Strana 9 z 9
Sapphire NITRO+ edice je jednou z nejlepších nereferenčních grafických karet s klasickým vzduchovým chlazením, kterou jsme kdy testovali. Ten chladič je naprosto úžasný a troufám si tvrdit, že ze všech dnes běžně prodávaných nereferenčních edic je dost možná tím nejlepším. Přes relativně vysokou spotřebu karta netopí, a hlavně je neuvěřitelně tichá, pokud jde tedy o chlazení samotné. Tudíž ta spotřeba žádný není problém.
Potenciál chlazení se pak ukáže při taktování, kdy stabilních 1700MHz na GPU a 1000MHz na pamětech, což znamená zhruba o 100W vyšší spotřebu než reference, tak to chlazení to pořád zvládá, i když ne už úplně tiše. Pro mnohé je ale zajímavější možností nastavit ten SILENT BIOS, kdy má karta referenční takty, ovšem díky výkonu chlazení má stejně o několik % lepší a stabilnější výkon než reference se stejným nastavením, ale Sapphire edice je naprosto tichá a má i o nějakých 25W nižší spotřebu!
RX VEGA 64 je v současnosti nejmodernější herní grafickou kartou na trhu, jako jediná (spolu s RX VEGA 56) má plnou podporu DirectX12 a API VULKAN, jako jediná nabízí FreeSync podporu v high endu a současně má obrovský výpočetní výkon a další potenciál, protože ano, VEGA architektura stále není zdaleka plně aktivní a řada technologií vůbec nejede, nebo zatím není ze strany her podporována. RX VEGA tedy neukazuje plný potenciál.
Sapphire NITRO+ edice k tomu konečně přidává i výkonné a tiché chlazení. Design karty je asi individuální záležitostí, výrazné RGB podsvícení přední, horní a také zadní části je ale pěkné, nastavitelné a rozhodně dává kartě odlišný design. Osobně bych uvítal 3x DisplayPort než 2DP +2 HDMI, ale to je tak jediná praktická výtka, kterou k této vlastně kartě mám. Tedy možná by Sapphire mohlo udělat ty cívky bez pískání zcela (i když to není vyloženě výrazné a zavřené v bedně to zanikne).
Srovnání s konkurencí je složité. Ani v této recenzi nemůžu srovnávat ceny grafik, protože ty jsou v současnosti prostě všude možně, jen ne tam, kde by měly být a dostupnost karet je vyloženě katastrofální. Tahle karta je navíc nejen extrémně zajímavá pro hráče, kdy je jednou z nejvýkonnější grafik na trhu a jednou z mála s plnou DX12/VULKAN/FreeSync podporou, což ji dělá velmi unikátní. „Bohužel“ vzhledem k použitému nijak neořezanému výpočetnímu VEGA 10 řešení pro tuhle „herní“ variantu, je také jednou z vůbec výpočetně nejvýkonnějších běžně dostupných GPU s úžasným výpočetním výkonem, a bohužel tak velmi atraktivní pro těžaře. V zahraničí se už RX VEGA 64 prodávají běžně za neuvěřitelných 2000 dolarů (kolem 50 tisíc korun). Přitom oficiální a stále platná doporučená cena za referenční RX VEGA 64 (air) je 499 dolarů tedy 13 tisíc korun. Sapphire pak svou NITRO+ RX VEGA 64 nacenilo oficiálně na 649 dolarů (16 900 korun vč. DPH), což si troufám říci, že vzhledem ke zpracování, výkonu i možnostem karty a současné situaci na trhu je slušná cena. Bohužel, jak víme, tak doporučená cena výrobci je jedna věc, reálná cena v obchodech, kde si dnes distribuce lepí na grafiky marže v desítkách %, věc úplně jiná. A tak se ani neodvažuji hádat, za kolik se tahle karta reálně bude prodávat.
Ono tuhle konkrétní kartu je problém vůbec někde objednat, a na to že by byla takhle levná, tedy stále jen těch cca 17 tisíc, rovnou zapomeňte. Za tyhle peníze se dnes někde prodávají jen RX 580 … :/. Jak ale víte, není to problém jen této edice.
Mohu se považovat za velmi šťastného nadšence do hardware, že jsem si mohl tuhle grafiku více jak měsíc používat, protože je to velmi vzácné zboží, vyvažované dnes zlatem (bohužel fakticky doslova). Kombinace skvělého herního a úžasného výpočetního výkonu s vynikajícím zpracováním a dost možná nejlepším chladičem svého druhu. Ve stejném provedení se dělá i RX VEGA 56, která vzhledem k výrazně nižším taktům s NITRO+ dokáže být extrémně úsporná, chladná a naprosto tichá. O výkonu chlazení napovídá i schopnost držet takty 1700MHz na GPU s tomu odpovídajícím výkonem. Ano, GTX 1080 Ti dokáží být stále výkonnější zejména v DX11 hrách, pro které je jejich architektura na rozdíl od VEGA stavěna. Ovšem v novějších hrách s DX12/VULKAN je už rozdíl velmi malý, a to stále VEGA, jako nativní DX12/VULKAN HW řešení, z velké části jako architektura není aktivní a hry začínají DX12/VULKAN teprve více využívat. Potenciál je tedy neoddiskutovatelný. Kéž by nebyla tak atraktivní pro těžaře a další oblasti výpočetního nasazení, protože její výpočetní výkon deklasuje i ve hrách jinak o něco v průměru výkonnější GTX 1080 Ti rozdílem třídy, kdy je o 12% lepší v SP a 2,3x lepší v DP režimu. Bohužel obojí dnes umí hlavně těžaři využít a jsou ochotni za to hodně zaplatit.
Sapphire NITRO+ je extrémně výkonná univerzální grafická herní/výpočetní karta s úžasným chlazením a zajímavým designem, kdy VEGA architektura samotná navíc stále neukazuje plný potenciál a nejede zdaleka na plný výkon ani efektivitu. Tohle je jedna z nejlepších grafik pro váš PC dnes, pokud další 2-3 roky nechcete grafickou kartu měnit. Kéž by za současné situace byla tahle edice běžně k sehnání a mohlo si ji užít co nejvíce hráčů. Takhle mám pocit, že jsem dnes v podstatě recenzoval jednorožce. Nemít ji tu, asi bych také nevěřil, že extrémně tiché a výkonné RX VEGA karty vážně existují ;).
Hodnocení Sapphire NITRO+ RX VEGA 64 LE: 94%
Za výbavu pro testování děkujeme našim partnerům:
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|