Strana 10 z 12
- Provozní vlastnosti grafik a taktování
Výkon ale není všechno. Podívejme se na provozní vlastnosti grafik.
Jako vždy měříme spotřebu v několika testech a hrách, nikoliv jen v jedné - uvádíme pak v grafu průměr měření. Pokud narazíte na nějakou recenzi, kde měří spotřebu v jediném testu, vůbec jí neberte vážně, protože díky úsporným technologiím a dynamickému řízení spotřeby, mají všechny současné karty různou spotřebu v různých hrách a rozdíl může být klidně až desítky W! Takže co platí ve srovnání grafik v jedné hře, ve druhé platit nebude - proto děláme průměr spotřeby v rámci našich 6ti herních testů.
Spotřeba VAPOR-X R9 290 je samozřejmě vyšší, nicméně vzhledem ke značnému nárůstu výkonu ne o tolik, kolik by někteří možná odhadovali. Spotřebu tedy hodnotíme jako jednoznačně přiměřenou výkonu. Dokonce spíše lepší, protože nato, že karta má výkon ref. R9 290X, vykazuje jasně nižší spotřebu.
Referenční chlazení je sice dostatečné na chlazení karty, ale nereferenční je prostě lepší a hlavně často tišší. Snažili jsme se otestovat referenční grafiky s jejich referenčním chlazením, což je u některých modelů problém, protože se třeba na trh s referencí ani nedostanou.
Opět musíme říci, že hlavně referenční chlazení NV modelů jsou strašná (o to zvláštnější, že na rozdíl od referenčních chladičů AMD se s nimi na trhu opravdu v hojné míře setkáváme). To že jsou relativně tichá je jen proto, že mají snížené otáčky a tak často překračují 80°C, což je ale teplota, při které se takty karty i výkon snižují. Proto ty velké výkyvy výkonů. Referenčnímu chlazení se tedy vyhněte obloukem.
VAPOR-X R9 290 TRI-X je jedním z nejlepších nereferenčních chladičů na trhu. Teplotně se drží na velmi dobrých hodnotách 34°C v klidu a 76°C v zátěži, což vzhledem k vysokému taktu je velmi dobré. Ještě lepší je to ale s hlučností. Tahle karta je jednou z nejtišších edic na trhu vůbec. A to nemusíte otáčky nijak omezovat. V klidových stavech navíc můžete využít i té technologie vypnutí postraních ventilátorů a nechat to jen na jednom, což kartu zcela utiší. Ale celkově to nepovažuji za nutné, protože v PC bývají hlučnější komponenty než tahle karta. Chlazení je opravdu výborné.
Ačkoliv VAPOR-X R9 290 TRI-X není kartou určenou pro taktovače a vybavenou extra funkcemi jako jiné edice, rozhodně má co nabídnout. Sapphire sice posunulo takty v základu výrazně výše než má reference, z 947MHz na 1030MHz pro jádro a z 5000MHz na 5600MHz pro 4GB (HYNIX) pamětí, zdaleka to ale není maximum, co tahle karta zvládne. Posílené napájení, kvalitní zpracování a výkonné chlazení zaručují mnohem více!
Naprosto jednoduše jsme se s touto kartou dostaly na takt 1120MHz pro jádro a 6200MHz pro paměti, což znamená dalších 10% výkonu navíc. Karta zvýšila spotřebu ale jen o 20W a chlazení to stále krásně a poměrně tiše pobírá. Na poměry R9 290 modelů tedy více než skvělý výsledek uvážíte-li, že s tímto taktem už překonáváte R9 290X i GTX 780Ti i GTX TITAN a podívejte se na to, co tyhle karty stojí.
|