Ještě než si uděláme výkonová vyhodnocení, podívejme se na provozní vlastnosti. Nereferenční modely HD 4890 se často mohou pochlubit lepšími vlastnostmi, než referenční edice
Pokud jde o spotřebu, tak HD 4890 vzhledem ke svému výkonu není úspornou grafikou. Přeci jen oficiální TDP je 190W. Sapphire odvedlo skvělou práci, protože vysoko taktovaná ATOMIC HD 4890 je v podstatě se spotřebou totožná s referenční HD 4890. V zátěži je spotřeba stejná, jako u GTX 275/285, ale vzhledem k výrazně vyššímu výkonu je HD 4890 celkově efektivnější. Bohužel spotřeba v klidu je vyšší než u NVIDIA grafikách a zde je stále co zlepšovat.
Bohužel negativem výkonných grafik bývá často chlazení. Nereferenční chlazení jsou sice často účinnější, ale je to vždy na úkor hlučnosti. Sapphire a jeho Vapor-X je ale vynikající. Jednoduché, poměrně malé a přesto neuvěřitelně účinné a hlavně tiché! Ano, i s frekvencemi 1GHZ/4,2GHz teploty nepřesahují 70°C v zátěži! A hlučnost ani náhodou neatakuje hodnoty vysavačů u různých grafik. Vapor-X je skutečně vynikající chlazení a dle našeho názoru v současnosti absolutně nejlepší, které se na běžných grafikách vyskytuje.
Sapphire ATOMIC HD 4890 je přeci jen taktovanou verzí HD 4890. Běžné referenční takty jsou 850MHz na jádře a 3,9GHz na pamětech. ATOMIC má takty posunuty na hodnotu 1GHz na jádře a 4,2GHz na pamětech. Ale to stále není vrchol. Díky přítomnosti 8-6pin napájení má karta ještě další rezervy.
Ty už samozřejmě nejsou tak velké, ale s osazeným chlazením jsme se nakonec dostali na fenomenálních 1070MHz na jádře a 5000MHz na pamětech! K výkonu ATOMIC, který jste mohli vidět v dnešních testech si tak můžete připsat dalších cca 10% i více! Hardcore! A to všechno s obyčejným vzduchovým chlazením Vapor-X ...