– Výkonná a skvěle chlazená nereferenční VEGA grafika
Dost možná nejlepší nereferenční RX VEGA grafika na trhu. Nová Sapphire NITRO+ v akci! Kartu jsme vám představili, když k nám před pár týdny dorazila, nyní tedy doplníme kompletní český test. Není zase tak moc spěchat. Aktuální situaci na grafickém trhu jistě znáte, a že byste si tenhle model v dohledné době mohli v obchodech normálně koupit a přinést domů, to bohužel příliš nehrozí. Stejné štěstí by bylo vidět Lochnesku. Nicméně pokud ho mít budete, přinesete si domů jednu z nejvýkonnějších a nejlépe vybavených grafik současnosti, s jedním z nejlepších nereferenčních chladičů na trhu.
Sapphire NITRO+ Radeon RX VEGA 64
Grafickou kartu už jsem vám ukazoval, ale pro pořádek. Tohle je tedy to, na co jsme čekali. Pořádná nereferenční verze RX VEGA a v případě nového SAPPHIRE NITRO+ jde o nástupce VaporX modelů minulých generací. Sapphire kompletně přepracovalo design i chlazení a výsledkem je tahle dosud nejlepší karta, kterou Sapphire udělalo.
Pochopitelně staví na VEGA 10 grafickém jádru s 8GB HBM2 pamětí. Jednu z hlavních výhod, tedy kompaktní PCB však tento model nevyužívá. Naopak, Sapphire je osadilo velmi kvalitní a propracovanou napájecí kaskádou a silným napájením. Všemu pak dominuje nový 2,5 slotový chladič s výrazným RGB podsvícením ze všech stran.
Základní takty 1247/1546MHz pro RX VEGA 64 GPU Sapphire u své edice posunulo na 1423/1630MHz, přičemž díky silnému chlazení drží takty konstantě výše, než referenční model. Takt 8GB HBM2 pamětí zůstal beze změn. Karta má dva BIOSy jeden s výše uvedenými OC takty, druhý s víceméně referenčním taktováním. Liší se také GPU power limitem, kdy ten OC bios má 264W, SilentBios má jen 210W. Grafickou kartu už jsem vám podrobněji představoval ve videu, takže se na něj můžete podívat:
Dnes si tak doplníme už jen výsledky testů a poznatky z praxe. Všechny hry jsme také aktualizovali na nové verze, což v mnoha případech má velký vliv na výkon (někdy kladný něco záporný). Záměrně jsme zvolili pro testování hry, které vyšly nejpozději loni (nejlépe ale takové, které i letos byly vyvíjeny). Pokud někde uvidíte recenzi používající hry starší než z roku 2016, je v podstatě nesmyslná, protože co nám asi tak staré hry mohou povědět o tom, co umí a nabízí nová generace grafik a architektur, když tyto hry nepoužívají ani vzdáleně technologie, které už se objevují u současných hrách, a hlavně u nových titulů chystaných do dalších měsíců a let, pro které si teď novou grafiku pořizujeme. Samozřejmě jsme otestovali s aktuální verzí ovladačů i všechny grafiky NVIDIA GTX.
Jaká je tedy v praxi tahle dlouho očekávaná nereferenční RX VEGA grafická karta?