Strana 9 z 10
- Provozní vlastnosti – spotřeba, chlazení, taktování
Začněme u spotřeby. Měříme jak v klidu, tak v herní zátěži, a to v průměru všech testovaných her. Spotřeba současných grafik není konstantní a stálá, ale dynamicky se mění díky řízení spotřeby, které dnes grafické karty mají. A tak se hra od hry může spotřeba stejné karty lišit i o několik desítek W. Pokud navíc kartu zatížíte výpočetně, či na úplně maximum například s FureMark, dostanete ještě o desítky W vyšší spotřebu u některých modelů. Tak pozor na to. Samozřejmě naši spotřebu ovlivňuje i zbytek sestavy, kdy máme silně přetaktovaný RYZEN 7 2700X na 4,25GHz apod. Nicméně všechny karty mají stejné podmínky:
XFX THICC II není OC edicí. Má jen referenční takty a to na obou BIOSech, kterými karta disponuje. Takt se drží stabilně vysoko a překvapivě i když má o trochu lepší výkon než reference (dáno chlazením), tak žere o něco méně. Velmi dobrý výsledek, protože konkurenční RTX 2060 SUPER žere o něco víc a RX 5700 XT tak má malou výhodou v efektivitě.
To zásadní, proč jsme na kartu jako XFX THIC II čekali, je samozřejmě chlazení. Konkrétně jeho větší výkon a tišší provoz proti blower stylu, které mají reference.
THIC II RX 5700 XT od XFX působí velkým dojmem, ale není zdaleka tak masivní, jako edice ASUS STRIX nebo PowerColor Red Devil, které jsou o téměř polovinu těžší. Teplota se drží kolem 73°C v maximální zátěži i s taktem lehce pod 1900MHz stabilně na jádře. V klidu má kolem 40°C, ale to proto, že v tomto režimu se ventilátory vůbec netočí, karta je tak chlazena pasivně. A to znamená že nevydává žádný hluk.
Karta přesto není úplně tichá, řekl bych že patří mezi průměr, je samozřejmě o poznání tišší než reference. Má ale i druhý BIOS. V tom má stejný výkon, stejnou spotřebu, ale teploty pouští výše, až k 80°C, výměnou za nižší otáčky ventilátorů a tedy hlučnost, kdy se pak pohybuje kolem 38-39dBa, což je docela znát. Každopádně je to dobrá karta, zejména když sice vypadá jako extrém, ale není to extrém vzhledem k ceně.
Řekl bych, že taktování prakticky nikoho nezajímá. Zejména u této edice, která není pro nějaké maximální taktování a pro příznivce OC stavěna. Jde taktovat. Stabilně jsme se dostali na 2050MHz pro jádro a 15 400MHz na pamětech, což zvýšilo výkon o 10%. Nicméně chlazení karty pak už není tak tiché, protože to přidá nějakých 40W na spotřebě. Na trhu navíc budou karty, které s OC počítají a jsou na něj stavěné. Tahle je dobrá, tak jak je, což vlastně všem cílovým zákazníkům plně vyhovuje. Pro OC nadšence jsou zde jiné a příplatkové modely ;).
Máme ale pár dalších věcí na zhodnocení …
|