Strana 3 z 14
- AMD Radeon R9 FURY X 4GB - grafická karta
Představovat tuhle grafiku dnes není moc třeba. V mnoha našich aktualitách jsme vám ji ukázali. Kolegovi z redakce se díky našemu čtenáři nakonec dostala aktuální revize do rukou ke krátkému testu. Pro pořádek si ale ukažme, o co jde.
AMD Radeon R9 FURY X je hodně zajímavá grafická karta a není podobná ničemu, na co jsme v high endu zvyklí. Díky nové konstrukci a použití HBM pamětí je PCB této karty mnohem kratší a jednoduší, než jsme zvyklí. Karta má na délku jen 19,4cm, což je méně, než mnoho mainstreamových grafik. 27-30cm edice konkurenčních GTX grafik jsou v tomto ohledu v jasné nevýhodě.
Ale to není jediná konstrukční zajímavost karty. Tou druhou je chlazení. Referenční chladiče stojí většinou za starou belu. Ačkoliv dokáží kartu uchladit, tiché v zátěži rozhodně nejsou a teploty mají dost blízko 90°C, zvlášť u grafik s výkonem jaké má FURY série či GTX 980 série. AMD o tom ví své, protože jeho referenční chladič na R9 290X byl učiněná katastrofa, která hodně pošramotila pověst jinak skvělé karty, protože z počátku s jiným řešením chladiče dostupná ani nebyla. Jenže pak přišel duální 500W model Radeon R9 295X2 a AMD šokovalo všechny použitím vodního all-in-one řešení, které přes obří výkon a spotřebu grafiky znamenalo, že R9 295X2 byla nejtišší a nejchladnější referenční high end grafika všech dob! No a tak použití vodního all-in-one řešení na FURY X bylo zkrátka nutností.
Jeho výrobcem je CoolerMaster a v první revizi se objevily potíže s vibracemi a pískáním čerpadla, které je umístěno nad blokem nad GPU. V aktuální revizi už je ale vše v pořádku a 120mm výměník s osazeným 120mm ventilátorem chladí tuhle výkonnou referenční grafiku tak, jak to žádná jiná podobně výkonná reference nedokáže. Samozřejmě musíte ve skříni najít na 120mm výměník místo, ale to dnes není problém ani v hodně malých skříních.
Samotná karta má ještě pěkné červeně podvícené logo a stavové indikační diody. Napájena je 2x 8-pin. Chlazení karty kryje kovové pouzdro ze zadním backplate. Přední krycí plech lze vyjmout a nahradit designově vlastním řešením.
Karta už nemá DVI výstup. Nabízí už jen moderní DisplayPorty (3x) a 1x HDMI. Umí plně například FreeSync (AdaptiveSync) standard, co však neumí je HDMI 2.0, což je trochu nevýhoda AMD, protože GTX 900 grafiky jej umí (ale zase neumí AdaptiveSync). Naštěstí se to dá řešit redukcemi a fakticky je škoda, že výrobci TV nepoužívají ve větším měřítku DisplayPorty, protože jsou lepším řešením než HDMI. CrossFire je řešeno už přes PCIe, takže nepotřebujete žádné extra můstky.
Všechny FURY X modely na trhu jsou zatím stejné a asi i budou. Jejich výroba je zatím omezena, což trochu kazí cenu. Ta je i tak slušná a hlavně díky ní NV vydala předčasně a mnohem levněji GTX 980Ti model. Podívejme se ale na podle nás zajímavější FURY bez X model ...
|