Strana 10 z 13
- Provozní vlastnosti a taktování
Nutno říci, že u TOP modelů nás zajímá pouze a jedině výkon! Ale samozřejmě neuškodí, když jsou i trochu rozumné provozní vlastnosti. Začněme spotřebou.
Rozumná spotřeba u GTX 590 a HD 6990? Ano, tak tu zde nenajdeme :). Spotřeba obou grafik je naprosto strašná a o slabší povahy se pokoušejí při pohledu na ně mdloby. Spotřeba obou karet dosahuje hodnot, kterých jsme si ještě nedávno mysleli, že snad ani nelze dosáhnout.
AMD Radeon HD 6990 4GB dosahuje i přes vyšší výkon výrazně nižší spotřeby. 70W rozdílu je skutečně hodně, zvlášť když se pohybujeme v tak závratných hodnotách spotřeby a navíc za to od GTX 590 nedostaneme nic. Jenže HD 6990 má i vyšší nastavení s vyšším výkonem. Ani v tom ale spotřeba překvapivě nedosahuje úplně úrovně GTX 590! O vyrovnanosti karet tedy ve spotřebě nemůže být ani řeč a AMD je výrazně lepší.
Obě karty jsou chlazeny velice silnými a technicky pokročilými chladiči velmi podobné konstrukce. Základem je dvojice velkých pasivů s VaporChamber technologií, což je vlastně jedna velká heatpipe. Chladící výkon obou karet je ohromný a dimenzovaný na 500W! Jenže také ukazuje hranice referenčních chladičů.
Nutno ovšem říci, že AMD odvedlo skvělou práci. Karta se nikde nepřehřívá a teploty jsou relativně normální a nehrozí žádné přehřívání. Zato GTX 590, to je děs a hrůza. NVIDIA nevíme proč, ale udělala kartu kratší. Problém je, že více žere a to všechno, co sežere, musíte odvést pryč ve formě tepla. Takže 420-440W co ta karta má reálně TDP, musí pryč a to je problém. Celá karta topí neuvěřitelným způsobem. Skoro žhne. Je to jedna velká horká cihla a člověk má skutečně obavu o všechny ty součástky na ní. Navíc po zkušenostech s přehřívající se GTX 480, která v létě prostě vypínala a nedala se používat, myslím, že GTX 590 bude mít v parném létě při teplotách v místnosti kolem 28-30°C, dost problémy.
(zdroj: www.hardware.fr)
Zásadní rozdíl mezi oběma chladiči je ve ventilátorech. A to je asi jediná věc, kde je GTX 590 provozně lepší, než HD 6990. U NVIDIA totiž někdo přemýšlel a osadil normální a hlavně funkční klasický lopatkový ventilátor. U AMD nasadili turbínu a rozdíl ve hlučnosti je znát. Nicméně v prvním nastavení HD 6990 není hlučnost tak velká, aby byla problém. U druhé nastavení už je to neprovozovatelné.
GTX 590 je krásně tichá, jenže za cenu toho žhnutí celé karty! Jsem si jist, že kdyby na HD 6990 daly stejný ventilátor, tak je karta stejně tichá a stále o dost chladnější. Takže chladič, či spíše jeho část s ventilátorem, protože spodek je podobné konstrukce, je u GTX 590 lepší. Jenže tohle není neodstranitelná vada v případě hlučnější HD 6990. Problémem GTX 590 je přehřívání a skutečně žhnoucí topení celé karty a je to opravdu na hraně akceptovatelnosti. Ty otáčky chladiče měly být vyšší, jenže pak je karta hlučnější, je slyšet a teploty o tolik nižší nejsou.
Jedno z nepříjemných tajemství GTX 590 je, že kartu není radno taktovat. Ještě s vydáním karty nám dorazil do redakce BIOS několika výrobců, který doporučují nasadit. Omezoval totiž možnosti OC na minimum. Při těch původních možnostech karty docela rády hořely. GTX 590 je asi nejsnáze zničitelná grafika, se kterou jsme se kdy setkali a až se divíme, že se vůbec takhle dostala na trh, navíc určená pro nadšence. Stačí trochu zvýšit napětí a karta šla prostě do háje s pěkným ohňostrojem. Některé redakce pár grafik odpálili, jedna záměrně a ještě to natočila.
Problém není v BIOSu ani v ovladačích jako takových, problém prostě není na straně softwaru, jak to bylo nakonec prezentováno a v prvních recenzích se o tom záměrně mlčelo. Problém je čistě hardwarový a designu NVIDIA. GTX 590 je prostě moc malá, má moc velká jádra, jako celek moc žere a moc topí. To je celé. NVIDIA nedoporučuje OC a při tom, jak karta už v základu topí, chápu proč. Skutečně jsme měli obavu z taktování tohoto modelu a nehnali jsme to do extrémů. Teploty i při jen malém taktování šly do pekelných hodnot a opravdu nervy jsme s tím neměli. ZÁSADNĚ NEDOPORUČUJEME GTX 590 VŮBEC TAKTOVAT. Možná s vodním chlazením, ale ne s tím referenčním.
To samozřejmě notně omezuje možnosti konkurování HD 6990. A je to i škoda proto, že GTX 590 má na sobě vůbec ty nejlepší, speciálně ručně vybíraná a testovaná jádra GF110, která musí být radost taktovat. Radeon HD 6990 naproti tomu taktovat jde a to dost slušně! 950/6000MHz jsou pokořitelné hodnoty. A karta netopí tak, že byste o ní měli strach, ale zase referenční chlazení doslova řve a je to asi nejhlučnější grafika, kterou jsme kdy slyšeli. Nedá se to provozovat, pokud nejste hluší :). Ale není to neodstranitelný problém, stačí lepší větrák a bude to v pohodě. Pokud jde o možnosti OC bez rizika, HD 6990 jednoznačně vítězí.
|