každou cenu a honí touhle edicí maximální výkon za každou cenu. Spotřeba ale pořád není extrémní. Ale je vyšší než u jiných edic, naštěstí to není za cenu hlučnosti chlazení. Právě naopak.
To zásadní, proč jsme na kartu jako MSI Radeon RX 5700 XT Gaming X čekali, je samozřejmě chlazení. Konkrétně jeho větší výkon a tišší provoz proti blower stylu, které mají reference.
A MSI nezklamalo. GAMING X je skvělá tichá edice prakticky za všech okolností. Naprosto tichá je v klidu, kdy jsou ventilátory neaktivní až do téměř 50°C. Prakticky vždy mimo herní zátěž jede karta na pasivní chlazení.
V herní zátěži se ventilátory roztočí, ale i tak karta dokáže s teplotami kolem 70°C, být velmi přijatelně tichá a jednou z nejlepších edic na trhu vůbec. Velmi příjemná karta za všech okolností, kdy mohutnější a těžší pasiv se tedy rozhodně osvědčuje. A možná by to bylo ještě lepší, kdyby MSI nehnalo napětí a TDP karty tak vysoko. Ale chlazení to zvládá, takže žádný problém.
Řekl bych, že taktování prakticky dnes už nikoho nezajímá. Nicméně v případě této edice s ním výrobce už přeci jen trochu počítal. Akorát už část toho potenciálu sám používá, protože Radeon RX 5700 XT jedoucí téměř pořád na 1980 – 2000MHz stabilně, to je docela síla.
AMD samo ale zjevně stále omezuje možnosti taktování RX 5700 řady, které nám zpřístupňuje, kdy z vlastní zkušenosti vím, že karty s upraveným BIOSEm s vypnutými omezeními jdou i přes 2150MHz. Nicméně limity jsou v základu v platnosti. S běžnými aplikacemi k taktování se nám tak podařilo u MSI GAMING X edice dostat jádro stabilně na 2065MHz. Paměti si daly říci na 15 200MHz a ve výsledku to znamená zhruba dalších 4% výkonu proti už tak přetaktovanému základu.
Takže k závěru …
|