Strana 8 z 10
- Provozní vlastnosti – spotřeba, chlazení, taktování
Začněme u spotřeby. Měříme jak v klidu, tak v herní zátěži, a to v průměru všech testovaných her. Spotřeba současných grafik není konstantní a stálá, ale dynamicky se mění díky řízení spotřeby, které dnes grafické karty mají. A tak se hra od hry může spotřeba stejné karty lišit i o několik desítek W. Pokud navíc kartu zatížíte výpočetně, či na úplně maximum například s FureMark, dostanete ještě o desítky W vyšší spotřebu u některých modelů. Tak pozor na to. Samozřejmě naši spotřebu ovlivňuje i zbytek sestavy, kdy máme v sestavě RYZEN 9 3900X v X570 desce s aktivním PBO. Nicméně všechny karty mají stejné podmínky a jedná se tedy o průměr z měření v 5ti testovaných hrách:
RX 5500 XT představuje velký skok a zlepšení v efektivitě, zejména v praxi. RX 5500 XT jsou velmi efektivní, překvapivě není prakticky žádný rozdíl mezi 8GB a 4GB verzí! Rozdíl mezi NVIDIA a AMD klesl na zanedbatelné hodnoty, takže NV jednoznačně přišla o svou velkou a mnohaletou výhodu, která mnoha lidem nedala spát. Už mohou být v klidu. I AMD jsou velmi úsporné a efektivní dnes, a to i ve hrách.
Díky podstatně snížené spotřebě, kleslo samozřejmě TDP i zahřívání. RX 5500 XT edice jsou tak o poznání méně robustní než některé RX 570/580 či dokonce RX 590. Obě testované edice, tedy Gigabyte GAMING OC i PowerColor RedDragon jsou velice dobré a příjemné karty.
Teploty se drží nízko a ventilátory se ani moc netočí. Samozřejmě v klidovém stavu jsou karty pasivní, ventilátory stojí. Rozjedou se až v zátěži, a nejsou hlučné.
SAPPHIRE a její PULSE je sice o něco tišší, a to tak že prakticky úplně, Gigabyte je ale hned v závěsu, PowerColor následuje. Všechny tři jsou velmi tiché, Gigabyte a hlavně Sapphire ale mírně vedou.
Nemyslím si, že by tyhle karty byly určeny pro fandy do taktování. Ale budiž. Samozřejmě RX 5500 XT 4GB/8GB jdou taktovat. V základu tedy běhá klem 1845MHz stabilně, paměti mají 14GHz. V případě Gigabyte se nám povedlo dostat se na 1965MHz na GPU a 14,9GHz na pamětech. U PowerColor to bylo 1955MHz a 14,9GHz. Ve výsledku tedy velmi podobné. Nárůst výkonu je zhruba 5% maximálně, tedy nic, co by za to moc stálo a bylo nějak zásadně poznat v praxi, spotřebu to zvedne o 20W, ale chladiče s tím nemají žádný problém.
Máme ale pár dalších věcí na zhodnocení …
|