Strana 17 z 17
Ještě než se pustíme do vyřčení ortelu, je tu ještě nutné zmínit pár věcí. V první řadě je to cena, za kterou se dnes u nás testované modely grafik prodávají.
Jak vidíte, i zde je to poměrně vyrovnáno. Snad jen GTX 285 je cenově dost mimo a za ty peníze, řekněme si na rovinu, rozhodně nestojí.
Poměr cena-výkon je pak vyjádřením toho, kolik za 1% výkonu v našich testech musíme zaplatit na ceně grafiky. Samozřejmě že čím míň tím líp. Nové grafiky ATI Radeon HD 4890 ani GTX 275 nejsou taková bomba poměrem cena výkon, jak jsme si před uvedením mysleli. Porci výkonu sice nabízejí slušnou, ale výrazně levnější HD 4870 a GTX 260 nabízejí jen o málo nižší výkon a zejména HD 4870 512MB je pořád s přehledem král poměru cena-výkon ve vyšším maisntreamu. Poměr cena-výkon u GTX 275 je hroší než u ATI HD 4890, protože stojí většinou více a výkon má v srovnatelný. Je to ale o dost lepší než u GTX 285, která je prostě absolutně nevýhodná.
NVIDIA GTX 275 je tím, čím jsme čekali, že bude. Zázrak se samozřejmě nekoná, ostatně je to hybrid mezi GTX 260 a GTX 285 a výkon je tedy téměř přesně uprostřed, či spíše trochu blíže k GTX 285. Ta je tím pádem pro svou vysokou cenu ze hry, protože GTX 275 dokáže v podstatě po lehkém OC to samé a o 2000 levněji. Jenže je problém, že pokud trochu nataktujete GTX 260, která stojí ještě méně, tak ten výkon může být také stejný. Jde tedy o to, zda jste nebo nejste příznivci OC. Pokud ne, pak rozdíly kolem 10% na výkonu vás stojí zhruba 1000 korun navrch.
NVIDIA GTX 275 tak nepřináší nic, co bychom na trhu v podobě GT200 grafiky už neviděli. Výkonově srovnatelná je určitě se starší GTX 280. Provozními vlastnostmi nijak nevybočuje z toho, u čeho jsme zvyklý u GTX 285 a Výkonově (i technologicky) to není nic, abychom přetaktováním levnější GTX 260 nedostali. Srovnatelná je i s konkurencí. Cena samozřejmě musí odpovídat současnému konkurenčnímu prostředí. Šetření se hodně projevilo na PCB karty, které je poněkud úsporné a jen doufáme, že se to neodrazí na výdrži grafiky, zejména pokud jí budeme provozovat dlouhodoběji nataktovanou. Přeci jen GTX 285 má sice o dost dražší PCB, ale jeho složitost asi není jen tak pro srandu a s provozně srovnatelnou GTX 275 je tam v jeho provedení dost rozdíl.
GTX 275 je proti HD 4890 technologicky poněkud méně pokročilá nedisponuje poslední téměř dva roky starou verzí API Microsoft Direct X10.1, ale jen DirectX10.0 kvůli čemuž bude v některých hrách dost ztrácet pod AA, nemluvě o některých efektech, což se NVIDIA snaží dohnat vlastními, příkladem může být poměrně zajímavý Ambient Occlusion, což ale zase není všude a pro všechno. GTX 275 má sice jakoby naopak proti X10.1 výhodu NVIDIA PhysX, ale to není všeobecně přijímaný standard, a také zdaleka ne svého duhu jediný a nejrozšířenější. Navíc jeho problém je to, že není standardním OpenCL, což konkurenční Intel-AMD HAVOK už je a ten tak běží na všem i na NVIDIA grafikách, což je pro herní vývojáře výhodnější než PhysX, kterou si pustíte akcelerované přes GPU jen na NV grafikách. Lze očekávat, že HAVOK jako OpenCL bude dominovat a rychle dohoní i současný technologický náskok v některých efektech, který PhysX přes GPU má. Pokud (a pravděpodobně jí nic jiného nezbude) NVIDIA předělá PhysX pod OpenCL, pak na 99% automaticky bude PhysX podporován i současnými grafikami ATI, zatímco pro mnohé „konkurenční výhoda“ v podobě DirectX10.1 už zpětně na NVIDIA grafiky nedostanete. Pokud jde o GPGPU aplikace, tak pokud poběží pod OpenCL, jako že to bude v budoucnu drtivá většina, tak podpora je stejná u NVIDIA i ATI grafik a záleží na výpočetním výkonu a optimalizacích. Při srovnatelném výkonu grafik si tedy sami rozhodněte, co je pro vás dnes zajímavější.
Pokud jde o testovaný Gainward GTX 275, tak nás zklamalo jeho nereferenční chlazení. Přednost bychom spíše dali referenčnímu, které je třeba na GTX 285. Karta je poměrně hlučná i v klidu. Naopak cenově je to jedna z nejlevnějších GTX 275 na trhu a za cenu kolem 6200 se o ní rozhodně dá kvůli výkonu uvažovat. GTX 275 není bezkonkurenční grafika, má hodně zdatnou konkurenci v podobě Radeon HD 4890, ale i OC verzí GTX 260. HD 4890 je v průměru o něco levnější a výkonově srovnatelná a v náročnějších nastaveních i o kousek lepší. Nicméně poměrem cena-výkon ani GTX 275 ani HD 4890 nepatří k nejlepším nabídkám mainstreamu. Pokud ale chcete jednojádrovou grafiku pro hraní v HD rozlišení 1920x1200, pak jsou asi jedinou vhodnou volbou a více než 6500 korun za jednojádrovou grafiku dnes nemá smysl dávat …
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|