Strana 5 z 5
Dnes jsme si lehce nakousli zajímavé téma extrémnějších úprav grafických karet. Znovu musíme zopakovat, že veškeré podobné úpravy provádíte na vlastní riziko a triko. Pokud jde o jednotlivé metody, tak asi nejzajímavější pro většinu vás bude metoda Pencilmod. Ta má nespornou výhodu v tom, že ji lze vrátit – stačí obyčejná guma :). Je také poměrně jednoduchá na provedení. Její nevýhodou je ale menší přesnost a regulovatelnost.
Druhá metoda spočívá v napájení regulačních elektrosoučástek. To už vyžaduje hlubší znalosti věci, taktéž se tato úprava špatně odstraňuje. Její výhodou je ale možnost daleko přesnější a jemnější regulace napětí a to i za běhu grafické karty, což u Pencilmodu budete těžko dělat. Tato metoda se u Voltmodu používá nejčastěji a můžete ji často vidět na OC soutěžích. Mnozí soutěžící už mají připraveny vlastní napájecí kaskády pro různé modely grafických karet a v podstatě tak obejdou celé vlastní napájení grafiky a regulují si jej sami. Výsledkem jsou pak světové rekordy, které můžete překonat jen s úpravou ještě extrémnější.
Náš konkrétní pokus s grafikou ATI Radeon HD 3870 zároveň ukázal jednu věc. V domácích podmínkách a běžném užívání je extrémnější Voltmod lehce zbytečný, protože u některých modelů (nechci říci, že u všech), bude jeho přínos menší než přínos klasického taktování bez extrémních metod. Velkou část OC potenciálu grafiky lze skutečně vyčerpat běžnými taktovacími postupy včetně výměny za lepší a účinnější chlazení. Pravdou je, že naším dnešním Voltmodem jsme se pořád ale na maximum ATI HD 3870 nedostali. Rozhodně by se dalo dosáhnout ještě vyšších frekvencí, ale to už jen za pomocí extrémního chlazení za pomocí dusíku, kde by se rozhodně dalších pár desítek, či spíše stovek MHz našlo. V domácích podmínkách je ale nasazení podobného chlazení pro běžný provoz vyloučené.
Každopádně můžete vidět, že za hranicí běžného taktování je ještě velká další země tzv. extrémního taktování, ve které najdete další netušené rezervy vašeho hardwaru. Téměř každý hardware (grafika, CPU) v sobě ve skutečnosti skrývá daleko více výkonu, než běžně využíváme, protože jeho dosažení a využití není praktické. Rozhodně ne pro běžného uživatele, ale pokud patříte k nadšencům, kteří hledají limity, tak se s nimi dříve, či později určitě zabývat budete.
Za materiál k článku a praktickou ukázku děkujeme:
Czech Thermal testing laboratory - CTTL.cz
|