Strana 1 z 12
- TEST: Sapphire NITRO Radeon R9 FURY 4G
- Jedna z nejlepších grafických karet 28nm generace!
Ještě chvíli bude současná grafická generace aktuální. Takže se podívejme na jeden z posledních vydaných 28nm nereferenčních modelů v high end a jednu z nejlepších grafik v rámci 28nm grafické generace vůbec. Radeon R9 FURY bez X v podání Sapphire NITRO edice.
- SAPPHIRE NITRO Radeon R9 FURY 4G (OC+)
Představovat AMD Radeon FURY sérii by bylo dnes už asi nošením dříví do lesa. V současnosti už nejvýkonnější jednojádrová řada grafických karet na trhu a technologicky bezkonkurenčně nejpokročilejší grafiky své doby. 8,9 miliardy tranzistorů na 596mm2 velkém čipu (konkurenční GM200 na GTX 980Ti/TITAN X má "jen" 8 miliard na 601mm2), ale hlavně 4096-bit sběrnice využívající poprvé v historii grafik zcela nový typ konstrukce pamětí. Prototypové HBM první generace, které nabízejí propustnost rekordních 512 GB/s. Čistým výpočetním výkonem se také jedná o nejvýkonnější GPU celé 28 generace, kdy špičková FURY X má 8,6TFLOPS a lehce ořezaná FURY bez X pak necelých 7,2 TFLOPS. Bohužel až v posledních měsících se podařilo lépe tento výkon využívat v nových lépe optimalizovaných hrách s novějšími API a dalších aplikacích.
Zatímco Radeon R9 FURY X není dostupný jinak, než v referenční variantě, což však v jeho případě není až tak špatné, protože referenční AiO vodní chlazení je naprosto skvělé, tak Radeon R9 FURY bez X zase neexistuje jinak než v nereferenčním zpracování. K nám na trh se dostaly fakticky jen dva modely. Jeden od ASUSu, který jsme již před časem testovali a druhý od Sapphire, který se celkem nedávno dočkal fyzického vylepšení z původní TRI-X verze na současnou NITRO.
Na rozdíl od FURY X a FURY NANO, které jsou na trhu v plných specifikacích jádra s 4096 výpočetními jednotkami, je FURY bez X lehce ořezané na 3584 jednotek. Zajímavostí ale je, že tyhle karty jdou celkem úspěšně odemykat, i když to pochopitelně není oficiálně schválený krok. Nicméně proti FURY NANO, které je ukázkou extrémního řízení spotřeby a tedy i frekvencí a spotřeby, Radeon R9 FURY bez X jede stále naplno vybaveno skvělými nereferenčními chladiči a jako jediné z FURY série grafických karet s FIJI jádry se prodává i v přetaktovaných verzích.
A to je případ i dnes námi testované Sapphire NITRO R9 FURY OC+. Zatímco v základu karta běhá na 1000MHz pro jádro, tahle edice má takt posunut na 1050MHz. A na rozdíl od extrémně řízeného NANO či grafik GTX 980/980Ti konkurence je tento takt stabilní a v zátěží stálý. Sapphire k tomu přidalo své nejkvalitnější chlazen, PCBí a provedení vůbec a tahle karta tak představuje jednu z nejzajímavějších high end grafik své generace.
Zaslouží si tedy naši recenzi a podívejme se, co nabízí.
|