Strana 4 z 5
- Thermalright HR-03 GT na ATI Radeon HD 4850
Musím říci, že montáž Thermalright HR-03 GT je opravdu o mnoho promyšlenější, snadnější a jistější než montáž dříve testovaného Accelera. Dokonce není ani zapotřebí šroubovák. Montáž chladiče na HD 4850 je, jak jsem zjistil, možná hned dvěma způsoby.
Samotná montáž je snadná, připravenou kartu s nanesenou pastou dáte na ležící chladič Thermalright HR-03 GT. Na jeho základně musíte přesně nastavit upínací plech, jehož tvar vám ale hodně pomůže. Čtyři šrouby prostrčíte dírami kolem jádra a lehce zajistíte gumovými kroužky, které zajistí, aby vám šrouby nepropadly. Zároveň slouží jako podložka mezi PCB a upínací matice, kterými šrouby upevníte a s nimi celý chladič. Dokonce nepotřebujete šroubovák, stačí jen trochu šikovnosti. Takhle lze přimontovat chladič dvěma způsoby.
Pasivem, jak je dnes běžné na stranu, kde je jádro karty a tedy při osazení do skříně bude pasiv směřovat dolů. Tento způsob však poněkud odporuje fyzikálním zákonům. Teplo přeci stoupá vzhůru.
Na to je ale v našem případě snadná pomoc, chladič prostě přimontujete tak, aby pasiv při osazení grafické karty na desce a do standardní skříně byl nad kartou. To je z funkčního hlediska velice dobré.
Na grafiku pak ještě můžete osadit ony pasivky. Na paměti i na mosfety. V našem případě jsem to nedělal, protože chladič potřebuji vrátit a to by s nalepenými pasivky nešlo. Navíc v našem případě nám jde o teploty grafického jádra.
Chladit paměti na HD 4850 není vůbec nutné, chlazení napájecích moketů je dobrá věc, ale také není bezpodmínečně nutné. Ale rozhodně jej dlouhodobě doporučuji ...
Na chladič samotný pak ještě můžete osadit pomocí dodávaných upínek ještě nějaký 80mm, či 92mm ventilátor. 120mm už by pomocí dodávaných upínek přidělat nešel, ale přidělat by šel i jinak. Nicméně chladič sám o sobě by měl být výkonný už na pasiv.
|