Strana 3 z 4
První dojmy? Monitor jsem tedy zapojil přes přiložený display port kabel do grafické karty Nvidia GTX 980Ti, kde panel funguje v nativním rozlišení při 60Hz. Monitor toto umožňuje I přes HDMI 1.4. Co se týče rastru na monitoru, ten je opravdu vynikající (0.23mm). Zde se ukazuje síla 3440x1440 panelu v plné kráse, jednotlivé body jsou velmi malé, defacto na stejné úrovni jako na 30” monitoru s rozlišením 2560x1600. Takže jemný obraz, ale nikoliv tak jako u 4K panelu.
Vzhledem k uhlopříčce panelu a jeho poměru jsem samozřejmě otestoval, jak se na takový monitor dívá na filmy natočené v tomto formátu. Podívaná je to opravdu skvělá, protože nejsou nikde v obraze černé pruhy. Využíváte tedy obrazovku zcela na 100%, plus efekt zakřiveného panelu mě v tomto opravdu oslovil. Subjektivně se na zahnutý panel dívá mnohem pohodlněji. Samozřejmě pokud pustíte film, co má poměr 16:9, ztratí tento monitor své „kouzlo“, protože se po stranách objeví černé pruhy a celkově se obraz hodně zmenší.
Zapnout 100Hz režim je nutné ručně přes menu monitoru (nevím, zda to platí i u X34A verze, která se prodává, možná už je zapnuta v základu). Co se tedy týká onoho 100Hz režimu, ten musíte ručně zapnout přímo v menu monitoru, a poté monitor dokonce i „restartovat“. Pak už nic nebrání tomu si těch 100Hz zapnout i přímo v nastavení rozlišení přímo v prostředí Windows. Pochopitelně tento režim má větší smysl, když k těm 100Hz máte i těch nejméně 100FPS z vaší grafiky v dané hře :). K tomu lze využívat G-SYNC technologií pokud tedy jako já máte NVIDIA grafiku. S jinými to bohužel nefunguje (a fungovat ani nebude).
Co mě velmi potěšilo, je to, že Acer u tohoto monitoru osadil obrazovku matným povrchem a pokud budete monitor používat někde v místnosti, kde bude zdroj světla, odlesky budou minimální.
- Kvalita obrazu, odezva a spotřeba
Co se týče kvality obrazu, byl jsem velmi překvapen kvalitou obrazu obecně, sice monitor nabízí jenom sRBG rozsah barev, ale pro 99% uživatelské populace to asi nebude představovat velký problém.
Monitor má nepatrný „glow“ efekt z přímého pohledu, ale není to nic tragického. Všimnete si toho výjimečně. Pokud jsem se zaměřil na Glow efekt z více úhlů, tak nejhorší byl pohled ze shora a mírně ze strany. Jas a kontrast jsou dobré, i když jsem viděl i lepší. Nicméně z hlediska současných požadavků je vše v naprostém pořádku.
Hlavní menu.
Po pár hodinách laborování jsem dospěl k tomu, že nejlepší režimy přednastavené od výrobce jsou: gama nastavená na gaming, barevný profil user, jas nastavený na 75% a kontrast na 50%. Při tomto nastavení jsem neměl žádný problém ani večer, kdy jsem měl zhasnuto. Monitor mě nijak neoslňoval. Při tomto nastavení se spotřeba monitoru pohybovala na úrovni 49W, což je velmi dobrý výsledek a kopíruje výsledky u minule testovaného DELL monitoru.
(na horním okraji panelu mírný prosvit)
Pokud je o odezvy monitoru, testoval jsem panel v nastavení režimu „normal“, kde jsem neměl s odezvou žádný problém, a to jsem s tímto monitorem nahrál zhruba 40 hodin Far Cry Primal a World of Tanks. Režim „extreme“ už nebyl tak dobrý a osobně ho nedoporučuji. Požitek z hraní se mi zdál o malinko horší. Tedy režim „extreme“ také nedoporučují zapínat. Pokud zapnete 100Hz režim, odezva se ještě o něco zlepší.
Spotřebu panelu jsem měřil pomocí digitálního wat-metru přímo na zásuvce při 4 úrovních nastavení jasu.
- 25% - 30W
- 50% - 40W
- 75% - 49W
- 100%- 55W
Samozřejmě při používání tohoto monitoru s poměrně velkým rozlišením počítejte s odpovídajícími nároky na výkon grafické karty. Na druhou stranu 3440x1400 není 3840x2160, takže to dnešní výkonné grafiky dávají bez potíží. Pokud ale budete chtít využívat ten monitor na 100Hz při 100FPS (a navíc i s G-SYNC) počítejte, že ne všechny hry to takhle v plných detailech asi se svou kartou dáte. Nicméně herní zážitek se docela blíží k tomu, co nabízí tři FullHD monitory v eyefinity a při funkčním GSync je všechno krásně plynulé.
|