Strana 10 z 12
- Provozní vlastnosti grafik a taktování
Výkon ale není všechno. Podívejme se na provozní vlastnosti grafik.
Jako vždy měříme spotřebu v několika testech a hrách, nikoliv jen v jedné - uvádíme pak v grafu průměr měření. Pokud narazíte na nějakou recenzi, kde měří spotřebu v jediném testu, vůbec jí neberte vážně, protože díky úsporným technologiím a dynamickému řízení spotřeby, mají všechny současné karty různou spotřebu v různých hrách a rozdíl může být klidně až desítky W! Takže co platí ve srovnání grafik v jedné hře, ve druhé platit nebude - proto děláme průměr spotřeby v rámci našich 6ti herních testů.
Spotřeba R9 280 je vzhledem k parametrům dle očekávání vyšší než u 256-bit grafik GTX 760 nebo R9 270X. R9 280 má větší jádro, širší sběrnici a více paměti, ale jede i na nižších frekvencích, což nárůst spotřeby zase krotí. R9 280 v podání Sapphire DUAL-X je tak asi o 30-40W vyšší než u 256-bit modelů, ale zároveň je nižší než výkonnější 280X a srovnatelná s GTX 770. Žádné velké drama tedy.
Referenční chlazení je sice dostatečné na chlazení karty, ale nereferenční je prostě lepší a hlavně často tišší. Snažili jsme se otestovat referenční grafiky s jejich referenčním chlazením, což je u některých modelů problém, protože se třeba na trh s referencí ani nedostanou.
Opět musíme říci, že hlavně referenční chlazení NV modelů jsou strašná (o to zvláštnější, že na rozdíl od referenčních chladičů AMD se s nimi na trhu opravdu v hojné míře setkáváme). To že jsou relativně tichá je jen proto, že mají snížené otáčky a tak často překračují 80°C, což je ale teplota, při které se takty karty i výkon snižují. Proto ty velké výkyvy výkonů. Referenčnímu chlazení se tedy vyhněte obloukem.
Sapphire R9 280 nese jednodušší chlazení DUAL-X. Ačkoliv nevypadá tak zdobně jako TRI-X a další chladiče, rozhodně mu nemůžeme upřít výkon. A při tom výkonu je i rozumně tiché. Žádný výrazný hluk karta nedělá a teploty jsou parádní. A vzhledem k ceně karty nemáme chlazení co vyčítat.
Sapphire DUAL-X R9 280 Boost OC není edicí pro overclockery, ale soustředí se na poměr cena-výkon. Na druhou stranu Sapphire nasadilo sice takty výše než u výchozí HD 7950, ale konkurenční modely R9 280 mají takty kolem i přes 1 GHz. Není se tedy čemu divit, že s pouhými 940MHz na jádře jde R9 280 od Sapphire slušně taktovat s výrazným nárůstem výkonu:
Přesto je znát, že je to jednodušší model dělaný s ohledem na maximálně nízkou cenu, což se týká i použitých pamětí. Napájení je jednoduché a 6+6pin je přeci jen omezením. Přes běžně dostupný OC software jsme se tak dostali ke stabilním 1070MHz pro jádro a 5800MHz pro paměti. Z výchozích 940/5000MHz to ovšem představuje více než solidní nárůst a karta na těchto frekvencích téměř dotahuje plnohodnotný Radeon R9 280X! A to všechno za necelých 6 tisíc!
|