Strana 10 z 12
- Provozní vlastnosti grafik a taktování
Výkon ale není všechno. Podívejme se na provozní vlastnosti grafik.
Jako vždy měříme spotřebu v několika testech a hrách, nikoliv jen v jedné - uvádíme pak v grafu průměr měření. Pokud narazíte na nějakou recenzi, kde měří spotřebu v jediném testu, vůbec jí neberte vážně, protože díky úsporným technologiím a dynamickému řízení spotřeby, mají všechny současné karty různou spotřebu v různých hrách a rozdíl může být klidně až desítky W! Takže co platí ve srovnání grafik v jedné hře, ve druhé platit nebude - proto děláme průměr spotřeby v rámci našich 6ti herních testů.
GTX 960 a MAXWELL jádro GM206 jsou vytvořeny s velkým zacílením na efektivitu. Jádro má jen to nejnutnější, je prosté téměř jakékoliv speciální výbavy a včetně GPGPU. Novinka má také nové pokročilé úsporné funkce, které ještě více dynamicky řídí takty a tedy i spotřebu jádra. Nutno říci, že GM206 je hodně malé jádro proti tomu na konkurenčních R9 285, takže i spotřeba bude přes vyšší takt nižší. GTX 960 se s přehledem stává nejúspornější testovanou grafikou, i když v průměru her je v praxi rozdíl na R9 285 jen kolem 25W+, což není zase tak mnoho, vezmeme-li v potaz fakt, že je tomu například obětována šířka sběrnice atd.
Referenční chlazení je sice dostatečné na chlazení karty, ale nereferenční je prostě lepší a hlavně často tišší. Snažili jsme se otestovat referenční grafiky s jejich referenčním chlazením, což je u některých modelů problém, protože se třeba na trh s referencí ani nedostanou. Platí to i o GTX 960, kterou v referenci skutečně koupit můžete - nedělejte to. Na trhu jsou za stejnou cenu lépe chlazené i výkonnější nereference. Radeon R9 285 v referenci nekoupíte (naštěstí) vůbec.
Sapphire R9 285 ITX Compact edice je ještě unikátnější nereference v rámci R9 285 modelů, nicméně velmi příjemně nás překvapila. Chlazení je opravdu hodně výkonné, hlučnost karty přitom zůstává nízká!
Pochopitelně že i Radeon R9 285 ITX jde dále taktovat, i když ne tolik, jako některé jiné edice:
Protože má ale grafika hodně nízký základ, tak na výkonu je to dost znát. Ve výsledku je tak R9 285 bez i s OC výkonnější než konkurenční GTX 960, i když % rozdíl v taktech mezi R9 285 a GTX 960 je opravdu propastný. Nutno dodat, že jádro GM206 na GTX 960 je v plné verzi a ukazuje maximum svého potenciálu, R9 285 je karta s ořezaným jádrem TONGA a karta samotná je udělána tak, aby se s ní nedalo dosáhnout kdovíjak vysokého taktování, protože to prostě není TOP model. TONGA tedy svůj potenciál neukazuje a ukáže ho až později.
Podívejme se dále ...
|