Strana 11 z 12
- Výkon, ceny a výhodnost grafik
Začněme u výkonu grafických karet. Otestovány máme aktuální grafické karty v aktuálních testech s aktuálními ovladači. A jak si tedy celkově výkonově karty stojí?
Otestovali jsme všechny modely ve vyrovnaných podmínkách v náročných nastaveních a aktuálních hrách a takovýhle je tedy průměrný výkon:
Sapphire NITRO R9 FURY OC+ grafika si vede skvěle, v podstatě je druhou nejvýkonnější kartou v testu, kdy vyrovnaně soupeří s referenčně taktovanou GTX 980Ti. Jen FURY X model je výkonnější. AMD Radeon grafiky ukazují svůj vyšší výkon hlavně ve vyšším rozlišení. Není to taková náhoda, ono fakticky mají vyšší skutečný dostupný výkon. Pokud někoho překapuje pozice některých modelů v nových lépe optimalizovaných a technicky pokročilejších hrách, pak by tohle mohlo ledacos vysvětlit:
Hodnoty výkonu v GFLOPS, zejména v SP režimu využívaném primárně, nejsou žádná teorie, ale skutečný reálný dostupný výkon každé karty (samozřejmě u her budou ještě nějaká ta % výkonu znamenat i další parametry, například velikost paměti apod.). To jak a kolik ho vývojáři využijí, je ovšem otázka samotných vývojářů her a optimalizací jejich her. V poslední době, kdy se ukázalo, že už DirectX 11 je značnou brzdou a omezuje zejména AMD grafiky, se na optimalizace hledí více a DirectX12 také více využívá dostupného výkonu, který byl doteď ignorován. Takže pokud se někdo diví pozici GTX 980Ti v DX12 hrách, kdy je tahle kata na úrovni Radeon R9 390X, a GTX 980, která se propadá pod R9 390, tak to je vlastně správná pozice. Pokud by vývojáři využívali maximálně skutečný dostupný výkon, který jednotlivé grafiky nabízejí, pak by to přesně odpovídalo. Ano, je to neuvěřitelné, ale NVIDIA by měla až pátou nejvýkonnější grafiku a nedokázala by s GTX 980Ti překonat ani starší generaci Radeonů ... Bohužel to ale také ukazuje, kolik výkonu je vývojáři her nevyužíváno, přitom za něj platíme a také karty živíme energií zbytečně ... snad se to zlepší.
- Ceny a výhodnost grafik (poměr cena/výkon)
Jaké grafické karty jsme dnes testovali, víte. Uvádíme tedy ceny testovaných verzí grafik, typické běžné ceny, nikoliv nutně nejnižší, ale ani nejvyšší.
Takže již známe výkon grafik, známe ceny grafik a tak není nic jednoduššího, než si spočítat, jak se která grafika vlastně vyplatí.
- Poměr cena/výkon aneb výhodnost nákupu
Pravděpodobně mezi námi není moc těch, kteří by chtěli vyhazovat peníze oknem. Pokud ano, tak je radši odvezte k nám, investujeme je do webu :). Každopádně všichni chceme za své peníze maximum "muziky". Prostě chceme nakoupit co nejlépe. U grafických karet se hodnota za peníze zjistí snadno. Známe a máme objektivně změřený výkon, známe cenu, takže jednoduše to mezi sebou vydělíme a zjistíme, kolik nás ten výkon stojí. V našem případě jsme spočítali, kolik korun zaplatíme za 1% výkonu u jednotlivých modelů:
Sapphire NITRO R9 FURY OC+ edice je na tom velmi dobře i tady. Ostatně i proto je tak zajímavá.
Takže pojďme k závěru a hodnocením ...
|