Strana 1 z 12
- TEST: Vyrovnaný souboj Radeon R9 290X vs GTX 780Ti
- v provedení ASUS DirectCUII OC
Stejná nereferenční edice, stejné chlazení, i podobné vlastnosti. Vítěz může být ale pouze jeden.
Pokud patříte mezi ty, kteří z nějakého nelogického důvodu vybírají grafickou kartu dle loga na čipu, pak je dnešní recenze určena přímo pro vás. K dispozici jsme totiž dostali dvě provedením vlastně naprosto stejné grafiky, které se od sebe liší jen tím, že jedna staví na základech modelu Radeon R9 290X a druhá na modelu GTX 780Ti. Jak tedy dopadne souboj těchto dvou vůči sobě konkurenčně postavených modelů, pokud je otestujeme v maximálně srovnatelném provedení jednoho výrobce grafik? Na to se dnes podíváme ...
Společnost ASUS nám zapůjčila své aktuální nereferenční modely DirectCU II OC. Jeden jsme vám již představili minule (ASUS R9 290X DCUII OC), a protože jsme dostali ještě ASUS GTX 780Ti DCUII OC, podíváme se dnes na jejich srovnání.
Pokud jde o samotné ASUS DirectCUII OC provedení, tak už víme, že ASUS pro aktuální verzi upravil chlazení. To má mnohem masivnější a silnější pasiv s tlustými heatpipe, ale na rozdíl od předchozí verze s tříslotovým chlazením (vysoké ventilátory), je nová verze DCUII dvouslotová. Nově ASUS nabízí také možnost barevné úpravy, kdy jsou karty dodávány s čistě černým překrytím, na které můžete nalepit kovové pásky v červené/zlaté barvě, jež jsou součástí balení karet.
DirectCUII edice nabízejí také nereferenční PCB, které má jak v případě Radeon, tak GTX modelů hlavně kvalitnější a posílené napájení, přípravu pro overclockery a vylepšenou podporu pro taktování i skrze vlastní ASUS utility. Kromě toho se obě edice prodávají jak se základními referenčními takty, tak v OC edicích s mírně navýšenými takty. A právě OC edice dnes v testu také máme.
- ASUS R9 290X DCUII OC vs ASUS GTX 780Ti DCUII OC
Provedení grafik je tedy velice podobné. Obě mají upravená nereferenční PCB a hlavně úplně stejné nereferenční chlazení i základní utility od ASUSu.
V čem se samozřejmě liší, jsou parametry protože staví na vzájemně konkurenčních grafických základech:
Jak vidíte v parametrovém srovnání, nejsou modely GTX 780Ti (KEPLER GK110) a R9 290X (HAWAII GCN+) úplně vyrovnané. Výrazně větší jádro u GTX 780Ti má přesto menší sběrnici 384-bit proti 512-bit u menšího jádra R9 290X. Taktéž technologicky má menší HAWAII navrch - podpora DX11.2, podpora MANTLE atd. A kupodivu je i výpočetně výkonnější, kdy navíc R9 290X nemá brzděný výkon v DP, zatímco GTX 780Ti ano (odbrzděný jej najdete až na GTX TITAN Black).
Výrazný rozdíl ale nadále panuje v cenách. Přestože má R9 290X lepší parametry a více paměti, je výrazně levnější. A platí to i pro zcela stejná zpracování ASUS DirectCU II. I v nereferenční DCUII verzi je R9 290X podstatně levnější než základní referenční GTX 780Ti. Ve stejné edici pak je mezi kartami rozdíl výrazných 2500 korun. Podle tohoto by tak měla GTX 780Ti nabízet i výrazně lepší výkon. Podívejme se tedy, jak se věci mají ...
|