Strana 2 z 14
- Radeon HD 7970 GHz 3GB v HD 7970 3GB
Jak už bylo řečeno, hlavním rozdílem mezi modely je nová revize čipu. Ano, kromě toho jsou zde i vyšší frekvence a upravené PCB. Výsledkem tak je, že sice můžete teoreticky (u většiny ref. i neref. HD 7970 i prakticky) udělat výkonově posunutím taktů HD 7970 GHz z původních HD 7970, ale nedosáhnete jeho efektivity. Na stejně vysokých taktech má HD 7970 GHz o poznání nižší spotřebu než starší revize čipu.
Snad jedinou novinkou je Turbo funkce. Ta však není kopií konkurenční Turbo technologie na GTX 670/680 z hlediska fungování. Je to právě naopak, protože obě tyhle funkce jsou nikoliv taktovací funkce, ale v reálu úsporné a ochranné funkce, a AMD měla v podobě PowerTune a jeho předchůdců tuto technologii podstatně dříve už na grafikách několik generací starých. Avšak nevyužila ji patřičným marketingovým způsobem, se kterým přišla až nyní konkurence.
Ta přišla s chytrým marketingovým tahem, kdy navenek prezentuje Turbo jako OC funkci zvyšující výkon, i když je tomu ve skutečnosti přesně naopak. U GTX 670/680 je uváděna určitá základní a Boost frekvence, jenže ve skutečnosti běží normálně karta, byť mnohdy v kratších intervalech (hlavně testech), podstatně rychleji, což má samozřejmě vliv na výkon. Problém je, že NV by ráda prezentovala výkon GTX 670/680 na taktu 1,1GHz na kterém fakticky v základu maximálně běží, ale nemůže, protože výtěžnost čipů to nedovoluje. Takže uvádí takty podstatně nižší s tím, že Turbo prezentuje jako OC funkci, i když ve skutečnosti dělá opak, že se snaží udržet tu 1,1GHz maximální ref. frekvenci co nejdéle to jde v závislosti na TDP karty, nicméně časem se karta ohřeje a frekvence tak musí dolů a s tím i samozřejmě výkon. Podobným způsobem funguje už řadu let PowerTune od AMD, kde se také řídí TDP, nicméně frekvence karty zůstává stabilní. Na tom se nic nemění ani u HD 7970 GHz, u kterého jsou sice uvedeny dvě hodnoty frekvencí, ale prostě jednoduše to drží skoro pořád na té nejvyšší hodnotě v zátěži, protože TDP pořád není překročeno a karty nemusí nic snižovat. Pokud by přesto došlo k překročení TDP, frekvence se sníží. V obou případech ale vždy na jasně danou hodnotu udávanou výrobcem a stejnou pro všechny kusy HD 7970 GHz bez rozdílu, ne jako u konkurenčních GTX 670/680. Jinými slovy, obě technologie jsou nikoliv OC funkcemi, ale ochrannými funkcemi, jen se marketingově prodávají jako OC funkce s tím, že v tomto ohledu AMD okopírovalo v případě inzerování Turbo funkce u HD 7970 GHz konkurenci, i když funkčně to mělo na svých grafikách podstatně dříve a nic zásadního se na ní nezměnilo.
Pro váš přehled ale jasně v našich testech a grafech uvádíme, na jaké reálné frekvenci ten který model v daných testech skutečně jede. Problém je zejména u GTX 670/680, kde výkon jaký vidíte u nás v ostatních recenzích nemusíte s tím samým modelem doma vůbec dosáhnout, protože se třeba továrně "samotaktuje" o něco níže kvůli otestování čipu, nebo můžete mít horší chlazení a karta rychleji dosáhne mezních teplota a takt i výkon se sníží. Můžeme se bavit až o -10% výkonu proti našim výsledkům. U HD 7970 GHz modelů jede karta v zátěži vždy na té vyšší uváděné frekvenci a ta je stejná pro úplně všechny kusy daného modelu.
- Nereferenční HD 7970 GHz - Sapphire TOXIC a VAPOR-X 6GB
Výrobci si pospíšili a přicházejí na trh rovnou s nereferenčními edicemi HD 7970 GHz. I když slovo pospíšili možná není tak úplně na místě, jelikož HD 7970 GHz přicházejí na trh velmi pozvolna, komplikuje to jak stále nedostatečná 28nm výroba, tak problémy se zpožděním PCB a další věci. Dnes si však rovnou představíme dvě vrcholné edice, z nichž jedna je v současné době jednoznačně nejvýkonnější jednojádrová grafická karta na trhu.
K dispozici máme top modely společnosti Sapphire. Nový Sapphire Vapor-X HD 7970 GHz edition 6GB a špičkový model TOXIC HD 7970 GHZ edition 6GB. Ačkoliv mluvíme o dvou kartách, ve skutečnosti je to fyzicky tentýž model, který se liší pouze nastavením taktů. Na trhu je pak ještě 3GB Vapor-X HD 7970 GHz s referenčními takty a jmenovaným neref. chlazením, ten má ale zcela jiné o třídu horší PCB, ale také je výrazně, opravdu výrazně levnější.
Nicméně dnes vám prostě ukážeme to aktuálně nejlepší na poli jednojádrových grafik vůbec.
|