Strana 1 z 12
- TEST: SAPPHIRE VAPOR-X R9 290 4GB GDDR5 TRI-X OC
- nejlepší Radeon R9 290 na trhu?
Plně nereferenční R9 290 od Sapphire ve verzi VAPOR-X s excelentním provedením a chlazením.
Referenční Radeony R9 290 s referenční chlazením zdaleka nedokázaly využít výkon celého grafického základu, protože použitý chladič nedokázal uchladit kartu ani na těch frekvencích, které měla mít karta v základu. AMD pro R9 290 stanovilo takt na 947MHz, jenže kvůli slabému ref. chladiči ve většině případů tento takt ani nebyl dosažen a karta se pohybovala i někde mezi 800 - 900MHz. Na výkonu to samozřejmě bylo znát.
(referenční R9 290 4GB)
Problém nepovedeného referenčního chladiče naštěstí vyřešily nereferenční chladiče od výrobců grafik. Ty nejen dokázaly udržet stanovené takty trvale, ale i díky tomu dokonce karta má výrazně lepší provozní vlastnosti.
(referenční PCB + nereferenční TRI-X chladič)
Nutno ale říci, že většina R9 290 na trhu byly vlastně referenční karty s referenčním PCB jen osazeným nereferenčním chladičem. Nová Sapphire VAPOR-X R9 290 využívá již dříve představeného TRI-X chladiče, ale v lepší verzi. Hlavně má výrazně vylepšené a posílené PCB a lepší zpracování. Výsledkem je pravděpodobně nejlepší Radeon R9 290 na současném trhu. A jako první web v ČR jsme jej pro vás otestovali.
- SAPPHIRE VAPOR-X R9 290 4GB GDDR5 TRI-X OC
To pravé, na co mnozí čekali právě dorazilo. Sapphire konečně dodělalo své vlastní PCB, kde místo referenčního použilo kvalitnější komponenty, posílilo některé věci a zlepšilo chlazení. PCB je ale jinak stále jednoduché a rozměrově střídmé, nejedná se o edici pro taktovače, jako jsou jiné modely na trhu.
Použitým chladičem je lehce upravená verze TRI-X, který už Sapphire předtím dalo na R9 290/290X. Zde je v nových barvách, karta ale také dostala pořádný zadní BackPlate, pořádný pasiv na výrazně přepracovanou napájecí kaskádu atd. Karta má také 8+8pin napájení, což všechno slibuje zajímavý OC potenciál a hlavně velmi tichý chod i na takto výkonnou grafiku.
- Pro koho je určena a konkurence
Radeon R9 290 představuje nižší high end. Používá stejné jádro jako špičkový R9 290X, ale s méně jednotkami. Ve všech ostatních parametrech mu je však rovna, včetně 512-bit sběrnice a 4GB pamětí v základu. Žádná současná konkurenční GTX grafika se parametrově této nabídce vyrovnat nedokáže - přímo konkurenční GTX 780 má jen 384-bit a 3GB paměti a je také výrazně slabší. Radeon R9 290 v tomto provedení dokonce výrazně ohrožuje vyšší modely jako jsou R9 290X či GTX 780Ti/TITAN Black. Dokáže totiž nabídnout téměř stejný výkon, ovšem o mnoho tisíc korun levněji. R9 290 stojí lehce přes 10 tisíc korun, což z ní dělá v současnosti nejlepší volbu mezi těmi nejvýkonnějšími grafickými modely pro toho, kdo hledá i dobrý poměr cena-výkon v této kategorii.
Dnes testovaný Sapphire Vapor-X je sice nejdražší 290 edice na trhu, ale za svou cenu toho také hodně nabízí. Dopředu můžeme prozradit, že Sapphire jej trochu popohnalo. Zatímco reference běhá na maximálně 947MHz na jádře a 5000MHz na pamětech, Vapor-X od Sapphire má takty 1030MHz pro jádro a 5600MHz na pamětech, což vzhledem k tomu, že tyto takty drží stále a stabilně, představuje značné zvýšení výkonu. A věřte nebo ne, v tomto stavu karta dokáže dotáhnout výkon referenčních modelů R9 290X a GTX 780Ti, které ale stojí výrazně více. Už vás to zajímá?
|