Strana 9 z 10
- Provozní vlastnosti – spotřeba, chlazení a taktování
Začněme u spotřeby. Měříme jak v klidu, tak v herní zátěži, a to v průměru testovaných her. Spotřeba současných grafik není konstantní a stálá, dynamicky se mění díky řízení spotřeby, které dnes grafické karty mají a tak se hra od hry může spotřeba stejné karty lišit i o několik desítek W. Pokud navíc kartu zatížíte výpočetně, či na úplně maximum například s FureMark, dostanete ještě o desítky W vyšší spotřebu u některých modelů. Tak pozor na to. V případě dnes testované XFX RS RX 570 BE je doporučen 500W zdroj do sestavy, což značí že karta rozhodně není nijak extrémně žravá.
A naše testování to potvrzuje, ano spotřeba RX 570 je o málo vyšší než GTX 1060, ale rozdíl není markantní a jde i na vrub výpočetním schopnostem, které jsou u Radeon grafik vyšší a lepší, ale také výbavy, kdy GTX 1060 má jen 192-bit a 3 nebo 6GB paměti, ovšem RX 570/580 mají 256-bit a 4 nebo 8GB paměti. Každopádně rozdíl spotřeby není velký, ve hrách vychází sice GTX 1060 o něco efektivnější, ale při započtení efektivity i ve výpočetní oblasti se celkově karta trochu obrátí. Důležité je, že u RX 500 generace AMD výrazně zapracovalo na snížení spotřeby v některých režimech (přehrávání videa, více monitorů atd.) a RX 570/580 je i o desítky W úspornější než RX 470/580 a výrazně se přiblížila konkurenčním GTX. Spotřeba je tedy na slušné úrovni.
Referenční chlazení karet nejsou známá svými úžasnými teplotami nebo nízkou hlučností, tedy s výjimkou AiO verzí, které občas osazuje AMD na některé modely. Klasické referenční chlazení však nejsou příliš dobrá. Nicméně trápit nás to může většinou jen u NVIDIA grafik, které se s referenčním chlazením skutečně dají běžně koupit. AMD modely na trhu v referenčních téměř neexistují v případě RX 570 už vůbec. A nereferenční modely jsou na tom obvykle mnohem lépe.
XFX to potvrzuje. Vzhledem k tomu, že karta nemá nijak extrémní spotřebu a ta se dá považovat i za nízkou, je ne tak přerostlý chladič více než dostatečný. XFX vše naladilo navíc tak, že preferuje nízkou hlučnost proti nízkým teplotám. Karta má v zátěži kolem 74°C na GPU, ale přitom je v podstatě bezhlučná.
Teplota se dá snížit zvýšením otáček, tedy nízkou hlučností, ale tak jako to XFX nastavilo v základu to považujeme za zcela dostatečné. Karta má možnost i pasivního chodu v klidu, kdy teploty dosahují 50°C a ventilátory stojí, ale musím říci, že ve hlučnosti není moc rozdíl, protože v nízké zátěži se ventilátory točí pomalu a slyšet prostě nejsou, teplota GPU ale jen o málo překročí 30°C. Celkově nemáme k chladiči této karty žádné výhrady a je to příjemná grafická karta s dobrým chlazením a tichým chodem.
XFX už z výroby kartu nataktovalo, i když 1284MHz pro GPU určitě nejsou zdaleka maximální možnosti POLARIS 20 GPU. A taktování není této grafice cizí, má i duální BIOS. Karta dokáže bez potíží i 1350MHz a dokonce byla stabilní i při 1400MHz na GPU. U pamětí jsme se dostali ale jen na 7500MHz. Nárůst výkonu je celkově docela zajímavý kolem až 8-9%, nicméně na chlazení to klade vyšší nároky a karta aby udržela rozumné teploty je už pak slyšet.
Takže k závěrům …
|