Strana 10 z 10
Další ze zajímavých základních nereferenčních edic. Problém, který dnes bohužel výrobci HW řeší, kdy samozřejmě prakticky všichni vyrábí všechno v Číně a okolí, je obchodní válka, americká cla a to, že to ovlivňuje ceny a politiku po celém světě. Koruna navíc vůči dolaru oslabila, což bohužel má za následek, že ceny jsou trochu na vodě. Kromě toho vše nasvědčuje tomu, že AMD se s Radeon RX 5700/5700XT modely trefilo do černého, zájem stále převyšuje nabídku, na řadu modelů se čeká, dodávky nepokrývají zcela poptávku, a to pochopitelně znamená vyšší ceny, než jaké by normálně byly. Takže všechno si ještě musí sednout a současné ceny určitě nejsou těmi běžnými a konečnými.
V ČR máme v tomto případě trochu štěstí, protože na rozdíl od jiných částí světa, se u nás dají Radeon RX 5700/5700XT karty celkem bez potíží pořídit a to včetně nereferenčních edic, které pravidelně chodí. A to je i případ dnes testované XFX Radeon RX 5700 XT THICC II, která se dá u nás i skladem najít a pořídit.
Přestože tak nevypadá, je vlastně základní referenční edicí XFX v nabídce. Je tak jednou z cenově nejdostupnějších modelů se solidním chlazením a přímí konkurent Sapphire PULSE modelu, který jsme testovali nedávno. Ten je kompaktnější, ale celkově chováním a kvalitou chlazení podobný. XFX THICC II vypadá luxusněji, a musím říci, že designově jde podle mě o jednu z nejhezčích grafik na trhu. A nemá ani žádné RGB podsvícení.
Karta má o zhruba 1% lepší výkon, než reference, ale to není až tak podstatné. Podstatné je, že přitom rozumně tichá (na to tišší nastavení BIOSu určitě)! Přiznám, že jsme čekali možná trochu více vzhledem k rozměrům, ale po převážení a bližším prozkoumání je jasné, že karta klame tělem. Ty rozměry jsou hlavně designové než funkční. Karta je prakticky stejně těžká jako reference a výrazně lehčí než ASUS STRIX nebo PowerColor Red Devil. A to se prostě ve výkonu a vlastnostech chlazení musí projevit.
Samozřejmě ve srovnání s konkurencí záleží, kolik starších her nasadíte do testů. RX 5700 XT a Radeon karty obecně mají lepší výkon v novějších hrách. Pokud bychom nasadili do testů více starých her, NVIDIA by měla lehce navrch. Ale co je podstatnější? 150 vs 170 FPS v nějaké staré hře, co šlape na všem, nebo 60 vs 55FPS v nové hře s novým engine, který se navíc bude používat i v chystaných hrách?
Zkrátka po stránce výkonu dokáže k překvapení moha nový Radeon RX 5700 XT prohánět, a dokonce v řadě novějších hrách překonat RTX 2070 SUPER! Rozdíl je jen několik málo % výkonu. Jenže RTX 2070 SUPER stojí 499 dolarů a více. Tedy kolem 15 tisíc korun běžně v podobném nereferenčním provedení. Jenže RX 5700XT v podání XFX THICC II edice, stojí jako RTX 2060 SUPER v podobné edici, tedy kolem 12 000 korun vč. DPH. A tohle není žádný souboj. AMD jasně převálcuje slabou a a vlastně předraženou NVIDIA RTX 2060 SUPER, která si prostě tuhle cenovku nedokáže v žádném případě ničím obhájit. Tím spíše, že nemá ani výrazně nižší spotřebu, ani lepší chlazení, prostě nic. Je jen znatelně slabší.
Celkově je to tedy jasné, pokud máte kolem 12 tisíc korun a budete se tak rozhodovat mezi NVIDIA RTX 2060 SUPER a AMD Radeon RX 5700 XT, je Radeon jasná volba. Ty karty jsou si velice podobné, cenou, provozními vlastnostmi, ale výkon je znatelně rozdílný. Radeon je prostě rychlejší a nedává žádný smysl, že jasně slabší RTX 2060 SUPER stojí stejné peníze. Výhodou AMD je navíc fakt, že je o rok mladší, takže už jen proto bude stárnou pomaleji než o rok starší RTX 2000 řada.
Především se AMD bude opírat o dlouholetou podporu herních vývojářů, kdy NAVI RDNA architektura bude součástí nových konzolí Xbox/Playstation od příštího roku dalších 5 let minimálně. Radeon RX 5000 série tedy budou spoustu let podporovány a optimalizováno na ně. Bude to podobná situace, jako byla mezi dnes už 3 roky starými RX 580 a GTX 1060. Kdysi vyrovnané karty, dnes je NVIDIA GTX výrazně slabší, a to jen proto, že nové hry jsou stále dělané na současné konzole s GCN architekturou, tedy i pro RX 500 karty. To samé se bude opakovat v následujících letech mezi RX 5700 XT a RX 2060 SUPER. Pokud si tedy plánujete ponechat grafiku několik let, je Radeon RX 5700 série jasně lepší volbou, je mladší a pro její architekturu budou optimalizovány prakticky všechny hry, protože kromě konzolí, bude pohánět i streamovací platformy Goole Stadia a telefony/tablety Samsung atd.
XFX a jeho THICC II Radeon RX 5700 XT je pak jednou z nejdostupnějších nereferenčních edic. Chlazení je dobré, ne zcela tiché, ale rozhodně dostatečné a běžný průměr, na který jsme u nereferenčních grafik běžně zvyklí. Potěší absencí RGB blikátek a velmi pěkným designem karty, který se opravdu povedl. Je to jedna z nejhezčích současných karet. Rozměrově možná trochu klame, kdy chladič prostě není tak masivní, jak by rozměry karty napovídaly, ale zase to zohledňuje dostupná cena, kdy poměrem cena/výkon je to slušná nabídka. Celkově nemám tedy vlastně žádné výhrady, je do dobrá základní nereferenční grafická karta, s velmi dobrým výkonem za dobrou cenu s akceptovatelnými provozními vlastnostmi, špičkovou technologií a pěkným designem navrch, což je jednoznačně hlavní věc, kterou se snaží upoutat a odlišit. A docela se jí to daří, pěkná karta, ale přál bych si, aby když tak ten pasiv udělalo XFX přeci jen masivnější.
Za výbavu pro testování děkujeme našim partnerům:
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|