Strana 10 z 12
- Provozní vlastnosti grafik a taktování
Výkon ale není všechno. Když karta žere tak moc, že se dodavatel elektřiny těší, až vám pošle účet, tak to rozhodně nikoho z nás nepotěší. Nicméně pokud chcete výkon, musí tomu odpovídat i spotřeba. Tak se podívejme, jak si karty vedou ...
Jako vždy měříme spotřebu v několika testech a hrách, nikoliv jen v jedné - uvádíme pak v grafu průměr měření. Pokud narazíte na nějakou recenzi, kde měří spotřebu v jediném testu, vůbec jí neberte vážně, protože díky úsporným technologiím a dynamickému řízení spotřeby, mají všechny současné karty různou spotřebu v různých hrách a rozdíl může být klidně až desítky W! Takže co platí ve srovnání grafik v jedné hře, ve druhé platit nebude - proto děláme průměr spotřeby v rámci našich 6ti herních testů.
A zde přichází jedno příjemné zjištění. Pro některé až nepochopitelné, ale měřili jsme to důkladně a 3x a je to tak! Jen díky lepšímu chladiči je tahle přetaktovaná edice úspornější v klidu i v zátěži, než netaktovaná základní referenční verze! Fantastické!
Referenční chlazení je sice dostatečné na chlazení karty, ale nereferenční je prostě lepší a hlavně často tišší. Snažili jsme se otestovat referenční grafiky s jejich referenčním chlazením, což je u některých modelů problém, protože se třeba na trh s referencí ani nedostanou. Sehnali jsme ale co nejpodobnější:
Opět musíme říci, že hlavně referenční chlazení NV modelů jsou strašná (o to zvláštnější, že na rozdíl od referenčních chladičů AMD se s nimi na trhu opravdu v hojné míře setkáváme). To že jsou relativně tichá je jen proto, že mají snížené otáčky a tak často překračují 80°C, což je ale teplota, při které se takty karty i výkon snižují. Proto ty velké výkyvy výkonů. Referenčnímu chlazení se tedy vyhněte obloukem. Bohužel tomu se nedá vyhnout zatím u nového Radeonu R9 280/290X, které jsou také strašná. U nižších řad se ale s referenčními chladiči u AMD grafik nesetkáváme v obchodech (u GTX NV grafik ano, proto to uvádíme). A jak jsou na tom testované karty?
Zatímco referenční chlazení R9 290 opravdu není moc dobré, ani pokud jde o teploty, natož o hlučnost, nereferenční chlazení Sapphire TRI-X R9 290 udělalo z R9 290 úplně jinou kartu. Nejen že si nyní můžete dovolit nastavit vyšší takty a tedy znatelně vyšší výkon a karta s tím má i nižší spotřebu, ale dokonce je opravdu fantasticky tichá a to při výborných teplotách! Dokonce můžeme směle prohlásit, že je to jedna z nejtišších takto výkonných grafik na trhu, kterou jsme mohli slyšet (spíše neslyšet)! Takže ano, karta je možná dlouhá, ale stojí to za to!
Chlazení je více než dostatečné a takty jádra ani pamětí nejsou nijak vysoko, ačkoliv je už výrobce lehce zvýšil. Přesto jsme se nedostaly až tak vysoko, jak bychom možná čekali. Skončili jsme (u stabilních hodnot) na 1120MHz pro jádro a 6000MHz pro paměti, což sice vůbec není málo, protože s tímhle karta bez potíží dotahuje výkon R9 290X, ale asi bychom očekávali trochu více. Možná je to ale také záležitost stále ne zcela doladěného SW a některých ochranných funkcí. Připomeňme si také fakt, že mluvíme vlastně o referenční kartě (PCB) s nereferenčním chlazením. A pořád musíme mít na paměti ten absolutní výkon karty a kolik stojí. A i tak připomínáme, že reference běhá jen na 947/5000MHz, takže zvýšení na 1120/6000MHz znamená běžně kolem 16% dalšího už tak vysokého výkonu navíc, což lze jen stěží označit za málo a zklamání, zvlášť při ceně karty a stále tichém chlazení. Navíc tohle není zdaleka TOP nereferenční model určený pro OC. Tohle je vlastně základní nereferenční model s referenčním PCB!
(zdroj: wccftech.com - náš vzorek jsem nechtěl rozdělávat - ale PCB je opravdu referenční)
Podívejme se na výhodnost jednotlivých modelů ....
|