Strana 1 z 10
- TEST: XFX Radeon RX 5700 XT THICC II
- dobrá výkonná grafika za dobrou cenu s pěkným designem
Tohle je jeden z cenově nejdostupnějších nereferenčních Radeon RX 5700 XT modelů na trhu. Ačkoliv je poměrně velký a vypadá velmi okázale, není žádnou extrémní edicí v žádném směru. Tedy až na vzhled, kdy podle mého názoru jde o jednu z nejlépe vypadajících grafik na trhu vůbec a nemá ani RGB osvětlení. Nejpodstatnější je, že je mnohem tišší než referenční Radeon RX 5700 XT, a přitom není o moc dražší. Tedy přesně to, co jsme chtěli?
XFX jako výrobce určitě netřeba představovat. Dlouholetý producent zejména RADEON grafik vždy vynikal určitě originálním designem svých karet. Dnes se tato značka oficiálně prodává i v ČR a dnes se podíváme na jejich nejnovější model.
- XFX Radeon RX 5700 XT THICC II
Ačkoliv karta je poměrně mohutná, není to žádná extrémní OC edice. Popravdě není vůbec OC edicí, protože má stejné takty, jako referenční RX 5700XT. Tedy 1605MHz pro základ a 1905MHz jako maximum. Díky přeci jen výkonnějšímu chlazení se ale běžný takt při hraní her pohybuje u této karty 1850MHz stabilně a bez potíží. Takt 8GB GDDR6 pamětí je také zachován, tedy 14GHz. Samozřejmě sběrnice je 256-bit.
XFX tedy drží kartu poměrně nízko, tak aby byla současně výkonná i efektivní. Proti referenci vybavené blower chladičem, je zde použit klasický velký pasiv s heatpipe a ten chladí dvojice téměř 100 mm ventilátorů. Karta má funkci 0dBA v nízké zátěži, tedy ventilátory se v klidových stavech karty ani neroztočí.
Ač chladič vypadá celkem masivně, není zdaleka tak velký, jako na extrémních edicích jako ASUS STRIX nebo PowerColor Red Devil. Ty mají hmotnost téměř 1,5kg, zatímco XFX váží jen 1,15kg, což je jen o trochu více než reference s 1,1kg. Opravdu tedy nejde o žádný extrém.
Jinak jste o kartu s nereferenčním upraveným PCB se 7 fázemi a 8+6pin konektorem. Karta má přepínací duální BIOS ale je trochu schovaný. Jádro je samozřejmě 7nm AMD NAVI 10 a karta disponuje všemi náležitostmi a výbavou, která aktuální sérii AMD Radeon RX 5700 přísluší. Tedy FreeSync 2, RayTracing, VR atd.
Pokud jde o ceny, bohužel kurz koruny se zhoršuje. Ještě v srpnu byl dolar za 22,6 koruny, nyní je 23,5 koruny. To bohužel znamená, že karty jsou tak dražší, než byly. Třeba oficiální cena referenčního RX 5700XT je 399 dolarů, tedy zhruba 11 490 korun vč. DPH (už se dá koupit běžně i za 10 990,-). Bohužel obchodní válka mezi USA a Čínou a různé zvyšování cel ovlivňuje cenovou politiku na celém světě a rozhodně to není ku prospěchu nás, koncových uživatelů. Každopádně oficiálně by měl být XFX THICC II model asi o 10-20 dolarů dražší než reference.
V ČR pak máme docela štěstí, protože na rozdíl od některých dalších částí světa, je tahle karta u nás už dostupná, a to v mnoha obchodech za 12 290 korun vč. DPH, což z ní dělá i jednu z nejdostupnějších nereferenčních RX 5700XT vůbec. Je tedy dražší než reference, které stojí 10 990 korun vč. DPH. Nicméně nereferenční RX 5700 XT jsou stále novinka na trhu a jejich ceny jsou tak trochu přifouknuté. Nicméně stojí prakticky to samé, co konkurenční RTX 2060 SUPER edice (přejmenovaná RTX 2070 s o pár % nižším výkonem). Problém je, že ty jsou prostě znatelně slabší.
Podívejme se tedy na vše podrobněji …
|