Strana 1 z 5
- TEST: NVIDIA GTX 560 Ti 448 cores
– nová verze GTX 560, co není GTX 560, aneb „GTX 565“ v akci
Udělali jsme krátký testík nové varianty GTX 560 TI a tedy srovnání grafik za 6000-7000 korun.
Proč jen krátký test? Protože těchto karet moc nebude a už například od ASUSu máme 100% potvrzeno, že je tady u nás ani prodávat nebude a u dalších značek to vypadá podobně (např. GB taky ne). GTX 560 Ti 448 není model pro celosvětový trh, ale jen lokální model, který na náš trh na 99,9% oficiálně vůbec nedorazí. Důvody a máme čeho litovat?
(GTX 560 TI 448core - limitovaná edice 10 000 grafik od NV pro ... eee? Uvidíme ...)
1, Jádra: Ačkoliv se karta jmenuje GTX 560 Ti, nemá s ní naprosto nic společného! Je to totiž GTX 570 s ořezaným GF 110 jádrem. Pro GTX 560 TI 448 jsou totiž vybíraná ta jádra, která se nepovedla a nedají se použít pro GTX 570 (480SP) a pro GTX 580 (512SP), ale mají funkčních alespoň 448SP jednotek. Problém je, že GF110 jádro se 448SP už je přeci jen hodně nepovedený kus křemíku, a málo který kus je nepovedený tak, jak je potřeba.
(GF 110 "LE" pro GTX 560 TI 448 - červené části jádra nefunkční)
Tedy že ta nepovedená část čipu nebrání funkčnosti větší části jádra. Přitom ještě musí být splněna podmínka, že ta nefunkční nepovedená část jádra neovlivňuje výrazně spotřebou (energetickými ztrátami) celý čip. Takže jak asi tušíte, i když je nepovedených GF110 čipů hromada, protože výtěžnost (tedy funkční GF110 se 480/512SP) je velmi nízká, těch 448SP verzí zase nebude použitelných tolik. Pořád jich ale pár tisíc (asi desítek tisíc) bude a je to křemík, za který NV zaplatila nemalé peníze (tisíce dolarů za Wafer) a samozřejmě jej chce prodat a omezit tak ztrátu z výroby GF110 čipů s nízkou výtěžností. Takže přichází na řadu osekaná verze stejně, jako tom bylo u GTX 465 nebo HD 6790 a podobných grafik v minulosti. Zkrátka využít i těch zmetkovitých čipů, jak jen to jde.
2, Výrobní cena: Kromě omezeného množství použitelných čipů je hlavním důvodem, proč tahle karta bude omezena, že se ekonomicky nevyplatí. Je to totiž fyzicky GTX 570, to znamená, že proti běžné GTX 560 tu máte větší a dražší jádro a hlavně výrazně dražší PCB, které je složitější, má širší sběrnici, silnější napájecí kaskádu atd. No a když to všechno sečtete, tak máte v roli výrobce prodávat vlastně kartu s výrobními náklady minimálně o třetinu vyššími, za cenu běžné mainstreamové GTX 560 s podobným výkonem. Už vám asi došlo, proč z ní výrobci radostí neskáčí a dělat jich chtějí, co možná nejméně.
(ASUS verze 100% u nás oficiálně v prodeji nebude - škoda je to konečně skutečně DCUII a ne ta parodie na DCUII u skutečné GTX 560 TI)
Takže to jsou hlavní dva důvody, proč se jedná o množstvím omezené edice a u nás od většiny značek vlastně oficiálně nebude ani na trhu. S tím také souvisí to, proč se tahle karta jmenuje GTX 560 TI 448 a ne GTX 565 Ti, jak by správně měla. Protože jich je tak málo, že by se dělat další brand (značku a model) nevyplatilo. Ptáte se, proč když je tahle karta zcela evidentně pro výrobce nevýhodná, ji vůbec někteří vyrábějí? No to není žádné tajemství a nic, co bychom v minulosti neviděli. Tomu se totiž říká grafický business.
(Ani třívětráková GB GTX 560 TI 448core u nás nebude ...)
NVIDIA jako zadavatel výroby má v ruce od TSMC určitý počet různých čipů (jak mobilních verzí, tak desktopových). A těch čipů nikdy žádný výrobce nedostane tolik, kolik by skutečně chtěl. Výrobců grafik jsou desítky a spolu vlastně nesoupeří AMD a NVIDIA, které ty karty nevyrábí, ale právě jednotliví výrobci grafických karet. Těm ale AMD i NVIDIA přidělují určitý počet žádaných čipů podle určitého klíče. Samozřejmě AMD/NVIDIA chtějí prodat co nejvíce čipů, které TSMC vyrobí, včetně méně povedených čipů typu právě GF 110 se 448 jádry. O ty ale samozřejmě za normálních okolností žádný výrobce zájem neprojeví a tak přicházejí pobídky typu: „vezmete si 5 000 těchto méně povedených čipů za tuhle a tuhle cenu a za to dostanete o něco více, či dříve než konkurence, jiných čipů, které jsou nejvíce žádané, nebo dostanete přednostně čipy nové generace apod.“ Výrobce si spočítá, kolik ho bude stát výroba těch méně atraktivních grafik, jsou grafiky, které se vyrábí i se ztrátou, ale většinou je to nastavené tak, že ta větší dodávka mnohem žádanějších čipů, to prostě zaplatí.
(na 99,9% ani MSI verze s TFIII chlazením se u nás prodávat nebude)
Takže tomuhle se říká grafický business a to je odpověď na otázku, proč se na trhu objevují ořezané karty, které se zjevně výrobcům příliš nevyplatí. NVIDIA je v tomto konkrétním případě spokojená, protože využila část jinak neprodejných čipů a vlastně zvýšila výtěžnost, výrobce grafik je spokojený, že příště bude mít více jiných čipů než konkurence. No a zákazník to všechno zaplatí :). Takže proto tu máme další z ořezaných grafických modelů, tentokrát GTX 560 Ti 448, která ale nemá s GTX 560 Ti nic společného ….
Podívejme se na ní.
|