Strana 12 z 13
- Přímý souboj s jasným vítězem
GTX 590 to zkusila, ale neuspěla. AMD Radeon HD 6990 je ve všech nejdůležitějších aspektech jednoznačně lepší grafická karta. V první řadě je výkonnější a to na první i na druhé referenční nastavení – možná ne o tolik, ale tohle je souboj nejlepších o TOP pozici a počítá se každé % a v tomto případě je těch % i více. Jako zásadní ale považujeme fakt, že HD 6990 je opravdu výrazně efektivnější – efektivnější jak co se týká konstrukce, výroby, ceny i provozu. Ačkoliv GTX 590 má o 30% větší čipy a o 30% širší sběrnice, nedokáže HD 6990 výkonově v maximálních nastaveních konkurovat – naopak je drahá a neefektivní už parametry, při provozu žere výrazně více, skutečně enormní množství energie. Spotřeba HD 6990 je hodně vysoká, ale spotřeba slabší GTX 590 je prostě absurdní – jak co se týká výše, tak hlavně toho, že výkon jí absolutně neodpovídá.
Jediným bodem, kde GTX 590 alespoň trochu konkuruje HD 6990, je chlazení. Konkrétně hlučnost, kdy u NVIDIA někdo přemýšlel, zatímco u AMD ne. Ventilátor na GTX 590 je opravdu povedený. Jenže tohle je součástka za pár dolarů, něco co lze změnit a vyměnit v podstatě kdykoliv, i když máte kartu doma. Ne snadno, ale ano. HD 6990 a její turbínový chladič není z hlediska hlučnosti problém na první výchozí nastavení a v tomto srovnání nehraje nižší hlučnost GTX 590 příliš roli a není nijak výrazně kladným přínosem. Ale na druhé nastavení už je HD 6990 příliš hlučná, ale také ještě výkonnější. Jenže když řekneme A musíme říci i B. A tím B je v tomto případě chlazení jako celek. Nešťastná a v tomto případě zbytečně a chladícím schopnostem ubližující kratší konstrukce GTX 590, která žere výrazně více a musí tedy odvádět více tepla, není prostě dobrá. Karta topí jako jednolitý kus a strach o všechny ty komponenty je na místě. V parném létě počítám s tím, že stejně jako U GTX 480 nastanou v hůře větraných skříní problémy se samotným chodem této karty. Prostě GTX 590 žere příliš mnoho a snaha o tiché chlazení a ubrání otáček tomu příliš nepomáhá. Je sice pěkné, jak je tichá, ale asi bych tu tichost za 10-15°C dolů, vyměnil. HD 6990 tak tichá není, ale na rozdíl od GTX 590 se u ní nemusíte bát, že by se neuchladila! V tomto ohledu není větší délka karty na obtíž, ale naopak.
Zklamáním je jistě i OC potenciál GTX 590. Ten je vlastně ve stavu, v jakém karta je, v podstatě nulový. Karta se ani nedoporučuje taktovat a důrazně při používání referenčního chlazení doporučuji toho doporučení se držet. Žádné zvedání napětí a bez toho moc zvýšit frekvence nelze. Tahle karta je zkrátka udělána na hranici možností. Problém je zcela nevhodný základ, ze kterého je karta udělána. GTX 580 prostě není pro použití na duálním modelu postavena. Radeon HD 6990 tyto problémy nemá, protože se s ním od počátku počítalo. HD 6970 2GB co by základ, byla s ohledem na to konstruována. GTX 580 nikoliv a to se dohnat prostě nedá. Skutečnou parametrovou konkurencí (podobná velikost čipů a konstrukce karet s 256bit sběrnicí) k HD 6970 je GTX 560, jenže ta se nemůže výkonově ani efektivitou s HD 6970 měřit a duální GTX 560 by proti duální HD 6970 neměla nejmenší šanci uspět. Všechno už ale bylo dávno rozhodnuto při uvedení obou architektur na 40nm, takže pokud někdo čekal nějaké zázraky, byl blázen. Karty se budou znovu rozdávat při startu 28nm procesu na konci tohoto roku.
A pak je tu ta cena a dostupnost. A zde není moc o čem hovořit. Radeon HD 6990 je levnější a normálně dostupný a je to relativně běžný model v nabídkách výrobců. GTX 590 je dražší, za to nabízí méně než HD 6990 a jedná se o stěží dostupný model. Je to malá edice, skoro se dá říci papírová. To nákup výrazně zjednodušuje. Na druhou stranu těch pár sběratelů, kteří GTX 590 ukořistili, ji mohli mít za skutečně zajímavou cenu právě díky HD 6990, která nasadila laťku proklatě vysoko a cenu dost nízko a NVIDIA prostě neměla na výběr. Takže konkurence zafungovala, sice krátce, ale zafungovala, i když asi jinak než si mnozí přáli.
|