Strana 10 z 12
- Provozní vlastnosti grafik a taktování
Výkon ale není všechno. Když karta žere tak moc, že se dodavatel elektřiny těší, až vám pošle účet, tak to rozhodně nikoho z nás nepotěší. Nicméně pokud chcete výkon, musí tomu odpovídat i spotřeba. Tak se podívejme, jak si karty vedou ...
Jako vždy měříme spotřebu v několika testech a hrách, nikoliv jen v jedné - uvádíme pak v grafu průměr měření. Pokud narazíte na nějakou recenzi, kde měří spotřebu v jediném testu, vůbec jí neberte vážně, protože díky úsporným technologiím a dynamickému řízení spotřeby, mají všechny současné karty různou spotřebu v různých hrách a rozdíl může být klidně až desítky W! Takže co platí ve srovnání grafik v jedné hře, ve druhé platit nebude - proto děláme průměr spotřeby v rámci našich 6ti herních testů.
Vysoký výkon si žádá svou porci energie, takže GTX 780Ti ani R9 290X nejsou úsporné grafiky a vyžadují i odpovídajícím způsobem dimenzovaný a kvalitní napájecí zdroj.Jinak u obou nereferenčních ASUS verzí platí, že ačkoliv mají v základu vyšší takty a tedy i lepší výkon než reference, díky lepším PCB a chladičům je i přesto jejich spotřeba srovnatelná s referencí! A pokud jde o srovnání spotřeby GTX 780Ti a R9 290X v DCUII edici, rozdíl je zcela zanedbatelný v řádu jednotek W!
Referenční chlazení je sice dostatečné na chlazení karty, ale nereferenční je prostě lepší a hlavně často tišší. Snažili jsme se otestovat referenční grafiky s jejich referenčním chlazením, což je u některých modelů problém, protože se třeba na trh s referencí ani nedostanou. Sehnali jsme ale co nejpodobnější:
Opět musíme říci, že hlavně referenční chlazení NV modelů jsou strašná (o to zvláštnější, že na rozdíl od referenčních chladičů AMD se s nimi na trhu opravdu v hojné míře setkáváme). To že jsou relativně tichá je jen proto, že mají snížené otáčky a tak často překračují 80°C, což je ale teplota, při které se takty karty i výkon snižují. Proto ty velké výkyvy výkonů. Referenčnímu chlazení se tedy vyhněte obloukem. Bohužel tomu se nedá vyhnout zatím u nového Radeonu R9 280/290X, které jsou také strašná. U nižších řad se ale s referenčními chladiči u AMD grafik nesetkáváme v obchodech (u GTX NV grafik ano, proto to uvádíme). A jak jsou na tom testované karty?
DirectCU II chladič je jeden z nejlepších chladičů, na který na současných grafikách můžete narazit. Teploty drží v rozumným mezích, díky čemuž karty nezpomalují na rozdíl od referencí, kde jak u R9 290X, tak u GTX 780Ti takty i výkon dosti kolísá. DCUII chlazení od ASUSu ale umožňuje to, že obě grafiky jedou na maximálních taktech pořád v zátěži u R9 290X to znamená 1050MHz u GTX 780Ti OC dokonce 1098MHz (díky Boost, ačkoliv je uváděn oficiálně takt nižší). Co je ovšem důležité, že i tak zůstávají karty příjemně tiché! Vysoký výkon a poměrně vysoká spotřeba tak zde neznamenají nutně hlučný provoz chlazení.
Obě karty jdou samozřejmě taktovat - ASUS své DCUII OC edice vybavil jednak základní výbavou pro OC, ale také optimalizací pro své utility - lze tak zvyšovat i napětí atd. K tomu je zde samozřejmě i velmi dobré chlazení, které má výkon na to karty uchladit i se zvýšenými takty. ASUS R9 290X DCUII ale zatím není až tak dobře podporovaný v OC utilitách, takže zatím to je s jeho OC takové omezenější. Nakonec se nám ale podařilo udržet jej na taktu 1195/6200MHz, což zvedne výkon o 10-15% a to už se v mnoha hrách skutečně blížíte tomu, co nabízí HD 7990. Nutno ale dodat, že ASUS stále dokáže i na takovém taktu být relativně tichý!
V případě GTX 780Ti se lze dostat na podobné hodnoty taktů. Základní takt se z 954MHz posunul na 1070MHz, což znamená posunutí Boost taktů z 1020 na 1140MHz. Jak ale víte, karta ve skutečnosti jede ještě rychleji díky Boostu, který není uváděn, protože jej ne každý model ne v každé situaci udrží. Ve skutečnosti tak karta v základu jede na až 1098MHz, čemuž samozřejmě odpovídá výkon. ři přetaktování znamená posunutí tohoto maxima na hodnotu zhruba 1220MHz! Už v základu má GTX 780Ti i rychleji taktované paměti (7GHz), což je ovšem nutnost, protože má "jen" 384-bit sběrnici, zatímco R9 290X má 512-bit, takže si může dovolit nižší takty pamětí a ve výsledku mají karty srovnatelnou propustnost. Prostor pro taktování pamětí tak u GTX 780Ti už není velký, jelikož 7GHz paměti jsou vlastně to nejlepší, co technologie GDDR5 vůbec nabízí. Nám se podařilo dostat se na zhruba 7600MHz. Díky těmto taktům se tak podaří zvýšit výkon karty o dalších zhruba 10%.
ASUS názorně předvádí, že až na paměti je taktovací potenciál i výkon po OC u R9 290X a GTX 780Ti velmi podobný. Nárůst spotřeby se ale počítá na desítky a desítky Wattů, což za těch zhruba 10% výkonu v pravdě moc nestojí. Díky chlazení DCUII ale karty zůstávají i na těchto taktech solidně tiché, ačkoliv samozřejmě topí opravdu hodně.
|