Strana 5 z 7
- Provozní vlastnosti - Spotřeba, chlazení a taktování
To hlavní, co nás zajímá u nereferencí, jsou samozřejmě rozdíly v provozních vlastnostech grafik.
Jako vždy měříme spotřebu v několika testech a hrách, nikoliv jen v jedné - uvádíme pak v grafu průměr těchto všech měření. Pokud narazíte na nějakou recenzi, kde měří spotřebu v jediném testu, vůbec jí neberte vážně, protože díky úsporným technologiím a dynamickému řízení spotřeby, mají všechny současné karty různou spotřebu v různých hrách a rozdíl může být klidně až mnoho desítek W! Takže co platí ve srovnání grafik v jedné hře, ve druhé platit nebude - proto děláme průměr spotřeby v rámci všech našich testů. Kolega kompletně přepracoval a přeměřil spotřeby i s ohledem na zařazení dalších testů.
Taktéž platí, že existují specifické aplikace, které dokáží vytížit uměle grafiku naplno a proti běžné spotřebě ve hrách a běžně užívaných aplikacích, bude spotřeba vyšší o další desítky W. To je možná zajímavé ohledně výběru vhodného zdroje, ale o běžné spotřebě to nevypoví vůbec nic. V našem případě vidíte tedy typickou spotřebu celé sestavy, a že máme hodně "nabušenou sestavu" takže jsou a čísla docela vysoká :). Hodně přes 100W jde například na vrub jen použitému procesoru.
XFX zvládá dobře vyladění spotřeby karty, ta patří k nejúspornějším RX 480 8GB na trhu, takže velmi dobře.
A jaké je chlazení? Ačkoliv jde o základní nereferenční chladič RS, který je o něco menší než GTR, nevede si vůbec špatně. XFX se snažilo najít vyvážení mezi výkonem chladiče a hlučností. Zdá se mi, že našlo a je o trochu lepší než některé podobné edice jiných výrobců.
Chlazení se samozřejmě snaží udržet takty co nejvýše, ale stabilních 1288MHz to není. Takty běhají zhruba mezi 1220-1288MHz. Teploty přitom dosahují kolem 76°C v maximální herní zátěži. XFX ale nastavilo otáčky ventilátorů až na 3000ot/min, což se mě osobně zdá trochu zbytečné, vzhledem k tomu, že při cca 2500-2600ot/min už karta téměř není slyšet a teploty se zvýší k 80°C, což v praxi není problém.
Celkově ale už v základu karta není hlučná a patří k lepším a tišším RX 480 edicím, a to se bavíme o základní RS verzi. Lepší a dražší GTR Black Edice je o pár stupňů lepší.
V klidu jsou ventilátory karty vypnuté a teplota GPU je i tak jen kolem 43°C, a karta je pochopitelně v tomto stavu zcela bezhlučná.
XFX Radeon RX 480 8GB RS Dual Fan jde taktovat. Ačkoliv říkám na rovin, pokud jste fandové do taktování, sáhněte rovnou po té GTR Black Edici, má totiž lepší PCB a hlavně výkonnější chlazení. Což je u taktování RX 480 zásadní. V případě té RS edice jsme se dostali na obligátních stabilních 1370MHz na jádru a 8800MHz pro paměti, což je celkem standard u základních nereferenčních RX 480 verzí. Více je problém kvůli chlazení, ne že by to nešlo, ale musíte už dát chlazení na maximum, což jde proti jejich smyslu, tedy tichosti provozu. Každopádně 9-10% výkonu navíc proti základu karta běžně dokáže nabídnout, ale jak říkám, pokud chcete taktovat, nebo přetaktovanou edici rovnou, dává lepší XFX GTR Black edice větší smysl.
|