Strana 12 z 12
Dnešní test je vlastně takovou předmluvou k testu GTX 680. Dnes jsme vám ukázali, co umí jediná HD 7970 a to v režimech referenčních 925/5500MHz, tak druhém „původně zamýšleném referenčním“ 1000/5800MHz a také v režimu maximálního OC bez zvýšení napětí 1125/6300MHz. A vidíte sami, že HD 7970 toho nabízí mnohem více, než je u grafik obvyklé.
Otestovali jsme hlavně Eyefinity 5760x1200 s nejnovějšími ovladači a nejnovějšími hrami. Na rozdíl od některých recenzí plných prapodivných výsledků ve starých a zastaralých hrách, na které novou grafiku za 12 tis opravdu nepotřebujete, testujeme to, na co skutečně budete grafiku potřebovat, a na co ji má smysl pořizovat. Hry, jejichž enginy se budou dále používat v dalších 2 letech.
- Eyefinity s jediným HD 7970? Žádný problém a žádný extrém!
Jak vidíte, i jediný Radeon HD 7970 má potenciál a dost síly na to, zvládnout i 5760x1200 Eyefinity hratelně i v nejnáročnějších hrách. Neříkáme, že vždy a všude na plné detaily, ale na vysoké detaily ano a bez problémů – hrát na jediné HD 7970 i v 5760x1200 je tedy zcela normálně možné a to i v mnoha hrách v těch nejvyšších nastaveních. U některých her opravdu snižovat laťku ani nemusíte a hlavně technologicky starší hry třeba jen s DX9, pokud Eyefinity šlape, tak většinou na plné „kule“. O výkonu této grafiky tak nelze pochybovat. Sapphire HD 7970 Dual-X OC, což je vlastně fyzicky referenční grafika s nereferenčním chlazením, ukazuje, že to jde i tiše. Samozřejmě pokud chcete maximální detaily všude, je pravdou, že to chce buď duální grafiku, nebo dvě jednojádrová grafiky, ale to už se dostáváme do sféry extrému.
Eyefinity režim přitom jako extrémní zamýšlený není, naopak má to být dostupné co nejširší skupině uživatelů - jinak by to také AMD nedávalo na nejlevnější grafiky. Vždyť můžete použít levných, třeba i použitích LCD za pár jednotek tisíc, spotřeba s TN řešeními naroste jen o malinko a jednak slušná grafika vám na to stačí. S řešením více grafik už přichází problémy SLI/CF, tedy ne vždy vyladěné ovladače, micro-stuttering, některá nastavení kvůli tomu nejsou hratelná, dvě karty také lezou do peněz, je tu i otázka spotřeby a chlazení. Jinými slovy, je otázka, zda těch pár detailů, které tvoří a odlišují ultra maximální detaily od vysokých detailů, které už jedna HD 7970 zvládá bez problémů, za ty náklady navíc stojí. Z vlastní zkušenosti mohu říci, protože provozuji Eyefinity už přes 2 roky a mohl jsem vyzkoušet ten rozdíl mezi duálními i jednojádrovými systémy, že nikoliv. Začínal jsem s HD 5870, ale ani HD 6970 jsem neměl problém – ano detaily to snižovat chtělo, ale nikdy ne na méně než střední, nebo vyšší a v mnoha hrách to chodilo na maximální v pohodě. A s novou HD 7970? Většina her jde na ní skoro naplno i v těch 5760x1200 a to to používám s mnohem horším procesorem, než máme tady v testech (pravda v 1600p a Eyefinity už není limitace procesorem zdaleka tak zřetelná, jako u 1080p a nižších rozlišení).
V příští recenzi grafické karty, se podíváme na GTX 680 ve stejných nastaveních a doufejme, že i v podobně zajímavé nereferenční edici (jednu už máme na cestě k nám i s nereferenčním PCB – tak snad dorazí včas, i když svátky to trochu komplikují). Odhalíme tedy skutečný výkon této novinky, cenově postavené proti HD 7970 v nejnáročnějších hrách a situacích. A také v Eyefinity/Surround, protože je to poprvé, co NV na jednojádrové grafice umožňuje systém Eyefinity (Surround) normálně používat. Samozřejmě i zde zkusíme možnosti taktování, i když u GTX 680 je to trochu složitější.
Doplněno 10.4.2012: Předmětem dnešního testu bylo představit zajímavou edici HD 7970, ale také ukázat, že pro Eyefinity nepotřebujete nijak extrémní řešení, jak někteří tvrdí. S jedinou HD 7970 je Eyefinity úplně bez problémů provozovatelné a to na plné detaily. Protože někteří asi neumějí číst, když jsme v první verzi tohoto článku uvedly jen testy s maximálními AA a pod to jsme napsali, že když snížíte tu a tam nějaký detail, nemá HD 7970 s Eyefinity žádný problém, doplnili jsme tedy testy 5760x1200 bez AA. Tedy stále vlastně v plných detailech, ale bez toho vyhlazování.
Nutno říci, že většina z vás bude Eyefinity realizovat menšími monitory 22-24“, ale ty dnes už mají normálně těch 1920x1080, což je ale na tu úhlopříčku hodně jemné rozlišení. Vyhlazování je celkem náročná operace, která vyhlazuje kostrbaté hrany. Nicméně na monitorech s malými roztečemi mezi body, typicky tedy 22-24“ s 1920x1080, to vyhlazování ani nepotřebujete. Vyhlazování si všimnete až na monitorech s větší roztečí bodů, typicky tedy například 27“ s 1920x1200. Každopádně nyní je snad jasné, že jediná HD 7970 úplně s přehledem na Eyefinity 5760x1200 stačí a nic se vám nebude sekat a to ještě nemusíte herní detaily vlastně omezovat, takže máte dostatečný výkonový potenciál na další min. 2 roky. Nepotřebujete žádné drahé investice do toho, abyste si užili herního zážitku s běžným periferním vnímáním (které hraní na 1 monitoru/TV libovolné úhlopříčky prostě nemáte) na svém PC a zároveň nepotřebujete grafickou kartu za 12 000 na to, abyste hráli jen v 1080p. Nutno říci, že na jediné HD 5870/6970 v takhle luxusních detailech hrát nemohli, takže HD 7970 je pro majitele Eyefinity velmi zajímavá volba cenově i provozně dostupné výkonné grafiky, která tohle bez problémů zvládne s potenciálem to zvládat další až 2 roky, bez negativ duálních řešení (která se jednak hodně prodraží a navíc nemusí vždy fungovat a přinášet ten výkon).
Testovaná Sapphire HD 7970 Dual-X OC je povedená edice, jasně vyšší výkon než referenční základ a mnohem lepší chlazení. To je opravdu špičkové a hlavně tiché a účinné. Horší je to s cenou této edice. Karta totiž vyšla s referenčním PCB a Sapphire prostě odstranilo referenční chladič a nainstalovalo vlastní. Obojí se ale projevilo na ceně, takže karta začíná dostupná na 13 000 korunách. Dnes už ale ceny v dalších objednávkách pomalu míří k 12 500,-, což je už schůdnější. I tak má soupeřů více než dost a to ani tak v nové GTX 680, jejíž podobně povedené nereferenční edice zatím na trhu dostupné nejsou, ale hlavně v mnoha zcela nereferenčních HD 7970, které mají i lepší než jen referenční PCB a některé i o 100MHz vyšší takt a tedy vyšší výkon za podobnou cenu.
(Nahoře Sapphire HD 7970 Dual-X dole ref. HD 7970 = identické PCB)
Kartu objektivně doporučit rozhodně můžeme, je to výkonná grafika s vynikajícím chlazením, tedy tichá a relativně chladná, na druhou stranu musíme na rovinu říci, že za současných cenových podmínek jsou tu některé minimálně stejně povedené, ale i lepší zcela nereferenční modely dalších výrobců, jež jsou navíc v současnosti i o pár set korun levnější a tudíž výhodnější. Sapphire rozhodně bude u tohoto modelu muset pohnout s cenou směrem dolů.
"Tichá, velmi výkonná grafická karta s velkým potenciálem i pro Eyefinity"
Za zapůjčení karty děkujeme společnosti Sapphire
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|