Strana 1 z 9
TEST: Sapphire Radeon HD 6950 FleX
– technicky dokonalá herní grafika za dostupnou cenu?
Nebudeme si nic nalhávat, pro mnoho hráčů je investičním stropem grafika za 5000 – 6000 korun. Radeon HD 6950 je přesně ten model, který do této cenové kategorie zapadá a co nabízí high-endové technologie za cenu mainstreamu.
Dnes tu ale máme model, který nabízí něco, co žádný jiný HD 6950. Společnost Sapphire před pár týdny rozšířila edici grafik FleX právě o takto upravený Radeon HD 6950 2GB, tedy doposud nejsilnější model této edice. Co je to FleX a k čemu je to dobré? Pro Eyefinity …
O této technologii jsme toho napsali hodně, hlavně v nedávném specializovaném článku, kde jsme shrnuli, otestovali a v mnoha videích názorně předvedli doslova vše, co s touto technologií souvisí:
TEST: AMD Eyefinity - vše, co jste chtěli vědět aneb, nepoužíváte tři monitory? O hodně se okrádáte!
Ve stručnosti. Eyefinity je vlastně technologie, využívající běžnou podporu systémů pro více monitorů ze strany mnoha herních engine či samotných operačních systémů. AMD jen jako první běžně umožnilo na zcela běžných grafikách provozovat 3 a více monitorů a používat je jako jedinou plochu. Použití vícemonitorů pro zobrazení jedné scény přitom není nikterak nová ani složitá záležitost, ale až dnes je to možné díky vysokému výkonu grafik použít i na cenově nejdostupnějších modelech. V případě konkurenční NVIDIA ale tuto možnost máte jen s dvojicí grafik, žádná jednočipová GF neovládá schopnost obstarat obraz pro více jak 2 monitory stejně funkčně a jednoduše, jako Eyefinity na AMD Radeon HD 5000/6000 modelech.
Technologie Eyefinity v praxi - další ukázky s a bez zde
Pro mnoho z nás, kteří tuto technologii už nějakou dobu používáme je Eyefinity jednoduchou a přitom asi nejpřínosnější technologií pro zážitek z hraní her za posledních mnoho mnoho let. Vzhledem k tomu, že grafiky podporující a reálně dostatečně silné pro provoz Eyefinity a monitory k tomu nejsou nijak cenově nedostupnou záležitostí, trváme na tom, že pokud hrajete na PC hry a chcete si je užít, tak se prostě bez Eyefinity neobejdete. Lépe řečeno obejdete, ale okrádáte se o zážitek a hrajete z pozice řidiče tanku, zatímco díky eyefinity máte klasické periferní vidění scény, jako ve skutečném životě. A hlavně Eyefinity není jen pozlátko jako 3D, Eyefinity má možná ještě větší přínos při běžné práci na PC, kdy díky více monitorům je práce rychlejší, ergonomičtější, příjemnější, přesnější a ve výsledku rychlejší. Více o Eyefinity ve výše uvedeném článku.
Ve vzpomínaném článku také najdete něco o tom, jak Eyefinity zapojit a provozovat, že sice současné grafiky AMD umí obsloužit standardně až 5 (6) monitorů, ale pro Eyefinity musíte minimálně jeden z nich připojit z displayportu na displayport, jinak to prostě nefunguje. Jistou možností jsou speciální redukce, kde už dnes vládne lepší situace, než když na konci roku 2009 Eyefinity začínalo, ale pořád jsou tu jistá omezení. A zde právě nastupuje Sapphire, se svou jedinečnou technologií FleX.
Ta vlastně nedělá nic jiného, než že přímo v logice grafiky je „aktivní redukce“ a karta díky tomu umožňuje zprovoznit Eyefinity na 3 monitorech jen skrze DVI, či spíše 2x DVI a 1x HDMI, což je běžnější konektorová výbava FleX modelů. Tím je tato edice zajímavá a na trhu unikátní. Přirozeně nás tedy zajímalo, jaká je tato grafika jako celek. A tak jsme si ji otestovali.
Pro připomenutí, co je vlastně základem této karty. Model Radeon HD 6950 je odlehčenou verzí špičkového HD 6970 2GB a staví na grafickém jádru RV970, což je největší GPU a vlajková loď společnosti AMD. Jedná se však vlastně jen o mainstreamové jádro s plochou 389 mm2, které však překvapivě dokáže obstát i v konkurenci high endových jader NVIDIA GF100-110 na modelech GTX 470/480-570/580, která mají plochu přes 500mm2, přičemž obě jsou vyráběna stejným 40nm výrobním procesem u TSMC.
Na HD 6950 2GB má jádro RV970 jen 1408SP a tiká na 800MHz. Největší změnou proti první generaci DX11 jádra, tedy 40nm RV870, je po mnoha letech zcela překopaná architektura. Místo 5D architektury, jež je tu od R600 (HD 2900) má RV970 jako jediné jádro ze současné produkce AMD, architekturu VLIW4. Radeon HD 6950 2GB je tedy ochutnávka špičkových technologií za mainstreamovou cenu. Karta má navíc standardně 2GB rychlých GDDR5 pamětí na 5GHz. Sběrnice je mainstreamově tradičních 256bit. Jak také již dobře víme, karta má vynikající efektivitu – jednu vůbec z nejlepších, které dnes na poli grafického výkonu vůbec lze najít. Tedy velmi vysoký výkon a přitom spotřeba této karty je na slušné úrovni pouze 140W v běžné maximální zátěži a 20W v klidu.
Cena běžného HD 6950 2GB, který díky duálnímu BIOSu má u referenčních modelů možnost odemčení se slušnou šancí na plně funkční HD 6970 2GB. Je dnes kolem 5950 korun včetně DPH, od Sapphire jej navíc můžete mít v DIRT3 edici, tedy tuto hru mít k HD 6950 2GB vlastně zdarma! Edice FLEX HD 6950 2GB stojí v průměru kolem 6100 korun včetně DPH, tak se podívejme, co nabízí.
|