Strana 3 z 5
- Modifikace napájení grafické karty – Pencilmod a Voltmod
Pro dosažení co nejvyšších frekvencí bez vad v obraze (artefakty), budeme muset zvýšit napětí jádra či pamětí. Námi vybraná karta HD3870 je napájena referenčním napětím 1,32V pro jádro a 1,92V pro paměti. Tyto voltáže bohatě postačují k frekvencím 864MHz/ 2520MHz. Na vyšší frekvence jsou už nedostatečná a budeme je muset zvýšit. Na obrázku vidíte, kde se na kartě nachází oblasti řízení Voltáže, které musíme modifikovat. Každá grafická karta je má, ale na různých místech v závislosti na konstrukci každé karty. Pokud se do Voltmodu chcete pustit, musíte bezpečně vědět, kde se nachází, co máte přesně modifikovat, o kolik a z jakých hodnot. Na řadu tak přichází měření a známé dvakrát měř, jednou řež.
Oblasti kde se budou konat úpravy
Jako první modifikaci napětí si ukážeme pomocí takzvaného "pencilmodu". Jedná se o úpravu daného rezistoru díky vodivosti tužky. Ano čtete správně, tužky, v podstatě obyčejné tužky. Trpělivým přejížděním tužky po povrchu rezistoru snížíme jeho odpor a tím pádem nám bude protékat větší napětí. K této modifikaci bude potřeba obyčejná tužka a multimetr, kterým budeme kontrolovat odpor upravovaného rezistoru (to je to měření, o kterém jsem mluvil).
Modifikace napájení jádra - Pencilmod
Při modifikaci napájení jádra za pomocí tužky si tedy nejprve najdeme rezistor s označením R1222 a změříme si jeho odpor multimetrem. Ten mi ukázal hodnotu 1,62k Ohm. Pak vezmeme tužku a pomalu budeme přejíždět ("čmárat") po povrchu rezistoru. S citem. Opět změříme hodnotu odporu. Mnou dosažený odpor rezistoru po pencilmodu dosahoval 1,08k Ohm. Po změření napětí na jádře RV670 na kartě pak díky tomu bylo napětí 1,402V. Tímto způsobem jsme tak docílili zvýšení o 0,082V proti referenčním 1,32V. Jak se nám toto zvýšení projevilo na výsledné stabilní frekvenci jádra a výkonu, si ukážeme později.
Modifikace napájení pamětí - Pencilmod
U modifikace napětí paměťových čipů karty postupujeme stejně jako při pencilmodu jádra. Najdeme si rezistor, v našem případě je to rezistor R710, kterému změříme původní odpor a opět začrtáme tužkou. Původní odpor paměťového regulátoru byl 4,16k Ohm, který jsme upravili na hodnotu 3,12k Ohm. Tato změna nám zvýšila napájení na 2,05V z původních 1,92V.
Následně jsme provedli test přetaktování karty a z dříve mezních 864/2520MHz nám tato metoda modifikace napětí za pomoci tužky a milimetru dopomohla k nárůstu frekvencí na slušných 904MHz pro jádro a 2572MHz pro paměti.
Nejprve jsme si ukázali snadnější a méně riskantnější metodu navýšení napětí. Nyní se pustíme do náročnější metody, která nám ale přinese mnohem účinnější navýšení napětí s lepší měřitelností i regulovatelností, pokud budeme chtít. K této metodě voltmódu budeme potřebovat 2x 100k Ohm trimr, mikropájku, cín, kalafunu, drátky a také multimetr.
Postup modifikace napájení jádra
Napájení grafického jádra je řízeno regulátorem, který je realizován pomocí kontroleru uP6201AQ. U tohoto kontroleru je zapotřebí změnit jeho zpětnou vazbu (Feedback), která se kontroluje a porovnává s interní voltáží, při které je karta schopna bezchybně pracovat. Pokud je výstupní voltáž příliš nízká, kontroler napětí automaticky vyrovná. Na této bázi funguji voltmody za použití proměnných odporů (trimrů), které nám ovlivní zpětné napětí a kontroler se sám postará o zvednutí výstupního napětí, jelikož si myslí, že napětí pokleslo.
Pájecí místo pro trimr a měřící místa
Postup při modifikování jádra je následující. Najdeme si pin zpětné vazby FB, k němu připájíme 100k Ohm trimr a druhou nožku zapojíme proti zemi (pin u PCI-e konektoru). Na obrázku je znázorněno místo kde je možno připájet trimr, jelikož nožičky kontroleru jsou příliš malé a pájení by bylo velmi náročné. Pokud jsme spojili trimr s pinem FB a zemí, nastavíme jej na maximální hodnotu. Pro přesnou kontrolu výstupního napětí jsou na obrázku také znázorněny měřící místa, dle kterých budeme zjišťovat aktuální napětí. Posledním krokem postupu je už pouze zapojení karty a nastavováním požadovaného napětí pro jádro.
Voltmod tímto způsobem jde udělat i pro paměti grafické karty, ale jejich OC potenciál je více omezený a ani zvýšení napětí nedonutí běžet paměti o moc rychleji. Kolik nám tato metoda přidala na možnosti navýšit stabilně frekvenci jádra a výkonu celé karty, se podíváme v další kapitole …
|