Strana 4 z 13
- ASUS NVIDIA GTX 590 3GB - Karta
Ještě se krátce podrobněji podívejme na jeden z mála prodejních kousků, který jste si mohli pořídit. Od ASUSu dorazilo do ČR kolem 10 kusů a většinu si pro sebe zabral jediný obchod, ze kterého si ji pořídil i náš čtenář, takže docela výjimečný model – i ASUS ARESů se u nás prodalo více.
Prodejní balení se ale nijak neliší od jiných ASUS modelů. Na to, že se jedná o nejdražší grafickou kartu v aktuální nabídce ASUS a vůbec na trhu, není přítomno žádné speciální balení nebo exkluzivní obsah. Na druhou stranu, vzhledem k malému množství karet, které se vůbec dostanou do obchodů po celém světě, se ani nedivíme.
Uvnitř balení najdeme jen základní příslušenství, redukce, dlouhý SLI můstek a CD s ovladači. Samozřejmě nejvíce nás ale zajímá grafická karta.
Ta je o něco kratší než HD 6990, což ale většinu potencionálních zákazníků příliš nezajímá, protože mají dost velké skříně na to, aby se jim tam vešly i delší karty. Navíc v tomto případě nemusí být kratší lepší, protože větší teplo musíte odvádět z menší plochy karty i chlazení ve srovnání s HD 6990.
Karta má skutečně hodně složité PCB a hlavně napájecí kaskády tak blízko u sebe na kartě s TDP až 450W nevypadají příliš optimisticky. Na rozdíl od AMD HD 6990 má karta i omezené chlazení zadní části a není celá zakrytá plechem.
Pochválit ale naopak musíme chladič, který je jasně lepší, než ten na HD 6990. Tedy pokud jde o pasivní základnu, tak ta je podobná konstrukce a díky větší délce vypadá chlazení na HD 6990 o něco schopnější a masivnější. Ale ventilátor, to je hlavní rozdíl, a zatímco u AMD nasadily nepříliš dobrý turbínový větrák, který opravdu řve, NVIDIA použila klasický 80mm lopatkový ventilátor. Rozdíl ve hlučnosti je jasný.
Pokud jde o technologickou výbavu karty, tak to hlavní, co přináší je podpora 3 monitorů! Ano tohle je jediná referenční grafická karta NVIDIA, která nabízí to, co má i nejlevnější grafická karta AMD. Zatímco AMD to nazývá Eyefinity a až na pár modelů je jedinou překážkou nutnost použití alespoň jednoho DisplayPortu, NVIDIA svou technologii nazývá Surround a DP nevyžaduje. Nicméně musíte mít ty karty dvě, jedna to neumí. GTX 590 je samozřejmě logická výjimka, protože to vlastně dvě karty jsou. Je to také první referenční NV grafika s miniDP na sobě. Samozřejmě kromě 3x DVI.
Na kartu potřebujete hodně silný zdroj, napájení je 8+8pin. Karta má i SLI můstek, takže se na scénu oficiálně vrací QuadSLI! NVIDIA jej v minulosti odeslal na vedlejší kolej a oficiálně jej přestala podporovat, protože proti 3way SLI nebyl žádný přínos, ale s návratem duální grafiky se samozřejmě musí podpora QuadSLI opět objevit a tentokrát dokonce i funguje o něco lépe. Na druhou stranu nezapomínejte, že už samotná GTX 590, stejně jako konkurenční HD 6990 je závislá na funkčnosti SLI a CrossFire, tedy MultiGPU systémů. Ty dnes už ale fungují opravdu hodně dobře, i když v poslední době začalo SLI za CF zaostávat, protože CF předvádí účinnost v mnoha hrách i 100%.
Podívejme se tedy na ten výkon, který právě ovladače ovlivní. Použili jsme aktuální verze ( k datu 25.4.2011).
|