Strana 1 z 10
- TEST: XFX Radeon RX 5700 XT THICC III Ultra
– větší a tišší na nejhezčí grafické kartě?
Pokud přemýšlíte a říkáte si, že na tuhle grafiku už jste recenzi u nás četli, tak nečetli. Ano, měli jsme zde recenzi na nereferenční XFX Radeon RX 5700 XT THICC II, a nedopadla špatně, zejména s ohledem na fakt, že jde o jednu z nejlevnějších nereferenčních modelů na trhu (v té době šlo). Chladič je slušný, ale přeci jen měl pár drobných nedostatků. Zejména v oblasti chlazení pamětí atd., čehož si ale někteří OC nadšenci všimli jen v extrémech, při nějakém větším taktování apod. V běžném provozu, kdy většina uživatelů grafiky netaktuje, nebyl s kartou sebemenší problém. Přesto se samozřejmě dali udělat některé věci lépe … a také někteří konkurenti XFX udělali u svých edic věci lépe. Takže nezbylo než přidat :).
- XFX Radeon RX 5700 XT THICC III Ultra
A tak přichází ke slovu nová nereferenční edice od XFX, která má podobný název i vzhled, ale je větší, základna chladiče lépe chladí GPU i paměti a místo dvou jsou zde hned tři ventilátory (90 + 100 + 90mm). XFX zachovalo ale celkový povedený a velmi neobvyklý design, který chápu, že se nemusí líbit každému, ale já si třeba myslím, že tohle je jedna z nejhezčích grafických karet na současném trhu. Odpůrce blikátek a světýlek potěší, že karta nemá žádné RGB podsvícení!
XFX nezůstalo jen u přepracovaného a většího chlazení. Už THICC II byla přetaktovaná proti referenci a měla až 1980MHz. Nová THICC III je ale ještě rychlejší. Boost takt na GPU je nyní až 2025MHz, což z ní dělá jednu z nejrychlejších továrních edic RX 5700 XT s klasickým chladičem na trhu. Karta má přitom stále duální přepínatelný BIOS. V druhé pozici je BIOS s nižšími takty, nižším napětím a TDP (195W vs 230W), a tedy lepšími provozními vlastnostmi za cenu několik % výkonu. Můžete si tedy vybrat, co od své grafiky v PC chcete, zda maximální výkon za každou cenu, nebo o malinko nižší výkon ale nízkou spotřebu a tichý chod.
Dnes se tedy podíváme, co tahle edice v praxi dokáže.
- Srovnání a situace na trhu
Radeon RX 5700 XT a o něco slabší, levnější a efektivnější Radeon RX 5700, jsou nejzajímavější grafické karty roku pro ty, kteří chtějí slušný výkon za dostupnou cenu. Konkurenční NVIDIA RTX 2060/2060 SUPER modely za podobné ceny prohrávají prakticky ve všech ohledech. Kromě vyššího výkonu, a tedy mnohem lepšího poměru cena/výkon, mají Radeon RX 5700 série i podstatně vylepšenou efektivitu, kterou konečně dokáží konkurovat i v herním nasazením i aktuálním NVIDIA grafikám. Jsou o poznání efektivnější než starší generace VEGA modelů.
Na trhu se stále nacházejí i referenční modely, které v případě RX 5700 XT koupíte už kolem 10 500 korun, což je úžasná cena vzhledem k výkonu karty. BLOWER chladič je sice poměrně hlučný, ale do některých typů skříní a PC, se hodí více. Pokud plánujete pořídit kompletní vodní blok, je referenční verze ideální, jednak proto, že je levná na pořízení a vodní bloky jsou na ní dělány na míru, ale to základní PCB udělalo AMD extrémně kvalitní. Na trhu je dnes ale také spousta klasických nereferenčních modelů s většími a tiššími axiálními chladiči. A dnes se podíváme na jeden z lepších modelů, který však není zaměřený na extrémní OC, jako spíše na pěkný design.
Konkurenční nabídka za podobnou cenu se sestává z modelů NVIDIA RTX 2060 SUPER 8GB edic, což je vlastně lehce podtaktovaná původní RTX 2070 8GB. Výkonově je ale RX 5700 XT srovnatelná až s mnohem dražší RTX 2070 SUPER, což je zase osekaná původní RTX 2080. Dnes jsme použili na srovnání novou sestavu, nové hry, nové ovladače, a tedy udělali aktuální srovnání, jak to dnes vypadá v praxi na konci roku 2019. Tak se na to podívejme …
|