Strana 11 z 12
- Provozní vlastnosti grafik a taktování
Výkon ale není všechno. Podívejme se na provozní vlastnosti grafik.
Jako vždy měříme spotřebu v několika testech a hrách, nikoliv jen v jedné - uvádíme pak v grafu průměr měření. Pokud narazíte na nějakou recenzi, kde měří spotřebu v jediném testu, vůbec jí neberte vážně, protože díky úsporným technologiím a dynamickému řízení spotřeby, mají všechny současné karty různou spotřebu v různých hrách a rozdíl může být klidně až desítky W! Takže co platí ve srovnání grafik v jedné hře, ve druhé platit nebude - proto děláme průměr spotřeby v rámci našich 6ti herních testů.
Snažíme se testovat referenční verze, tak abychom je mohli srovnávat s nereferenčními. U GTX grafik to není problém, protože se bohužel referenční verze na trhu hojně vyskytují. U Radeon grafik to ale nejde, protože reference nejsou dostupné, takže používáme nereferenční modely.
Referenční chlazení je sice dostatečné na chlazení karty, ale nereferenční je prostě lepší a hlavně často tišší. Snažili jsme se otestovat referenční grafiky s jejich referenčním chlazením, což je u některých modelů problém, protože se třeba na trh s referencí ani nedostanou. U R9 380 na trhu na referenční model na rozdíl od reference GTX 960 nenarazíte. Sapphire NITRO R9 380 je opravdu hodně povedená karta. Vynikající tichý chladič se ani nezapotí:
Karta se dá ještě dále taktovat. Stabilně se nám ji podařilo udržet na hodnotách 1100MHz pro jádro a 6400MHz na pamětech, což posunulo výkon o dalších 10%. Tedy poměrně standard. Chlazení přitom zůstalo přijatelně tiché.
Podívejme se dále ...
|