Strana 2 z 12
- SAPPHIRE VAPOR-X R9 290 4GB TRI-X OC - Grafická karta
Nebudeme to zdržovat. Podívejme se na to, co karta nabízí. Balení je tradiční Sapphire záležitost. Žádná velká věda.
Nově je uvnitř kromě tradičního příslušenství ještě jednoduchá podložka pro myš.
Protože jsme už dříve TRI-X R9 290 testovali, tak vidíte podobnosti. Ale ti pozornější také vidí velká zlepšení a posílení, které Sapphire na své plně nereferenční edici udělalo. Karta má délku plných 30cm, takže pozor, aby se vám vešla do skříně.
TRI-X chladič vypadá z vrchu podobně, ale kromě barevného schématu má zcela jiný pasiv. Vapor-X znamená, že jako základna je zde Vapor chamber. To celé chlazení výrazně posílilo co do výkonu, ale také zvýšilo jeho výšku. Karta tak nově zabírá 2 a čtvrt slotu. Ventilátory jsou axiální 3x 85mm. Kažý má vlastní konektor na kartě.
Saphire opatřilo vlastní PCB také zcela novým designem, kvalitnějšími komponenty a lépe chlazenou kaskádou s vlastními pasivy. Na druhou stranu karty přibyl masivní backplate. Přesto všechno karta narostla na výšku PCB jen o 1cm a stále to tedy není žádná rozměrová bestie.
Specialitkou jsou kromě pořádně vyvedeného tlačítka pro přepínání mezi dvojicí BIOSů (jeden je UEFI) i podstvícený LED nápis Sapphire, který může svítit modře, žlutě či červeně podle toho, jaká teplota je na GPU jádrech.
Poslední věcí Sapphire je pak přepínač nastavení otáček ventilátorů, který při vypnutém stavu nechává všechny tři ventilátory na stejné rychlosti. Při zapnutí pak běhá jen prostřední ventilátor, zatímco ty krajní nepracují, dokud teplota karty nepřesáhne 60°C, což se v klidových stavech nikdy nestane. S jediným ventilátorem v chodu je tak karta extrémně tichá.
Grafika R9 290 samozřejmě podporuje všechny nejnovější technologie. Vedle DirectX11.2 i API MANTLE, AMD TrueAudio, podporu 3D, 4K včetně Eyefinity, CrossFire (které u těchto grafik už není řešeno přes můstky) a tak dále a tak dále.
Dost obecného podívání, podívejme se, co karta dokáže v praxi ...
|