Strana 2 z 17
Zastavme se ještě u HD 4870 grafik. Už v úvodu jsem psal, že se na ně vrhli výrobci jako supy. Vězte, že na současném grafickém trhu vládne ostrá konkurence, která většinu modelů grafik nutí prodávat tak levně, že se stěží vyplatí (některé jsou opravdu dotovány). Když AMD-ATI nabídla výrobcům možnost vyrábět „lepší HD 4870“ kdy při téměř stejných výrobních nákladech je prodejní cena o 50-100 dolarů vyšší. Byly to pro výrobce grafik druhé Vánoce. Navíc jim v podstatě dala AMD úplně volné ruce a dokonce je i nasměrovala na tvorbu nereferenčních edicí.
Aktivita výrobců grafik byla až neuvěřitelná a zatímco příchod nereferenčních verzí grafik vídáme z pravidla měsíce po vydání referenčních, u HD 4890 už jsou v podstatě hotové. OC edice v referenčním provedení už jdou na trh a v nereferenčním provedení se prvních modelů zejména od Sapphire (Toxic) a ASUS (Matrix či Dark Knight), dočkáme už za tři-čtyři týdny.
Pěkné edice se na nás ale chystají a samozřejmě si řadu z nich představíme. HD 4890 je opravdu jen doplněním řady HD 4800 Radeonů. Rozhodně se ještě celý Q2 budeme na trhu setkávat s HD 4850/4870 grafikami, které budou cenově posazeny níže. Poté se uvidí, protože v plánu je ještě jedna grafika s RV790, což už jsem před pár dny odhadoval. Není pravděpodobné, že by RV770 a RV790 vedle sebe dlouho koexistovaly. Ale to je otázka spíše až Q3.
Zda uvidíme 40nm verzi jádra RV770/790? Je to možné, vyloučené to není, ale AMD-ATI poměrně dost tlačí na vývoj RV870 a prvenství v DX11, a téměř nikdo nepochybuje, že ATI jako první DX11 grafiku na trh uvede. Ty nejoptimističtější scénáře hovoří už o srpnu, já osobně bych to viděl opravdu reálně na přelom září/říjen nejdřív. Bohužel o RV870 se zatím ví jen velmi málo, dokonce nevíme ani to, jak moc bude na současné architektuře stavět. Pravděpodobně moc ne, téměř zcela určitě se ale dočkáme podobné politiky – jedno výkonné mainstreamové jádro, žádné čistě pro High end a multijádrové High end grafiky. Hlavní technologie jsou jasné – DX11, Tesselace, Paralelní konstrukce, využití fyzikální akcelerace.
U NVIDIA se dočkáme modelu GTX 295 s jediným PCB – téměř rok po vydání HD 4870 X2 dožene NVIDIA ATI i konstrukčně. Výkon bude stejný. 40nm grafiky NVIDIA jsou v plánu někdy ke konci června a to se bude jednat spíše o low-end. O 40nm se ale také mluví v souvislosti s G92. Co bude dál je otázka, ale vzhledem k tomu, že GT300 s DX11 má být spíše až na samém závěru letošního roku, je tam dost velký časový úsek tzv. „Vzduchoprázdna“. NVIDIA už nyní ale začíná s masáží ohledně GT300 – bude to prý naprostá bomba, pecka, něco co konkurenci srazí do kolen – říká marketing. Realita? GT300 je zatím jen hrubý nákres na papíře s požadavky vedení společnosti na to, aby to byla bomba, pecka a konkurenci srazila do kolen. NVIDIA stejně jako ostatní nemá ani páru o tom, co je a bude RV870 a tak nějaké srovnání s konkurencí jsou přinejmenším jen plácáním do vody. Řekněme, že těmto slibům už po vydání GT200 nevěří ani skalní příznivci, ale pevně doufáme, že GT300 bude o poznání novější produkt než GT200 a vůbec by nám nevadilo, kdyby bylo dobré, jako G80. Rozhodně ale už nelze podceňovat AMD-ATI, protože ta už je jednotná a po vydání RV770 evidentně v dobré kondici a RV870 zcela určitě bude technologicky velmi pokročilé.
Podívejme se ale teď na Radeon HD 4890
|