Strana 2 z 10
- Gigabyte RX 5500 XT GAMING OC 8GB
a PowerColor Red Dragon RX 5500 XT 8GB
Společnost Gigabyte vsadila hodně velké chlazení, a tak tomu odpovídá i velikost balení.
Karta samotná má 281mm na délku, 115mm na šířku a zabírá 2 sloty. Chladič výrazně přerůstá PCB. Tohle je luxusnější edice od GB, v nabídce je ještě základnější, levnější a kratší verze s dvojicí ventilátorů.
Tahle má tři ventilátory, které chladí velký pasiv posílený heatpipe. Karta má zadní plát a funkční. Napájení je 8-pin jako u všech edice RX 5500 XT. Gigabyte sice posunulo základní takt, ale ten boost zůstal stejný, tedy 1845MHz a na tomhle taktu se karta drží naprosto stabilně v zátěži a pořád. Takt 8GB GDDR6 pamětí je 14GHz.
Karta má 3x DisplayPort a 1x HDMI. Vše pozlacené. Na rozdíl od GTX 1650S/1660S které neumí FreeSync/AdaptiveSync přes HDMI, Radeon RX 5500 XT umí FreeSync 2 jak před HDMI, tak před DP.
Samozřejmě karta má všechny nové technologie, které náleží k NAVI architektuře.
- PowerColor Red Dragon RX 5500 XT 8GB
Druhou testovanou edicí je 8GB základní verze od PowerColor, která by měla stát tu základní cenu 199 dolarů. Překvapí kompaktní velikostí, takže i balení je menší.
Karta má jen 22,5cm na délku a 12 cm na šířku. Chlazení zabírá 2 sloty a je klasicky řešeno pasivem s měděnou základnou a heatpipe a dvojicí 85mm ventilátorů. Karta má i zadní heatspreader.
PCB samotné má přitom jen 17cm, tedy mini-ITX velikost. Je referenční, má tedy 8-pin a 4 GDDR6 moduly (8GB celkem). Napájecí kaskáda je vpředu. Karta nemá přepínatelný BIOS ani RGB.
PowerColor ale vsadil na vlastní sadu výstupů. Najdeme jen jeden DisplayPort, jeden HDMI a překvapivě jeden starý DVI, což už se dnes moc nevidí. Samozřejmě NAVI nativně DVI neumí, je to uděláno vlastně „redukcí“ z HDMI/DP. Majitele starších monitorů to může potěšit. Tímhle je asi ahle edice docela výjimečná.
Karta má jinak referenční taktování, tedy 1845MHz v maximálním boostu na GPU a 14GHz na 8GB GDDR6 paměti.
- Testy a testovací sestava
Dnes jsme použili naší novou testovací sestavu. Takže 12jádrový AMD RYZEN 9 3900 s aktivním automatickým taktováním PBO s chlazením NZXT Kraken X72 (360mm AiO). K tomu máme 16GB G.SKILL FLARE X AMD paměti na 3200MHz s CL14. Základní deskou je ASUS ROG CROSSHAIR HERO X570. V sestavě je také pořádná zvuková karta ASUS ESSENCE STX II, vše napájí platinový 1200W zdroj. A je to osazeno v plně chlazení Fractal Design DEFINE R6 skříni.
Samozřejmě používáme Windows 10 Professional x64 s nejnovější aktualizací v1909. Nainstalovali jsme nejnovější verze testovaných her a samozřejmě nejnovější verze ovladačů AMD Radeon Software a NVIDIA GF. Jako obvykle testujeme s každou grafickou kartu každé měření 3x a výsledkem je průměr tří měření (v grafu zaokrouhlený na celé číslo). Testujeme 5 her, každou ve 3 rozlišeních, což znamená že pro každou kartu děláme 45 jednotlivých měření. Testujeme obvykle na nejvyšší detaily včetně vyhlazování. A snažíme se vybrat hry tak, aby byly zastoupeny nejběžněji se vyskytující herní engine, na kterých běží i řada jiných her s podobnými výkonovými a technologickými požadavky. Netestujeme technicky zastaralé hry, ačkoliv jde o velmi hrané tituly jako CS GO, DOTA apod. protože tyto hry dokáží současné karty rozjet na stovky FPS a tak je opravdu jedno jestli máme 280 nebo 300FPS. Zajímají nás nové hry, protože novou grafiku si kupujeme hlavně pro ně a pro to, co v následujících několika letech vyjde.
Tak se na to podívejme …
|