Strana 1 z 3
- TEST: VULKAN vs OpenGL – AMD proti NVIDIA v DooM
aneb jak to vypadá, když se optimalizuje!
Jak to vypadá, když hra využívá grafické karty skutečně pořádně se vší, co nabízí? Roky jsme mnozí tvrdili, že hry jsou špatně optimalizované, a že výkon některých grafik v některých hrách, nedává prostě smysl a rozhodně to není záležitost ovladačů, protože není normální, aby výrobce GPU musel ještě opravovat a dodělávat práci za vývojáře her. Posledních pár měsíců nám dává za pravdu.
AMD před časem se svým API MANTLE celému světu naplno ukázalo, že problém už je i ve vlastních API (DirectX i OpenGL), které vůbec řídí využívání hardware, a že jsou zastaralé, omezují výkon moderního HW a nevyužívají jeho možností. A tak začal horentní vývoj a na základech MANTLE vznikly zcela nová API. DirectX12 a API VULKAN. Obojí přináší mnohem lepší využití HW prostředků a v posední době není měsíce, kdy by nepřišla nějaká nová hra, která to v praxi ukazuje.
Pár ukázek toho, že některé grafické karty (zejména AMD) v DirectX11 hrách trpěly nevyužíváním jejich výkonu a omezením ze strany procesorů, se v poslední době objevilo v prvních DirectX12 hrách. Dnes poprvé se ale můžeme podívat, že otevřené API OpenGL na tom nebylo o nic lépe než DX11 (dokonce možná i hůře). Do výborné hry DooM, která jako jedna z mála velkých AAA her staví na OpenGL místo DirectX, totiž dorazil masivní technologický patch, který do hry přináší řadu technologií z nového API VULKAN. A černě na bílém můžeme vidět, jak tragická situace s optimalizacemi byla a jak trpěl zejména modernější a výkonnější HW, který prostě nemohl ukázat, co skutečně umí.
VULKAN stejně jako DirectX12 pokračují v tom, co začalo AMD s API MANTLE (VULKAN je vlastně otevřené MANTLE, co by nový standard otevřeného API a nástupce OpenGL). V první řadě odstraňují zásadní nedostatky a omezení a to hlavně kolem „bottlenecku“ procesorů, čímž trpěla zejména technologicky a paralelně pokročilejší grafická architektura AMD GCN – méně paralelní NVIDIA s tím takový problém neměla. V druhé řadě pak výrazně více využívají grafického i výpočetní výkonu grafik. V obou případech jsou nová API tzv. nízko-úrovňová, tedy že umožňují skutečně maximální využití a kontrolu nad HW prostředky a jejich maximální využití. Samozřejmě to vyžaduje poněkud kvalitnější programování. Výkonové přínosy jsou ale masivní, tedy pokud je na to hardware připravený. Výhodou pak je, že už se nic nemusí složitě ladit a opravovat přes ovladače grafik v podstatě mnoho věcí už ani ladit nejde. Důležité ale je, aby hardware dodržoval standardy určitým způsobem, což vývojářům usnadňuje práci a optimalizaci už právě v základu.
Tvůrci nového DooM pak názorně předvádějí, jak to vypadá, když se věci dělaly doteď klasickým způsobem, a pak jak to vypadá, kdy se opravdu optimalizuje. Jinými slovy, jak vypadá stejná hra z hlediska výkonového a technického využití stejného HW, když běží ve starším API OpenGL a pod novým API VULKAN. Výsledek? Někdo by potřeboval pořádně nakopat … toho výkonu, za který jsme platili a který jsme živili, a který nebyl nijak využíván. Je to smutná, ale naštěstí se věci lepší a hodně!
Otestovali jsme tedy pro vás znovu hru DooM a porovnali, jak jednotlivé grafické karty běhají pod původním OpenGL a pod novým VULKAN …
|