Strana 8 z 10
- Provozní vlastnosti – spotřeba, chlazení, taktování
Začněme u spotřeby. Měříme jak v klidu, tak v herní zátěži, a to v průměru všech testovaných her. Spotřeba současných grafik není konstantní a stálá, ale dynamicky se mění díky řízení spotřeby, které dnes grafické karty mají. A tak se hra od hry může spotřeba stejné karty lišit i o několik desítek W. Pokud navíc kartu zatížíte výpočetně, či na úplně maximum například s FureMark, dostanete ještě o desítky W vyšší spotřebu u některých modelů. Tak pozor na to. Samozřejmě naši spotřebu ovlivňuje i zbytek sestavy, kdy máme v sestavě RYZEN 9 3900X v X570 desce s aktivním PBO. Nicméně všechny karty mají stejné podmínky:
XFX Radeon RX 5700 XT THICC III Ultra OC edicí. V boostu má 2025MHz, čehož karta dokáže reálně dosahovat. Stabilně se v průměru drží na velmi působivých 1995MHz. Nicméně žádá si to vysoké napětí, které se pohybuje až na téměř 1,2V! To je skutečně hodně a XFX se s tím tedy moc nemazalo. Odpovídá tomu tedy i poměrně vysoká spotřeba karty v tomto režimu. Nicméně v SILENT režimu (tedy přepnutí BIOSu), jede karta sice o nějakých 100MHz níže, ale vystačí si i s méně jak 1,0V napětím, kdy tak spotřeba karty je výrazně nižší. Na výkonu to ale dělá rozdíl jen několik jednotek %.
XFX Radeon RX 5700 XT THICC III Ultra přichází proti předchozí THICC II Ultra verzi s větším chladičem, ale také přepracovanou základnou, která lépe chladí samotné GPU ale i paměti kolem. Pasiv je mohutnější a místo dvou ventilátorů má karta hned tři. Jde o jednu z největších klasicky chlazených RX 5700 XT na trhu, ačkoliv část těch rozměrů (zejména šířku), dělá designové plastové obložení, které popravdě chlazení karty spíše trochu škodí, něž prospívá.
Nicméně XFX Radeon RX 5700 XT THICC III Ultra je na tom velmi dobře pokud jde o teploty i hlučnost. S 1,2V napětím a stabilním taktem téměř 2000MHz dosahuje pouze 72°C na GPU. Se SILENT BIOSEM je to 73°C, ale rozdíl je v hlučnosti.
Na to výkonné nastavení dokáže být karta stále rozumně tichá. Řekněme současný běžný standard u většiny současných lepších nereferenčních edic RTX i RX grafik této výkonové úrovně. V SILENT režimu s nižším taktem a o malinko nižším výkonem a současně agresivnějším nastavením nižších otáček ventilátorů, dokáže být ale prakticky bezhlučná.
XFX tenhle model nemíří na fandy do extrémního taktování, jako jsou některé jiné konkurenční edice na trhu. Tohle je karta pro běžné uživatele, kteří netaktují. Možná někteří spíše ocení ten SILENT režim více než ten výkonnostní. Samozřejmě nějaký ten OC potenciál ale má. Z těch průměrných 1995MHz na GPU jsem se dostal na stabilních 2090MHz pro GPU. Paměti si pak daly říci a ze 14GHz drží na 15,2GHz. Nárůst výkonu ve hrách je ale v průměru jen 6%, takže bych neřekl, že to za to stojí, zejména když spotřeba a zahřívání jdou hodně nahoru.
Máme ale pár dalších věcí na zhodnocení …
|