Strana 1 z 14
- TEST: Sapphire Radeon R9 FURY Tri-X a FURY X
- výkon, skvělá efektivita a technická revoluce!
Největší technologická revoluce na poli grafik za mnoho let. To je AMD Radeon R9 FURY série.
Dnes napravíme jeden rest. Dlužíme vám test obou grafických novinek společnosti AMD ze série FURY. Bohužel ČR byla společností AMD vynechána z oficiální sample podpory. Jedna R9 Fury X grafika, co se k nám polooficiálně prostřednictvím jednoho výrobce PC sestav dostala, nebyla úplně OK a další zatím nedorazila. S FURY modely, které už jsou nereferenční, pak byla situace taková, že karet také moc není. DDWord.cz ale nedávno ukořistil rovnou dvě (Sapphire a ASUS). A díky vám, našim čtenářům, kteří jste nám s různými podmínkami nabízeli k otestování i vaše vlastní R9 FURY X modely, jsme nakonec získali alespoň pro srovnávací test právě Radeon R9 FURY X, shodou okolností také značky Sapphire. Ačkoliv u R9 FURY X modelů je to jedno, protože všechny jsou stejné a mají stejné zpracování s vodním chlazením v referenčním základu. Dnes pro vás tak máme kompletní test FURY X a FURY "no X" modelů. O co vlastně jde?
Na trhu máme zatím dvě verze grafických karet s novým FIJI jádrem a vším, co k němu patří. První byla uvedena referenční Radeon R9 FURY X. Ta má plnou specifikaci jádra se 4096 jednotkami, běhá na 1050MHz a 4GB HBM pamětí (více jich mít ani nemůže protože HBM1 víc nenabízí) mají takt 1000MHz. I tak má karta papírově nejvyšší výpočetní výkon a propustnost pamětí, které jsme kdy u jednojádrové grafiky viděli.
Jedná se také o první referenční jednojádrovou grafickou kartu s vodním all-in-one vodním chlazením v základu! Karta samotná je navíc na poměry high endu extrémně malá a krátká! Musíte ale někam do skříně umístit 120mm výměník. AMD však rozhodlo, že výrobci grafik nesmějí FURY X osadit jiným chlazením vlastní konstrukce. Nicméně díky tomu, že je vrchní část karty tvořena jednoduchým plátem, lze jej nahradit designově upraveným. Sami výrobci tak ale zatím nečiní. Všechny Radeon R9 FURY X modely jsou tak stejné. Díky našemu čtenáři jsme mohli vyzkoušet aktuální revizi karty, která se dnes prodává. Nás ale více zajímá druhý R9 FURY model ...
- Sapphire Radeon R9 FURY TRI-X OC 4GB - nereferenční klasika
Opravdu jen velmi málo výrobců dostalo možnost představit svůj FURY nereferenční model a to z důvodů, které budeme jmenovat v druhé kapitole dnešního článku. Prostě větší objem výroby těchto grafik není zatím možný. Sapphire bylo první, které svou grafiku představilo a mělo na trhu dostupnou.
Karta má sice stále krátké PCB, jenže už je chlazené tím klasickým velikým a dlouhým TRI-X chladičem, který má v nové generaci vylepšený pasiv i trojici ventilátorů. Sapphire prodává dvě verze této karty, jednu s referenčními takty, druhou v naší verzi s takty posunutými z 1000MHz na 1040MHz. Samotná FURY má proti FURY X sice pořád FIJI jádro, ale místo 4096 jednotek jich má aktivních jen 3584 (lze jej ale při troše štěstí odemknout!). Takty pamětí a 4GB HBM jsou stejné. Liší se ale cenou.
- Konkurence a pro koho jsou karty určeny?
Zatímco referenční Radeon R9 FURY X koupíte v námi testované SAPPHIRE verzi za zhruba 19 300 korun, nereferenční Sapphire R9 FURY TRI-X je k mání už za 15 700 korun a OC verze stojí 16 800 korun. Jak velký je mezi nimi výkonový rozdíl si dnes ukážeme. Technicky jsou Radeon R9 FURY konkurencí grafikám GTX 980 a R9 FURY X pak přímo konkuruje GTX 980Ti. Fakticky sice také, problém je, že FURY série není tak úplně grafickými modely s běžnou dostupností. Proč? Na to se podíváme v druhé kapitole ...
|